Zlocin
KOJE MEDIJE KONTROLIŠE VLAST
Svi su dobri, samo je "Dan" fašistički
Umjesto da izađu na izbore, a što nijesu učinili, crnogorski "zvaničnici", su odmah nakon istih, iznenađeni rezultatima, riješili da politički priprijete i upozore.
Naravno, i ovog puta prijetnje i upozorenja idu prema Beogradu.
Tako su predsjednik i potpredsjednik DPS-a, prvi za "Vijesti", a drugi za "Pobjedu" (29.9.2000), iznijeli koalicione političke stavove.
U tom pravcu Milo ubjeđuje, prvo sebe, a zatim pokušava ubijediti i građane, kako je SNP najveći gubitnik na proteklim izborima (naravno, uz još neke). Nije nego.
Tu teoriju će Milo, ipak, morati da prvo objasni svom članstvu, a posebno prvim saradnicima.
U svojoj elaboraciji Milo ne zaboravlja da priprijeti svim mogućim "političkim Srbijama" i da napomene kako je crnogorska "kaplja demokratije" krenula putem separatizma, istina neustavnog, ali što u "uspravnoj" nikoga ne zabrinjava.
Praksa će pokazati, da, ne samo da nema mjesta prijetnjama već bi Milo trebalo Koštunici da se izvini za svoju političku apstinenciju 24. septembra.
Kada je mogao Mesiću, može i treba i njemu.

Istoga dana (u "Pobjedi") oglašava se i Filip Vujanović.
Odmah je pozvao Koštunicu da raspusti Saveznu skupštinu.
Zaboravlja Filip (bivši advokat) da, i kada bi se raspustila Savezna skupština, nakon raspuštanja ponovo slijede izbori.
Sve po Ustavu.
Da li to znači, po Filipovom tumačenju, da bi novi izbori, po istom ustavnom miljeu, bili manje nelegitimni, ili više legitimni, od onih, upravo završenih, na koje zbog navodne nelegitimnosti koalicija "Da živimo bolje" nije izašla.
Ili, možda, Filip traži popravni.
Bilo popravnog ili ne, Filip je godinu izgubio.
Filip, dalje, "izražava nadu" da će međunarodna zajednica Crnoj Gori i dalje pružati pomoć.
Prevedeno, Filip demonstrira ogroman strah, šta ukoliko te "pomoći", u očekivanom obimu ne bude.
Predsjednik Vlade "uspravne" Crne Gore u paničnom je strahu kako preživjeti bez međunarodne pomoći.
Zaboravlja Filip na izjave svog prethodnika (Mila Đukanovića) kako je Crna Gora zaokružila finansijsku konstrukciju (samofinansira se).
Dvije su varijante.
Ili njegov prethodnik nije govorio istinu, ili je Filip toliko loše "komandovao" Vladom Crne Gore da je "upropastio" s mukom stečene finansijske pozicije Crne Gore.

Nakon ova dva "briljantna" nastupa čelnika DPS-a, oglasio se i savjetnik Mila Đukanovića gospodin Vuković ("Vijesti" 4.10.2000).
On, vjerovatno nakon konsultacija sa svojim šefom, izjavljuje kako je partner DPS-a za razgovor o budućim odnosima u Federaciji buduća Vlada Srbije, a ne bilo koji predsjednik Jugoslavije.
Kako su redovni izbori za parlament Srbije, a time i za Vladu, u drugoj polovini iduće godine, to Vuković pitanje funkcionisanja federacije u ime DPS-a odlaže najmanje za jedno godinu dana.
Ubrzo nakon toga ističe mandat i Skupštini Crne Gore, a time i Vladi, to znači da će "uspravni" sa svojom platformom, prvo, da se "isprse" pred svojim narodom, pa tek onda da je odnesu za Beograd.

Sudbina Milana Tripkovića, bivšeg direktora HTP "Boka", i dalje je neizvjesna.
Naime, pritvor mu je ponovo produžen, navodno iz razloga što se lica koja u ovom "slučaju" treba da svjedoče nalaze po bijelom svijetu.
Kao da je kriv gospodin Tripković što je jedan od svjedoka u Austriji. Moguće je da sud smatra da njegovo prisustvo i svjedočenje na sudu treba da obezbijedi lično Tripković.
Začuđuje "ćutanje" gospodina Franovića, "dežurnog čuvara" ljudskih prava, koji se nije zainteresovao za ovaj "slučaj", jednog od najdužih, ako ne i najdužeg pritvora u crnogorskom pravosuđu (preko tri godine).
Velika je vjerovatnoća (ili koincidencija) da bi dužina trajanja pritvora mogla da se poklopi sa mandatom vlasti aktuelne crnogorske koalicije.
Jedan svjedok je u Austriji.
Međutim, Milo je tu.
I on bi mogao, i trebao, dati izjavu u Višem sudu, a povodom ove "afere".
Možda bi poslije njegove izjave prestali razlozi za dalje zadržavanje u pritvoru gospodina Tripkovića.

Velika je zabrinutost kod vladajuće koalicije za "sudbinu" lokalnog radija u Herceg Novom.
Naime, Republički sekretarijat za informisanje je optužio Opštinu Herceg Novi da želi da lokalnu radio stanicu iskoristi za promociju jedne stranke.
Zaboravlja "Republika" da vlast u Herceg Novom vrši Koalicija "Jugoslavija", a ne jedna stranka.
Zaboravlja "Republika" da ih je ta koalicija na lokalnim izborima potukla do nogu.
Zaboravlja "Republika" da Koalicija "Jugoslavija" u Herceg Novom ima puno pravo da ne bude "zaražena" informativnim "biserima" režimskih i prorežimskih medija.
Zaboravlja "Republika" da republička vlast u najvećoj mogućoj mjeri guši sve one medije koji ne žele da "sviraju" po "bolježivećim notama".
Zaboravlja "Republika" da njeni zvaničnici opozicione medije u Crnoj Gori nazivaju fašističkim.
Mnogo toga "Republika" zaboravlja dok drugima pokušava da drži lekcije o demokratiji, i slobodi medija.
Ako je i od "Republike", mnogo je.