Zlocin
SRBIJANSKI MUP UHAPSIO JOŠ JEDNOG OSUMNjIČENOG ZA JOVANOVIĆEVO UBISTVO I PREDAO GA CRNOGORSKOJ POLICIJI
Vulević "pao" poslije godinu dana
Beranac Vuk Vulević, za koga se sumnja da je učestvovao u ubistvu Duška Jovanovića, uhapšen je 20. maja u beogradskom restoranu "Njujork", a iz Beograda u Podgoricu deportovan je tri dana kasnije redovnom linijom JAT-ovog putničkog aviona. On je sa aerodroma u Golubovcima, pod do sada neviđenim mjerama obezbjeđenja, prebačen u Centar bezbjednosti Podgorica. Njega su na surčinskom aerodromu u 16 sati i 10 minuta od srbijanske policije preuzeli pripadnici specijalne jedinice MUP-a, i ukrcali ga u avion koji je prvo sletio na aerodrom u Tivtu, a potom u Golubovcima. Vulević je u aerodromsku zgradu na Surčinu dovezen oko 14 časova. Vulevića je podgorička policija u noći između 23. i 24 maja saslušavala više od osam sati, a ispitivanju je prisustvovao i specijalni tužilac za organizovani kriminal Stojanka Radović, pomoćnik ministra policije Mićo Orlandić, načelnik CB-a Podgorice Milan Vujanović i njegov pomoćnik Milan Tomić. Vulević je ispitivan na okolnosti učešća u ubistvu Duška Jovanovića, utaje poreza i umiješanosti u šverc 200 kilograma kokaina iz Južne Amerike u Crnu Goru.
Na aerodromu u Golubovcima za Vulevića je došla policijska marica i "difender", koji je bio pun specijalaca pod punom opremom i pancirima. Oba vozila su ušla na aerodromsku pistu. Policijska vozila su prišla tik uz vozilo i akcija je trajala svega desetak sekundi. Vulević je izveden na repni izlaz aviona. Policija je odmah napustila aerodrom, a na raskrsnici blizu aerodroma priključilo im se još jedno policijsko vozilo. Kolona policijskih vozila, oko 18 sati i 15 minuta, prošla je pored Redakcije "Dana", odnosno mjesta gdje je prije godinu dana ubijen Duško Jovanović.
Lažna dokumenta na ime Slavka Lutovca
U pristanišnoj zgradi, čekajući Vulevića, čitavo vrijeme bila su prisutna i dvojica njegovih drugova iz Berana. Čim je avion sletio, jedan od njih je obavio kratak telefonski razgovor, istrčali su obojica na parking, ušli u "audi" tamne boje i odjurili za policijskim maricama. U pratnji jednog od njih dvojice, ispred CB-a Podgorica kasnije je stigao i otac Vuka Vulevića, Radoslav. Sa drugim mladićem, takođe u blizini CB-a Podgorica, bila je poveća grupa mladića. Među njima je bio i Beranac Danilo Šoškić, zvani Šole, inače blizak prijatelj Vuka Vulevića.
On je uhapšen u noći između petka i subote oko dva sata iza ponoći u beogradskom kafiću "Njujork", u Krunskoj ulici 86. Vulević je u tom trenutku sjedio sa prijateljima. U ovoj akciji uhapšeno je još nekoliko lica, među kojima i Beranac Milan-Čile Šćekić i Baranin Ljubo Bigović.
U hapšenju Vuka Vulevića, Ljuba Bigovića i Milana Šćekića učestvovala je specijalna antiteroristička jedinica MUP-a Srbije i inspektori žandarmerije. Krunska ulica u kojoj se nalazi pomenuti kafić bila je pod blokadom više od sat vremena. Prilikom ličnog pretresa kod Vuka Vulevića, pronađena su falsifikovana dokumenta sa drugim imenom i prezimenom. Vulević nije pružao otpor prilikom hapšenja, i tek nakon što je ubačen u policijsko vozilo, počeo je da se svađa sa policijom, ubjeđujući ih da je došlo do greške te da on nije osoba koju potražuju. Odmah poslije upoređivanja podataka iz falsifikovanih dokumenata koje je Vulević imao kod sebe, jedan od inspektora kriminalističke policije prepoznao je bjegunca sa potjernice crnogorskog MUP-a.
Vulević je bio u bjekstvu od 2. juna, kada je objavljeno da je zbog učešća u atentatu na Duška Jovanovića uhapšen Damir Mandić. Posljednji put je viđen istog dana u Beranama i od tada mu se gubi svaki trag. Vulevićevo ime se često pominjalo u iskazima svjedoka u istrazi o ubistvu Duška Jovanovića, ali ga u sudskim spisima kao zvanično osumnjičenog nema, ali ga je policija označila kao jednog od izvršilaca ovog krivičnog djela.
Vulević je juče saslušan i pred opštinskim sudijom i javnim tužiocem u Beogradu na okolnosti falsifikovanja dokumenata. Njegov branilac po službenoj dužnosti, advokat Nebojša Milosavljević, u izjavi za naš list, kazao je da se protiv Vulevića vodi pretkrivični postupak zbog falsifikovanja putnih isprava.
- Vulević je posjedovao ličnu kartu na ime Slavka Lutovca, i ispitan je na te okolnosti. On se odlučio na odbranu ćutanjem, i juče nije osporavao svoj identitet, kao što je to činio odmah nakon hapšenja - kazao je Milosavljević.
Negirao identitet
Pripadnici kriminalističke policije Vulevića su bez prisustva advokata ispitivali i na okolnosti ubistva Duška Jovanovića, kao i za još nekoliko nerasvijetljenih teških krivičnih djela počinjenih na teritoriji Srbije. On je, po tvrdnjama našeg izvora, negirao da ima bilo kakve veze sa Jovanovićevim ubistvom. Vulević je beogradskim inspektorima tvrdio da mu je sve namjestila crnogorska policija i da je ono što su mediji pisali o njemu neistina. On je tvrdio da mu je neko debelo smjestio, samo zbog toga što je drug okrivljenog Damira Mandića i Armina-Muše Osmanagića, za kojeg se takođe sumnja da je učestvovao u atentatu na Jovanovića. Beogradska policija je Vulevića pratila posljednjih nekoliko mjeseci, i došla do podataka da su mu određena lica dostavljala i materijale sa suđenja njegovom prijatelju Damiru Mandiću i obavještavali ga o svemu što se događa u vezi sa tim slučajem. On je i te navode negirao na prvom saslušanju u policiji.
Njegov branilac, Nebojša Milosavljević je istakao da on nije bio prisutan Vulevićevom saslušanju odmah nakon hapšenja, te da ne može ni potvrditi ni demantovati ovu informaciju.
Na zvaničnom saslušanju Vulević je samo odgovorio na jedno pitanje i to kapetana stanice policije "29. novembar", koji ga je pitao da li ima još neko krivično djelo osim falsifikovanje dokumenata, na što je on kazao:
- Ne samo ovo za šta me zastupa branilac Nebojša Milosavljević - kazao je Vulević.
Advokat Milosavljević je istakao da je, za razliku od prvog saslušanja, kada je negirao identitet i svađao se sa policijom, Vulević ovog puta mirno prihvatio kada mu je saopšteno da je uzorak DNK i njegovih otisaka prstiju potvrdio njegov identitet.
Dok je trajalo Vulevićevo saslušanje, Bačvanska ulica je bila pod blokadom, a policija je obezbjeđivala zgradu dugim naoružanjem. Takođe, on je na saslušanje izveden vezanih ruku i nogu. Vulević je, kako "Dan" saznaje, potpisao i zapisnik o saslušanju, u kome se između ostalog navodi da je kod njega pronađena lična karta na ime Slavka Lutovca, od oca Žarka, rođenog 19. maja 1973. godine u Beranama, u kojoj je bila njegova fotografija.
Policijski inspektori, odmah nakon Jovanovićevog ubistva među prvima priveli su Vuka Vulevića u podgorički Centar bezbjednosti. Njegova pojava u CB-u izazvala je podjele među samim inspektorima jer su jedne uključili u istragu a druge su stavili pod izvjesni nadzor. Međutim, sve to se pokazalo nedjelotvornim toga dana jer su čelnici CB-a Podgorica oslobodili Vulevića. Od puštanja Vulevića, pa do sada, proteklo je mnogo vremena. Prošlo je kroz CB Podgorica mnogo sumnjivih i svjedoka, mijenjani su metodi, postavke i pretpostavke da bi do javnosti stiglo kako su zločinci poznati ali nije vrijeme za javno saopštavanje, ni ko su oni ni njihovi naručioci.
Krvavi teroristički akt na Duška Jovanovića, sigurno je, nije mogao izvršiti jedan čovjek i moguće je da su u tom krvničkom pohodu učestvovali i osumnjičeni.
Podsjetimo da je Vuka Vulevića policija odmah nakon što se desio atentat na Jovanovića privela u podgorički centar bezbjednosti i nakon kraćeg informativnog razgovora, bez znanja državnog tužioca i istražnog sudije Radomira Ivanovića, pustila na slobodu. On se slobodno šetao sve do 2.juna prošle godine, kada je i posljednji put viđen u jednom beranskom lokalu vlasništvo bivšeg inspektora DB-a Danila Cemovića, kojem se od tada gubi svaki trag.
Nakon što je objavljeno da je uhapšen Damir Mandić, zbog sumnje da je učestvovao u atentatu na Jovanovića, Vulević se dao u bjekstvo. U javnosti se spekulisalo da se Vulević krio na Kosovu i u Srbiji, a zatim i, tragom informacije o pronalasku zapisnika o saslušanju hrvatskih državljana u Mandićevom automobilu, i u Hrvatskoj.