Zlocin
UBISTVO UREDNIKA "DANA" NERASVIJETLJENO I POSLIJE 300 DANA
300 mrlja na obrazu vlasti
300 dana je prošlo od ubistva Duška Jovanovića, a od svih izvršilaca i nalogodavaca ovog zločina ni traga ni glasa. Dan poslije Jovanovićevog ubistva oglasio se ministar unutrašnjih poslova Dragan Đurović, kazavši: "Ili će se otkriti ubica Duška Jovanovića ili ja neću biti ministar". Kako tada, tako i sada: ni ubice, ni ostavke ministra policije. Na Jovanovića je 27. maja u 23 sata i 50 minuta ispred Redakcije "Dana" iz "kalašnjikova" AK-47 (65) ispaljeno više hitaca dok je ulazio u svoj automobil. Nakon četvoročasovne borbe ljekarskog tima Kliničkog centra, Jovanović je podlegao povredama. Tek nakon što je urednik "Dana" podlegao povredama, pripadnici podgoričkog centra bezbjednosti su izvršili blokadu grada. Od momenta kada je pucano na Jovanovića, pa do tri sata i 50 minuta iza ponoći policija je blokirala samo Ulicu 13. jula, gdje je Jovanović mučki ubijen. Punomoćnici porodice Jovanović, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, za ovaj propust optužili su crnogorski MUP, tvrdeći da su ubice vjerovatno imale logističku podršku od nekog iz policijskih struktura, te da im je na ovaj način dato dovoljno vremena da umaknu.
Dva dana kasnije, u subotu, 29. maja, policija je na tridesetak metara od zgrade MUP-a, pronašla vozilo "golf 3", PG 347-77, za koji se sumnja da je korišćen u atentatu. Vozilo je pronađeno u Ulici Svetozara Markovića, a pored njega pronađen je i ključ od golfa, fantomka, rukavica, sjemenke i limenka "Red bula", svezani u kesi na parkingu nedaleko od pomenutog vozila.

300 dana zvanične istrage ubistva Duška Jovanovića rezultiralo je hapšenjem i suđenjem za samo jednog okrivljenog za učešće u atentatu na urednika "Dana". Radi se o Podgoričaninu Damiru Mandiću, koji je uhapšen 2. juna prošle godine, a kojem je na teret stavljeno krivično djelo saizvršilaštva u ubistvu. Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore oglasilo se saopštenjem "da je na osnovu opsežnih istražnih radnji i vještačenja izvršenog u Saveznom kriminalističkom uredu u Visbadenu, nadležnom tužiocu dostavilo dopunu krivične prijave sa novim dokazima kojima se potvrđuju osnovi sumnje da je Damir Mandić jedan od izvršilaca ubistva Duška Jovanovića". Istražni organi su, dosad, saslušali više od 76 svjedoka, što zasad nije dalo opipljivijih rezultata. Dosadašnji tok istražnih radnji, po ocjeni advokata Darmanović i Božovićeve, više djeluje smušeno nego uvjerljivo da će zločinci biti otkriveni. Oni su ovakav tok istrage okarakterisali kao nedostatak ozbiljne želje i namjere da se uđe u trag svim učesnicima ovog gnusnog zločina.

300 dana od Jovanovićevog ubistva policija traga, kako je to u jednoj od ranijih izjava saopštio pomoćnik ministra policije Mićo Orlandić, za Berancem Vukom Vulevićem i Baraninom Mušom Osmanagićem, za koje se sumnja da su učestvovali u ovom zločinu. Vulević je inače bio uhapšen u noći ubistva. Međutim, pošto je ispitan i navodno mu uzeta parafinska rukavica, odlukom načelnika CB-a Podgorica Milana Vujanovića on je pušten. Nekoliko dana kasnije nakon hapšenja Damira Mandića, mediji su, pozivajući se na dobro obaviještene policijske izvore, objavili informaciju da je Vulević osumnjičen da je pucao u Jovanovića, od kada se on nalazi u bjekstvu. Odmah nakon toga objavljena je informacija da je, pored Mandića i Vulevića, u vozilu iz kojeg je pucano na urednika "Dana" bio i Baranin Muša Osmanagić. Krajem septembra prošle godine Orlandić je na državnoj televiziji izjavio da policija traga za ovom dvojicom osumnjičenih.

300 dana od Jovanovićevog ubistva punomoćnici porodice Jovanović, svakodnevno optužuju policiju da ni protiv jednog službenika MUP-a, nije pokrenut makar disciplinski postupak zbog veza sa Mandićem i brojnih propusta koji su napravljeni tokom istrage.
Službenici Ministarstva unutrašnjih poslova, nakon što su saslušali više inspektora podgoričkog CB-a zbog veza sa Damirom Mandićem, sa mjesta inspektora za narkotike smijenili su Dušana Raspopovića. Na tome se sve završilo i pored činjenice što je on, kako je naveo u iskazu, kritične noći dolazio na mjesto zločina, a u više navrata je telefonom kontaktirao sa Damirom i njegovim bratom Almirom Mandićem, koji je privođen na informativni razgovor u policiju. Interna istraga u policiji pokazala je da je većina saslušanih inspektora u dobrim ili odličnim odnosima sa Damirom Mandićem. Poslije toga, policija je nastavila da "češlja" svoje redove. Provjeravani su policijski službenici u odjeljenjima bezbjednosti Berane i Ulcinj, zbog sumnji da su, neki od njih, davali alibi osobama osumnjičenim za učešće u atentatu. Konkretnih rezultata, međutim, nije bilo, a pomoćnik načelnika CB-a Podgorica Milan Tomić nedavno je izjavio da policija nema podataka o umiješanosti službenika MUP-a u Jovanovićevo ubistvo, te da ni protiv koga nije pokrenut bilo kakav postupak.
300 dana je prošlo od ubistva Duška Jovanovića, a istražni organi nijesu našli za shodno da ispitaju Mandićeve tvrdnje da je bio pripadnik rezervnog sastava MUP-a Crne Gore i da ga je policija naoružavala dugim cijevima. U vezi s tim nije saslušan ni jedan policijski funkcioner, a MUP je državnom tužiocu dostavio dopis u kojem se navodi da okrivljeni nikad nije bio zaposlen kod njih. O naoružavanju ni riječi.
Prilikom ispitivanja kod istražnog sudije, Damir Mandić je ispričao da ga je policija od 1996. godine naoružavala.
- Ja ne mogu da poričem, i neću, da sam dobijao i automatsko oružje, i to sa metalnim kundakom koji se preklapa. To je oružje meni davao MUP. Neke od pušaka sam davao ljudima za koje mi je iz policije rečeno da im dam. Govoreno mi je: Daj drugovima, da nas bude više" - kazao je Mandić istražnom sudiji Radomiru Ivanoviću.

300 dana, koliko se vodi istraga ubistva Duška Jovanovića uključujući i suđenje okrivljenom Mandiću, koje je počelo 22.novembra prošle godine, nije dalo nikakvog rezultata, osim u dijelu utvrđivanja krivice zasad jedinog okrivljenog. Po riječima punomoćnika porodice Jovanović, sud je nastavio sa praksom istražnog sudije i policije iz predistražnog postupka, čiji je rezultat zasad jedan okrivljeni. Oni smatraju da ni sud ni istraga nijesu prihvatili ključne dokazne predloge predstavnika oštećene porodice, preko kojih bi se bar djelimično rasvijetlio ovaj zločin. Optužnica protiv Damira Mandića podignuta je 4. septembra prošle godine, a predmet je dodijeljen sudiji Radovanu Mandiću, koji je glavni pretres zakazao dva mjeseca nakon toga. Na dosadašnjih pet ročišta saslušano je 13 svjedoka, a ono što je glavna karakteristika ovog suđenja je neodazivanje svjedoka sudu, i to većinom lica koja su u direktnoj vezi sa okrivljenim. Sudu se, iako su uredno obaviješteni, nijesu odazvali jedan od suvlasnika podgoričke diskoteke "Manija" Leon Drešaj, koji je, po izjavama svjedoka, kritične večeri prije i poslije ubistva u pomenutom lokalu bio sa okrivljenim Mandićem. Sudskom pozivu se nije odazvala ni Mandićeva djevojka Slobodanka Radulović, kao ni Maja Barović, radnica prodavnice "Lida 1", koja je jedan od ključnih svjedoka za rušenje njegovog alibija. Sudu se nijesu odazvali ni Branislav-Đaga Mićunović, umjetnički direktor CNP-a, i Relja Eraković, koji su kritične noći prošli automobilom pored Redakcije "Dana". Iako su svi bili uredno pozvani i u dva navrata se nijesu odazvali sudu, sudija Radovan Mandić nije naredio njihovo prinudno dovođenje. Suđenje se nastavlja 28. i 29. marta, kada je planirano da se ispitaju pomenuti svjedoci.