Zlocin
U NASTAVKU SUĐENJA BIĆE SASLUŠAN SUVLASNIK "MANIJE"
Drešaja ispituju o lažnom alibiju
Na glavnom pretresu, koji je zakazan za 28. i 29. mart, u svojstvu svjedoka trebalo bi da se pojavi i suvlasnik diskoteke "Manija" Leon Drešaj. On se na prethodnom ročištu nije pojavio, iako je, po riječima sudije Radovana Mandića, bio uredno obaviješten, te ukoliko se ne pojavi ni u nastavku suđenje, sud će donijeti rješenje o njegovom prinudnom privođenju. U međuvremenu, iz Visbadena je stigao i nalaz DNK za njega i još sedam lica. Međutim, tužilaštvo to još uvijek nije ozvaničilo. Drešajevim saslušanjem, ukoliko bude ostao pri iskazu datom istražnom sudiji Radomiru Ivanoviću u toku pretkrivičnog postupka, po riječima punomoćnika oštećene porodice Jovanović, alibi okrivljenog Damira Mandića i definitivno će biti srušen.
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Lidija Božović kazala je da nakon iskaza novinara i fotoreportera "Revije D", koji su svojim iskazom srušili alibi Damira Mandića, osumnjičenog za Jovanovićevo ubistvo, i doveli u pitanje istinitost Drešajevog iskaza, tužilac mora hitno da se odredi.
- S obzirom na to da se iz izjava koje su dali novinari i fotoreporteri koji su se u noći ubistva nalazili u pomenutoj diskoteci jasno vidi da je Drešaj prećutao jednu od najbitnijih činjenica da je Mandić dolazio u njegov lokal u dva navrata, kao i da je izlazio, i to baš u kritično vrijeme, tužilac mora provjeriti istinitost njegovog iskaza. Istražni organi se moraju odrediti prema Drešaju i, ako imaju dokaze protiv njega, podići krivičnu prijavu za saizvršilaštvo, pomaganje ili prikrivanje u ubistvu Duška Jovanovića - smatra Božovićeva.
Ona je dodala da bi zbog nečinjenja i neprofesionalnosti trebalo da budu smijenjeni svi ljudi koji su učestvovali u istrazi o Jovanovićevom ubistvu.
- Sve ovo što se sa vremenom otkrivalo moglo se znati i odmah nakon ovog monstruoznog zločina da je policija odradila posao po zakonu. Ubijeđena sam da je MUP raspolagao ovim informacijama i znao sve ovo i ranije, pa stoga najveća odgovornost za ovakvu vrstu opstrukcije pada na njih. Svima je poznato da je Drešaj, kao osumnjičeni, bio privođen u policiju i zadržan tri dana, nakon čega je pušten. Tada je trebalo da se dobro preispita njegov alibi, posebno njegov iskaz koji je išao u prilog osumnjičenom Mandiću. Nakon što je policija saslušala Drešaja, to isto je morala uraditi i sa ostalim licima koji su bili u "Maniji", uključujući i novinare i fotoreportere, pa bi došli do ovih saznanja - kaže Božovićeva.
Ona je istakla da je nevjerovatno da su ključni svjedoci u vezi sa Mandićevim alibijem saslušavani tek pred sami početak suđenja.
- Glavni krivac za ovakve stvari je policija, a iz svega se ne može amnestirati ni istražni sudija i tužilaštvo, koji su mogli samoinicijativno da saslušaju ova lica. Tužilac će morati da odgovori i na pitanje koja je to sila moći u Crnoj Gori koja je omogućila da se Mandiću i Drešaju tek na glavnom pretresu provjerava alibi - istakla je Božovićeva.
Punomoćnik porodice Jovanović je naglasila da je policija bila u obavezi da od prvog dana protiv Leona Drešaja preduzme sve operativne radnje od detaljnih provjera toga čime se on bavi, s obzirom na činjenicu da je zvanično nezaposleno lice, do praćenja i slično.
- Svi policajci od vrha do dna koji su učestvovali u istrazi Jovanovićevog ubistva treba da odgovaraju za krivično djelo prikrivanja i saizvršilaštva u ovom terorističkom aktu. Tim prije, jer se zna da niko sem policije na ovako očigledan način ne može da prikriva ključne dokaze u ovoj istrazi, kao i to da se ovakav organizovan zločin nije mogao odraditi bez logističke podrške nekoga iz MUP-a - tvrdi Božovićeva.
Podsjetimo da su novinari i fotoreporter "Revije D" u iskazu pred sudijom Ivanovićem kazali da je osumnjičeni Mandić u "Maniju" dolazio u dva navrata, i to oko 23 sata, nakon čega je izašao i vratio se ponovo 15 minuta poslije ponoći sa još jednim drugom jedući hamburger. Oni su ispričali da mu je, čim je ponovo ušao u diskoteku, prišao Drešaj, i da su ih u tom momentu i fotografisali. Na fotografijama koje su napravljene te noći u istom društvu vidi se i Vuk Vulević, za kojim policija traga zbog sumnji da je učestvovao u atentatu na Jovanovića. Svemu ovome treba dodati i činjenicu da Drešaj nije mogao da objasni sudiji kako je moguće da je Mandića u sat vremena pozivao sedam puta preko mobilnim telefonom, a istovremeno kaže da je u tom periodu bio sa njim u društvu.
Leon Drešaj je nakon toga bio uhapšen u Albaniji zbog sumnje da je pokušao da u Crnu Goru prebaci oko kilogram kokaina. Međutim, nakon isticanja jednomjesečnog pritvora on je pušten na slobodu.
Dok se nalazio u pritvoru u Tirani, pošto njegov povratak nije bio izvjestan, sudija Radovan Mandić je naložio da bude saslušan tamo u prisustvu predstvanika crnogorskog pravosuđa.

D.Ž.-M.V.R.