Zlocin
PUNOMOĆNICI PORODICE JOVANOVIĆ PRIGOVARAJU ISTRAZI
Tužilaštvo i policija ne znaju odakle Mandiću zapisnik o saslušanju trojice Hrvata
I pored činjenice da su predstavnici oštećene porodice nadležnim organima podnijeli zahtjev da se utvrdi odakle u vozilu okrivljenog Damira Mandića zapisnik o saslušanju tri hrvatska državljanina, po tom pitanju nije ništa urađeno. Takođe, tužilac nije našao za shodno da ovo uvrsti u dokazni materijal iako je, po mišljenju punomoćnika oštećene porodice, utvrđivanje ovih činjenica i te kako bitno za ovaj postupak.
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Budimir Darmanović, istakao je da je zamjeniku višeg tužioca Ljiljani Klikovac podnijet zahtjev za utvrđivanje činjenica odakle taj zapisnik u automobilu, vlasništvo Damira Mandića. Međutim, kako on kaže, po tom pitanju ništa nije preduzeto.
- Tužiocu je podnijet predlog da se, između ostalog, utvrdi odakle u vozilu okrivljenog Damira Mandića zapisnik o saslušanju hrvatskih državljana Dina Zekana, Vinka Martinovića i Kreša Vlačića. Po logici stvari, tužilac je trebalo da kontaktira policiju i da se u tom pravcu preduzmu određene radnje. Prema našim saznanjima, ništa od ovoga nije urađeno - rekao je Darmanović.
On je dodao da okrivljenog na ove okolnosti u istražnom postupku niko nije ispitao.
- Nemamo podataka da je bilo šta preduzeto po zahtjevu koji smo dostavili. Činjenica je da zapisnik o saslušanju može da posjeduje lice koje je saslušano, pa je iz tog razloga čudno kako je on završio u Mandićevom vozilu. Takođe, okrivljeni je morao da pojasni da li je bio u kontaktu sa jednim od ovih lica ili sa svima. Trebalo bi da se utvrdi zbog čega su Zekan, Martinović i Vlačić bili u kontaktu sa okrivljenim. Nadležni pokušavaju da zataškaju podatke koje se odnose na ova tri lica - kaže Darmanović.
Ovo ne bi bilo toliko interesantno, navodi Darmanović, da oni u Zagrebu nijesu optuženi za krivično djelo ubistvo.
- Smatrali smo da je neophodno da se sve okolnosti vezano za zapisnik ispitaju. Međutim, ne samo da ništa nije utvrđeno, nego, kao što je poznato, okrivljeni Mandić na te okolnosti nije ni saslušan. Ispitivanjem ovih okolnosti moglo bi se doći do potencijalnih nalogodavaca ili izvršilaca ovog monstruoznog zločina. Ovo iz razloga što su lica, čija se imena pominju u zapisniku, počinila krivično djelo ubistva u Bosni - naglasio je Darmanović.
Darmanović ističe da oni neće odustati od ovog predloga kao i da će ovo pitanje ponovo aktuelizovati.
- Namjeravali smo da o svemu ovom ispitamo okrivljenog na glavnom pretresu. Međutim, on je odlučio da se brani ćutanjem, ali se nadam da će ovo pitanje ponovo doći na dnevni red. Takođe, ispitivanje ovih okolnosti moglo bi da dovede i do podataka vezanih za puške iz kojih je pucano na Jovanovića, a koje su stigle iz Bosne - objasnio je Darmanović.
Po riječima advokata Lidije Božović, u Mandićevom automobilu je pronađen zapisnik o saslušanju tri lica, ali se dalje od toga nije išlo.
- U pomenutom vozilu pronađena je optužnica i spisi predmeta iz hrvatskog tužilaštva za tri lica koja su izvršila teško krivično djelo pokušaj ubistva i bacanja u jamu kod Ljubiškog Jasmine Đukić. S obzirom na to da se radi o teškom krivičnom djelu i očigledno o udruživanju radi kriminalnih djelatnosti, zatražili smo od tužioca Ljiljana Klikovac da provjeri odakle zapisnik o saslušanju ovih lica u Mandićevom automobilu. Ovaj zapisnik nađen je neposredno poslije ubistva Duška Jovanovića - navodi Božovićeva.
Tražili smo, tvrdi ona, da tužilac ispita kakve veze okrivljeni Mandić ima sa tim licima kao i sa hrvatskim pravosuđem.
- Damir Mandić nije ni advokat ni pravnik, a državljanin je Crne Gore i mora se utvrditi odakle njemu ovi spisi. Takođe, treba utvrditi u kakvim su oni poslovnim ili ličnim vezama. U spisima predmeta vezanih za Jovanovićevo ubistvo nijesmo pronašli ni jedan akt ili predlog za provjeru ovih lica ili utvrđivanje njihovog kretanja, kao i njihove eventualne veze sa atentatom na Duška Jovanovića - rekla je Božovićeva.
Imena dvojice navedenih iz pomenutog zapisnika, koji je nađen u automobilu Damira Mandića, i to Vinka Martinovića i Dina Zekana, dobro su poznata hrvatskoj javnosti. Martinović je poznatiji pod nadimkom Štela, a u toku rata na prostoru bivše SFRJ bio je jedan od bliskih saradnika Mladena Naletića Tute. Štela je zbog ratnih zločina Internacionalni kriminalistički tribunal osudio na 20 godina robije. On je prije rata bio taksista, a 1997. godine, zajedno sa Dinom Zekanom i Naletiću, u Splitu je hapšen zbog organizovanog kriminala. Među najsvirepijim egzekutorima iz ekipe zločinca Vinka Martinovića, kome se sudi pred haškim tribunalom, bio je i njegov tjelohranitelj, četrdesetodvogodišnji Dino Zekan, koji se, prema pisanju hrvatskih medija, slobodno šeta Zagrebom. On se, pišu tamošnji mediji, može teretiti za najmanje 12 ubistava građana muslimanske i srpske nacionalnosti, bačene u vrtače kraj Mostara. Njihove stanove su prodali za 10 do 20 hiljada konvertibilnih maraka. Zekan je inače ranije bio i tjelohranitelj Branka Cikatića, višestrukog šampiona svijeta u karateu. Poznato je da je Cikatić bio prijatelj sa pokojnim Samirom Usenagićem, poznatim jugoslovenskim sportistom, inače ujakom zasad jedinog osumnjičenog za ubistvo Duška Jovanovića, karatiste Damira Mandića.

D.Ž.-M.V.R.