Zlocin
ADVOKATI TRAŽE IZVJEŠTAJ IZ VISBADENA
Osam mjeseci čekaju Vulevićev DNK
Punomoćnici oštećene porodice Jovanović, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, najavili su da će od crnogorske policije i tužilaštva zatražiti da im se dostave podaci kojima nadležni organi raspolažu vezano za nalaze iz Visbadena. Prema njihovim riječima, neshvatljivo je da ni nakon više od osam mjeseci od ubistva nema ni govora o uzorcima DNK za sedam lica koja su poslati u njemački institut.
Advokat Darmanović smatra da je ćutanje nadležnih organa skandalozno i neshvatljivo.
- Punih osam mjeseci čekamo da se neko od nadležnih iz policije i tužilaštva oglasi i obavijesti javnost šta je sa nalazima. Međutim, svi ćute i to postaje simptomatično i stvara se bojazan i kod stručne i kod laičke javnosti da li će nalazi uopšte biti prezentovani - rekao je Darmanović.
Prema njegovim riječima, odgovore na ovo pitanje trebalo bi da daju policijski funkcioneri, koji su uključeni u istragu Jovanovićevog ubistva.
- Ukoliko se zid ćutanja i dalje nastavi, bićemo prinuđeni da se zvanično obratimo pomoćniku ministra policije Miću Orlandiću kako bi nam objasnio, kao punomoćnicima oštećene porodice, šta je dosad urađeno po ovom pitanju. Previše je vremena prošlo i moraju dati neke odgovore. Ako se desi da ne dobijemo odgovor, bićemo prinuđeni i na neka druga rješenja koja sada ne bih potencirao jer se nadam da će nam nadležni organi izaći u susret - kazao je Darmanović.
Dosad su zvanično saopšteni samo rezultati nalaza za Damira Mandića, koji su potvrdili njegovu umiješanost u ubistvo Duška Jovanovića. Među poslatim nalazima nalazi se uzorak DNK Beranca Vuka Vulevića, za kojeg se sumnja da je učestvovao u ovom zločinu. Tužilaštvo je Vulevićev DNK dobilo od danske policije i uputilo ga na vještačenje. Međutim, rezultat vještačenja još uvijek nije saopšten.
Darmanović je dodao da policija nema više razloga da odugovlači sa ovim slučajem i da je vrijeme da se podignu krivične prijave i raspišu potjernice i za ostalim učesnicima u ovom zločinu, ako za to već imaju materijalnih dokaza.
- Ukoliko se ta lica nalaze u bjekstvu, njima bi bilo suđeno u odsustvu. To ne bi bilo dobro iz više razloga. Najbolje bi u svemu tome prošli nalogodavci, jer do njihovih imena možemo doći jedino otkrivanjem i drugih izvršilaca ovog zločina. Jedino izvršioci mogu dati odgovor na pitanje ko im je dao zadatak da izvrše atentat na Jovanovića. Ako budu procesuirane krivične prijave protiv ostalih lica, došlo bi do spajanja postupka jer bi istraga u odnosu na njih bila brzo okončana, s obzirom na to da je u istražnom postupku protiv okrivljenog Mandića izveden veliki broj dokaza - smatra Darmanović.
Advokat Lidija Božović smatra da bi državni tužilac od crnogorske policije i njemačkog instituta trebalo da zatraži pojašnjenja šta se dešava sa nalazima DNK.
- Nadam se da će tužilac odraditi ovaj dio posla jer su nalazi neophodni za dalji tok suđenja. U slučaju da uzorci DNK nijesu stigli, normalno je da treba da se isforsira njihovo prispjeće do okončanja glavnog pretresa. Na taj način obezbijedili bi se potrebni dokazi - istakla je Božovićeva.
Da živimo u pravnoj državi, kaže ona, kao punomoćnici oštećene porodice imali bismo uvid u sve što je vezano za istragu ubistva Duška Jovanovića, pa i u nalaze iz Visbadena.
- Između punomoćnika oštećene porodice i tužilaštva ne bi smjelo da bude tajni, jer smo po zakonu i na papiru na istoj strani. Međutim, to očigledno nije slučaj u Crnoj Gori. To još jednom potvrđuje moj ranije izneseni stav da su pojedine državne strukture debelo umiješane u ovaj zločin - tvrdi Božovićeva.
Da podsjetimo, na provjeru su poslati i uzorci DNK za Ivana Delića i Leona Drešaja, koji su privođeni na informativne razgovore odmah nakon ubistva, kao i za Dejana Đukića, Aleksandra Brajovića, Milovana Lakovića, Maljotu Đuraševića i Sašu Boretu. Ni jedan rezultat dosad nije objelodanjen.
D.Ž.-M.V.R.