Zlocin
U PODGORIČKOM VIŠEM SUDU DANAS SE NASTAVLJA SUĐENJE DAMIRU MANDIĆU
Svjedoči porodica Duška Jovanovića
Na suđenju Damiru Mandiću za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića, koje će biti nastavljeno danas, sudija Radovan Mandić će u svojstvu svjedoka saslušati Slavicu Jovanović, suprugu ubijenog urednika, njegovu sestru i zeta Danijelu i Vladana Pavićevića, i svjedoka očevica Slađanu Simićević. Drugog dana pretresa u sudu će biti ispitani Branislav Mićunović, umjetnički direktor CNP-a, Relja Eraković, Veselin Vučeljić, Vladimir Janković i Dragomir Bećirović, novinar "Politike".
Na današnjem glavnom pretresu, po mišljenju punomoćnika porodice Jovanović, poseban akcenat treba staviti na svjedočenje članova porodice ubijenog urednika, posebno na iskaz njegove supruge Slavice Jovanović, na osnovu kojeg bi sudija Mandić morao pozvati na saslušanje još nekoliko svjedoka posebno iz SDB-a. Ona je prilikom saslušanja istražnom sudiji kazala da su prijetnje Dušku Jovanoviću upućivane kontinuirano počev od 1997. godine, kada je bio direktor Direkcije javnih prihoda. Kada se radi o konkretnim prijetnjama u vrijeme dok je Jovanović bio glavni i odgovorni urednik "Dana", njegova supruga Slavica je sudiji Ivanoviću kazala da joj je Duško Jovanović u aprilu 2003. godine saopštio da mu je telefonom prijetio šef crnogorske Službe državne bezbjednosti Duško Marković. Prema njenim riječima, Marković je tada preko mobilnog telefona kazao: "Jovanoviću, od mog ćeš metka stradati". Ona je tada istakla da je samo za jednu noć sredinom novembra prošle godine primila 17 prijetećih poruka mobilnim telefonom. Početkom maja ove godine Duško joj je, kako je rekla, pokazao anonimno pismo prijeteće sadržine, koje je objavljena u "Danu". Povodom tog pisma on je tražio službenu zaštitu od MUP-a, na čijem čelu se tada nalazio Andrija Jovićević. Nekoliko dana prije ubistva na fiksni telefon u stanu bilo je stiglo više prijetećih poziva, učestalih oko ponoći kad se Duško vraćao sa posla. Kako ona kaže, kada je Duško došao iz Kragujevca, ispričao je da je njegovo hapšenje dogovorio Milo Đukanović sa Zoranom Živkovićem, tadašnjim predsjednikom srbijanske vlade. Đukanović je od Živkovića tražio da Jovanovića na određeno vrijeme skloni iz Crne Gore.
Zet Duška Jovanovića Vladan Pavićević, koji je zaposlen u ZIKS-u, kazao je prilikom ispitivanja da su Vuka Vulevića i Armina-Mušu Osmanagića, dok su bili na izdržavanju zatvorske kazne, u nekoliko navrata posjećivali visoki inspektori SDB-a, kao i okrivljeni Mandić.
Pavićević je između ostalog rekao da je Jovanoviću prijetio Ljubiša Buha Čume.
Sestra ubijenog urednika "Dana" Danijela Pavićević istražnom sudiji je kazala da je njenom bratu prijećeno godinama.
U toku današnjeg glavnog pretresa predviđeno je da se sasluša i svjedok očevidac Slađana Simićević, radnica preduzeća Jumedia Mont. Ona je ispričala da je kritične večeri oko 23 sata i 50 minuta primijetila manji auto koji se kreće iz pravca male pijace prema Redakciji "Dana", tamne boje. Simićevićeva je tvrdila da je vidjela bočnu i zadnju stranu automobila, koji je, kako kaže, sijao. Ona je naglasila da misli da se radi o "golfu" ili "polu". Ovaj svjedok u iskazu pred istražnim sudijom kazala je da je osim ovog automobila prošlo još jedno vozilo tamne boje, ali da na njemu nije primijetila ništa karakteristično. Simićevićeva je ispričala i da su nakon pucanja na Duška Jovanovića blizu nje kod pekare bila tri policajca, a malo niže na parking je došlo vozilo "BMNj" nikšićkih tablica, iz kojeg izlazi visok, razvijen i kratko podšišan momak. Po njenim tvrdnjama, ovaj momak je pričao mobilnim telefonom i govorio: "Šta je bilo jesu li ga ubili i je li ubijen?". Ona je ispričala da je u tom momentu oko Jovanovića bilo više lica, koja su ga unijela u "ladu nivu".
Na saslušanju kod istražnog sudije Veselin Vučeljić je ispričao da je on, jedno vrijeme, bio vlasnik "golfa 3", iz kojeg je navodno pucano na Jovanovića. Prema Vučeljićevom kazivanju, on je Ranku Baboviću dao "ford" za taj "golf 3", koji nije imao tablica a stakla mu nijesu bila zatamnjena. Babović mu je, pored dva ključa, dao neke papire ispisane na italijanskom jeziku kao i neke potvrde sa Zetatransovog skladišta, u Podgorici. Tom prilikom mu je rekao da je vozilo podigao sa pomenutog skladišta na kojem se, po njegovim riječima, nalazilo više od godinu dana. Sve to se, kako je rekao Vučeljić, desilo u januaru ove godine.
Početkom februara on je dao oglas za prodaju "golfa 3". Istog dana, javio mu se muški glas koji se raspitivao kakvo je vozilo kao i da li može da dođe da ga pogleda. Toga dana, prije nego što je ovo lice došlo kod njega, telefonom su se čuli još dvaput. U popodnevnim časovima čovjek koji je zvao došao je kako bi pogledao vozilo. Po Vučeljićevom kazivanju, bio je visok oko 1.85 m a imao je između 35 i 40 godina. Vučeljić je tvrdio da se nije predstavio, ali bi ga mogao prepoznati.
Nakon što mu je isplatio hiljadu i po eura ušao je u "golfa" i startovao ga. Vučeljić mu je prišao i pitao ga kako će da vozi auto koje nema tablice.
- To ne predstavlja nikakav problem jer ja poznajem pola policije - odgovorio je kupac.
Glavni pretres je počeo 22. novembra, kada je, nakon čitanja optužnice, saslušan okrivljeni Mandić. On je izjavio da nije pucao na prvog čovjeka "Dana" kao i da je "već unaprijed osuđen nečasnim radnjama policije, tužilaštva i istražnog sudije".
Okrivljeni je na glavnom pretresu optužio prvog čovjeka podgoričke policije Milana Vujanovića da mu je nudio nagodbu u slučaju da označi Vuka Vulevića kao izvršioca ovog ubistva. Zauzvrat, biće oslobođen.
D.Ž.-M.V.R.