Zlocin
HOLANDSKOG SUDIJU CRNOGORSKE KOLEGE NIJESU INFORMISALE O UBISTVU DUŠKA JOVANOVIĆA
Koster: Ubistvo novinara je velika sramota za zemlju
Nije mi poznato da bilo gdje u Evropi neko od državnih funkcionera tuži nekog novinara, čak ni u građanskoj parnici. Ako je tačno da je "Dan" tužen više od 40 puta, to je zabrinjavajuća informacija i dobro bi bilo da se urednici tog medija obrate Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu, kazao je holandski sudija
Ako je tačno da su u Crnoj Gori opozicioni novinari često na udaru sudova, onda su zakoni o medijima retrogradni

Holandski sudija Erik Koster rekao je da on ne zna da je ubijen Duško Jovanović, glavni i odgovorni urednik i direktor "Dana". On je na seminaru "Medijsko izvještavanje sa sudskih postupaka" odgovarajući na pitanje novinara da li mu je poznato da je u Crnoj Gori ubijen urednik najtiražnijeg lista, kazao da ga crnogorske kolege nijesu upoznale sa tim slučajem.
- Prvi put čujem za to iako sam u Kumboru sa predstavnicima crnogorskog prasvosuđa i policije proveo tri dana - kazao je Koster.
On je dodao da je ubistvo jednog novinara velika sramota za jednu zemlju, zbog toga što nije ništa preduzela kako bi spriječila to.
- Kada se to već dogodilo istražni organi i policija moraju biti kao jedno tijelo u otkrivanju počinilaca tog zločina. Državni tužilac ili medijski sudija bi morao bar jednom nedjeljno da izvještava javnost o toku istrage. Ukoliko se to ne čini onda je to još veći skandal i od samog čina ubistva. I ukoliko nema informacija tužilac je, radi bezbjednosti građana, koja je očigledno ugrožena čim može da bude ubijena jedna takva javna ličnost, u obavezi da saopšti da nema nikakvih podataka - istakao je Koster.
Prema njegovim riječima, institucija medijskog sudije u Holandiji postoji već 30 godina.
Upitan da li je upoznat sa stanjem u crnogorskom pravosuđu, Koster je u izjavi za "Dan" kazao da ne poznaje crnogorske zakone.
- Da sam znao kakvo je stanje u crnogorskom pravosuđu za ovaj skup bih se drugačije pripremio. Isto tako ne znam ni koji je kvalitet novinara koji prave izvještaje sa suđenja. Ukoliko Crna Gora prihvati preporuke Savjeta Evrope i to učini kroz praksu, za nju neće biti problema. U mojoj zemlji u velikoj mjeri se vjeruje i političarima i medijima. Naravno, i kod nas ima malih incidenata, ali gotovo da su zanemarljivi. Ukoliko neko od sudija ne da potrebne informacije a određen je za taj dio posla, on trpi određene sankcije i o tome raspravlja holandska skupština - kazao je Koster.
U Holandiji, kaže on, informacije novinarima saopštava medijski sudija koji je u stalnom kontaktu sa predstavnicima medijskih kuća.
- Radi se o sudiji kojeg sudsko vijeće odredi da kontaktira s medijima. Novinarima se obraća jednom nedjeljno. Osim toga on vodi redovne postupke. Isto tako radi i holandsko tužilaštvo - kazao je Koster.
On je na pitanje da li se u njegovoj zemlji vode sudski procesi protiv novinara zbog krivičnog djela klevete, kao što je to slučaj u Crnoj Gori, kazao da mu nije poznato da se na ovim prostorima vode takvi postupci.
- Od kolega sudija i tužilaca nijesam informisan o tome. To je nedopustivo i skandalozno. Nije mi poznato da bilo gdje u Evropi neko od državnih funkcionera tuži nekog novinara, čak ni u građanskoj parnici. Ako je tačno da je "Dan" tužen više od 40 puta, to je zabrinjavajuća informacija i dobro bi bilo da se urednici tog medija obrate Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu. Siguran sam da u mojoj zemlji ni za hiljadu godina ne bi moglo da bude podignuto toliko tužbi protiv jednog medija. Posebno ako se radi o opozicionom - naglasio je Koster.
Ovaj holandski sudija je objasnio da svuda u Evropi postoje posebna udruženja za praćenje rada medija i da oni određuju da li je povrijeđena novinarska etika i kodeks, a nikako sudije i tužioci.
- Ako je tačno da su u Crnoj Gori opozicioni novinari često na udaru sudova, onda su zakoni o medijima retrogradni. Takođe, mora se voditi strogo računa i o kvalitetu novinara. Savjet ministara je donio preporuku da se formiraju određena novinarska vijeća koja će, kada je to potrebno, kritikovati rad pojedinih novinara, ali nikako im ne smije biti suđeno. Posebno ne od državnih organa. Nadam se da će te preporuke prihvatiti i Crna Gora. Ukoliko dođe do kršenja novinarskog kodeksa novinar ne smije odgovarati krivično. U izuzetnim situacijama to se može procesuirati kroz građansku parnicu - rekao je Koster u razgovoru za naš list.
M.V.R.-D.Ž.