Zlocin
ADVOKATI PORODICE JOVANOVIĆ PROZVALI DRŽAVNOG TUŽIOCA ZA PROPUSTE U ISTRAZI
Vesna Medenica za svjedoka
Mnogi dokazni predlozi i zahtjevi punomoćnika porodice Jovanović, advokata Budimira Darmanovića i Lidije Božović su odbijeni ili nijesu ni razmatrani, iako se, po njihovom mišljenju, radi o ključnim tragovima koji bi mogli rasvijetliti ubistvo Duška Jovanovića. Prema riječima Lidije Božović, jedan od takvih zahtjeva, koji nije ni razmotren je ispitivanje porijekla i korisnika pušaka koje su pronađene u "golfu" iz kojeg je pucano na Jovanovića. Ona je istakla da je zbog ovih propusta najviše odgovorna državni tužilac Vesna Medenica koja, kako kaže, nije preduzela adekvatne poteze kako bi rasvijetlila ovaj zločin.
- Državni tužilac je nadležan za sve tužioce, tako da se zbog propusta ne mogu kriviti samo istražni sudija i zamjenik višeg tužioca. Naime, Medenica je prisustvovala tokom sprovođenja većeg dijela istražnih radnji u istrazi o ubistvu Duška Jovanovića. Policija je jedino odgovarala na njene zahtjeve, ali ona ništa nije učinila da provjeri vjerodostojnost odgovora koji su stizali iz policije posebno u onom dijelu koji se tiču dosijea Duška Jovanovića, porijekla pušaka za koje se sumnja da je iz njih pucano na urednika "Dana" i da li je Mandić bio pripadnik neke od policijskih službi, kao što je to sam izjavio sudiji Ivanoviću - kazala je Božovićeva.
Ona je dodala da su javnosti poznati odgovori policije u koje, kako kaže, ni mala djeca ne vjeruju a kamoli građani Crne Gore.
-Zbog svega ovoga sudija Radovan Mandić bi u svojstvu svjedoka mogao da pozove i Vesnu Medenicu po funkciji najodgovorniju za ovakvu istragu i ispita je zbog čega je svojim nečinjenjem i pasivnim držanjem pomogla da brojne stvari ostanu nerazjašnjene. Iz ove perspektive, kada se sagleda kompletan tok istražnog postupka, stiče se utisak da je okrivljeni Damir Mandić, među državnim organima imao i ima dosta zaštitnika - smatra Božovićeva.
Ona je dodala da je za sudiju Radovana Mandića dovoljno da se osvrne samo na dvije stvari pa da Medenicu i druge učesnike u istrazi pozove kao svjedoke na glavnom pretresu.
-Po Mandićevom priznanju, MUP ga je naoružavao i bio je pripadnik rezervnog policijskog sastava. U njegovom iskazu se navodi da mu je u policiji govoreno: "Daj drugovima da nas bude više". Medenica je dobila saopštenje iz MUP-a da Mandić govori neistinu koje niko nije potpisao. Sve je stalo na tome. Medenica se nije potrudila da sazna odgovor na ključno pitanje, koga su sve naoružavali, kome su dali puške, koji su Mandićevi drugovi dobili to oružje. Na taj način mogla je spriječiti nove zločine. Takođe, ono što je bilo od velikog značaja je i utvrđivanje porijekla pušaka za koje se sumnja da je iz njih pucano na Jovanovića i da li su baš te puške iz MUP-ovih magacina. To bi bio put do nalogodavaca - kazala je Božovićeva.
Podsjetimo da je kragujevačka fabrika oružja "Zastava" dostavila tužilaštvu izvještaj o datumu proizvodnje i korisnicima pušaka za koje policija sumnja da su korišćene prilikom Jovanovićevog ubistva. Prema tom izvještaju, automatske puške serijskih brojeva B-584145 i B-51227, koje su pronađene u "golfu 3" PG 347-77, proizvela je kragujevačka firma, a jedna od njih prodata je Vojnoj pošti Visoko u Bosni i Hercegovini, koja je pod muslimanskom kontrolom. Za drugu pušku se ne može utvrditi gdje je i kome prodata jer je to učinjeno prije zvanične evidencije o njenoj proizvodnji. Po riječima Božovićeve, ovaj izvještaj je jedina radnja koja je preduzeta po pitanju pušaka i tu je, kako kaže, sve namjerno obustavljeno.
Tek nakon što je "Zastava" dostavila ovaj izvještaj, policija je tužilaštvu poslala dopis u kome se navodi da je po serijskom broju utvrđeno da pomenute puške nikad nijesu bile u evidenciji MUP-a. Optuženi Mandić je u jednom od ranijih iskaza izjavio da ga je crnogorska policija naoružavala dugim cijevima bez reversa i bilo kakve evidencije o tome. Zbog ovakvih Mandićevih tvrdnji, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović tražili su od tužilaštva da provjeri da li su puške bile vlasništvo policije. Međutim, detaljna istraga o tome koja su lica iz policije naoružavala Mandića, o čemu je MUP morao dostaviti izvještaj istražnim organima, do danas nije sprovedena.
- Policija, tužilac i istražni sudija su morali da ispitaju koliko je automatskog oružja stiglo iz Bosne 1996. godine i kome ga je MUP sve podijelio. Odgovore na ova pitanja u toku istražnog postupka mogli su dati samo Duško Marković, šef SDB-a, Milo Đukanović, crnogorski premijer, Sreten Radonjić, načelnik kriminalističke policije, Milan Vujanović, načelnik CB Podgorica, Vukašin Maraš, pomoćnik ministra odbrane i Vuk Bošković, savjetnik predsjednika za bezbjednost. Naš predlog je bio da se, između ostalog, pomenuti ispitaju i na ove okolnosti i danas bi ubistvo Duška Jovanovića bilo rasvijetljeno - tvrdi Božovićeva.
Ona je dodala da su ovi policijski i državni funkcioneri morali da odgovore da li su puške iz kojih je pucano na Jovanovića iz onog istog arsenala koji je dijeljen Mandiću i drugovima i da li je taj kontingent naoružanja iz Bosne uvezen za potrebe crnogorskog SDB-a.
- Jedino oni mogu odgovoriti da li postoji zvanična evidencija o tom naoružanju. Ako ne, s obzirom na to da bi bili oslobođeni oznake državna tajna, mogli bi da iznesu podatke iz tajne evidencije koja je, pretpostavljam, potpuna. Postavlja se još jedno pitanje, na koje će odgovor uskoro zahtijevati i predstavnici međunarodne zajednice, da li je crnogorska policija prilikom uvoza ovih pušaka provjeravala da li su korišćene u nekom od genocida - smatra Božovićeva.
Ona je istakla da je policija bila obavezna da napravi ozbiljne provjere i lica koja su učestvovala u trgovini tog oružja.
- Ovo iz razloga jer se nakon svih ubistava koja su se desila, postavlja pitanje da li su te puške dopremljene da bi se koristile za nove zločine, ovog puta u Crnoj Gori - smatra Božovićeva.
Ona je kazala i da se kojim slučajem utvrdi da puška iz koje je ubijen Duško Jovanović nije iz tog kontingenta oružja, u što, kako kaže, lično sumnja, policija bi i u tom slučaju bila odgovorna.
M.V.R.-D.Ž.