Zlocin
ISTRAŽNI SUDIJA ZAVRŠIO, POLICIJA NASTAVLjA ISTRAGU
Radnicima Mandićevog frizerskog salona uzeti uzorci za DNK
Nakon što su stigli rezultati analize DNK iz njemačkog kriminalističkog instituta iz Visbadena za Damira Mandića i Vuka Vulevića, crnogorska policija očekuje rezultate vještačenja i za Ivana Delića, Leona Drešaja, Dejana Đukića, Aleksandra Brajovića, Milovana Lakovića, Maljotu Đuraševića i Sašu Boretu

Radnici iz frizerskog salona vlasnika Sabahrudina Baa Mandića, oca osumnjičenog za ubistvo Duška Jovanovića, juče su, kako "Dan" nezvanično saznaje iz dobro obaviještenih policijskih izvora, pozvani na informativni razgovor u podgorički CB, gdje su im uzeti i uzorci DNK. Oni su nakon dvočasovnog ispitivanja i uzimanja briseva, kako saznajemo, pušteni a policija će narednih dana na isti način ispitati još nekoliko lica. Radnici Mandićevog frizerskog salona su pozivani na informativni razgovor i odmah nakon hapšenja osumnjičenog Mandića.
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Lidija Božović ocijenila je da je policija ovo morala da uradi mnogo ranije, jer se , kako kaže, radi o stvarima koje se preduzimaju u roku od 48 sati od ubistva.
- Pretpostavljam da su ta lica ispitivana zbog kose koja je pronađena u "golfu" PG 347-77, za koji policija sumnja da je iz njega pucano na Duška Jovanovića. U tom vozilu pronađene su različite vrste i boje kose, pa policija vjerovatno pokušava da poveže određene dokaze sa ovim - smatra Božovićeva.
Ona je dodala da je razlog više za ispitivanje pomenutih lica taj što je karakteristično da na pronađenim pramenovima nije bilo korijena, što znači da je šišana.
-To je policija znala i prije četiri mjeseca, a tek sada sprovoda istražne radnje. Dobro je ako su krenuli sa proširivanjem istrage, ali sve ovo su dosad mogli da urade. Čudno je samo da im je za to trebalo četiri mjeseca. Nadam se da idu u pravom smjeru i da rade na rasvjetljavanju svih detalja vezanih za ovaj slučaj - istakla je Božovićeva.
Nije poznato da li je policija nastavila sa proširenom istragom po zahtjevu tužioca ili se radi o internim stvarima, ali, po tvrdnjama našeg izvora bliskog policiji, trenutno se radi na otkrivanju pomagača i saučesnika u Jovanovićevom ubistvu. Naš izvor tvrdi da će narednih dana biti podignute krivične prijave protiv još nekoliko lica, čija imena u cilju dalje istrage nije želio da saopšti, a spekuliše se informacijom da bi to mogao da bude neko od osam lica čiji se rezultati analize DNK čekaju iz njemačkog saveznog kriminalističkog instituta iz Visbadena.
Podsjetimo da, nakon što su stigli rezultati analize DNK iz njemačkog kriminalističkog Instituta iz Visbadena za Damira Mandića i Vuka Vulevića, crnogorska policija očekuje rezultate vještačenja za još sedam lica.
Pored ostalih dokaza koje su njemački forenzičari odnijeli u Visbaden, na analizu su poslati i uzorci DNK Ivana Delića, Leona Drešaja, Dejana Đukića, Aleksandra Brajovića, Milovana Lakovića, Maljote Đuraševića i Saše Borete. Njihovi rezultati još uvijek nijesu objelodanjeni niti je poznato da li su stigli.
Po mišljenju advokata Božović, ukoliko su ovi rezultati dostavljeni crnogorskoj policiji, a ne objavljuju se, to je vjerovatno zbog toga što se vrši upoređivanje dokaza .
Od rezultata analize DNK iz Visbadena zavisiće dalji koraci i odluka Tužilaštva. Poznato je da su ova lica odmah nakon atentata na Jovanovića privođena na informativne razgovore i brzo puštena, osim Drešaja, jednog od vlasnika diskoteke "Manija", koji je bio zadržan duže od 48 sati.
Podsjetimo da je u okviru policijske istrage ubistva Duška Jovanovića budvanska policija 2. juna privela Ivana Delića, javnosti poznata zbog sumnjičenja da je učestvovao u atentatu na saveznog ministra odbrane Pavla Bulatovića i zbog optužbi budvanske porodice Šurina da ima veze sa pogibijom njihove djece. Delić je tada pušten zbog toga što je pružio alibi da je kritične noći bio u inostranstvu, o čemu je kao dokaz priložio pasoš. Nije poznato da li je policija utvrđivala valjanost pečata u njegovim putnim ispravama. Ono što je još interesantnije je to što je u nekim medijima porodica Šurina iz Budve za smrt svoje djece direktno optužila Ivana Delića i crnogorsku tajnu policiju. Šurine su putem medija plasirale i informaciju da je Delić u posjedu službene legitimacije SDB-a, a da je njegov prijatelj Boreta, čiji je DNK takođe poslat na vještačenje, saradnik ove službe. Jedan od razloga za privođenje Delića u budvansku stanicu policije je i to što je često viđan u istom društvu u Budvi i Podgorici sa zasad zvanično jedinim osumnjičenim za ubistvo Duška Jovanovića Damirom Mandićem. Delić i Mandić nerijetko su boravili i van zemlje, posljednji put u Španiji. Za Delića je u posljednje vrijeme, po pisanju srbijanske štampe, zainteresovan i Dragan Jočić, ministar unutrašnjih poslova Srbije, zbog rasvjetljavanja ubistva Pavla Bulatovića. Podsjetimo da je Delić u zaključku Anketnog odbora Savezne skupštine označen kao glavni atentator na Bulatovića.
Sa druge strane, i drugi Budvanin čiji se nalaz DNK čeka iz Visbadena, Delićev i Mandićev prijatelj, Saša Boreta takođe je imao problema sa zakonom. Boretino ime je pominjano i u sudskom procesu koji se vodi protiv više lica zbog tragedije koja se desila nakon brodoloma "Mis Pat", u kojoj je stradalo više od stotinu Roma koji su htjeli da se prebace u susjednu Italiju.
Među ljudima čiji su uzorci DNK poslati na analizu u Visbaden ne pominje se ime Baranina Armina-Muše Osmanagića, za kojeg policija sumnja da je zajedno sa Mandićem i Vulevićem bio u "golfu" iz kojeg je pucano na Duška Jovanovića. Nije poznato da li je policija poslala i njegov DNK na ekspertizu u Njemačku, iako ga vjerovatno ima, s obzirom na to da se radi o licu koje je više puta hapšeno i osuđivano na prostoru Crne Gore. Istražni sudija Radomir Ivanović je ranije izjavio da se ime Osmanagića ne pominje u spisima koji su kod njega, a isto su potvrdili i punomoćnici porodice Jovanović.
M.V.R.-D.Ž.