Američka nevladina organizacija "Fridom haus" ocijenila je da u Crnoj Gori postoji samo djelimično slobodno novinarstvo. Od 195 zemalja, Crna Gora je po slobodi medija na 80 mjestu u grupi zemalja nerazvijene demokratije, a crnogorski mediji su visokopolitizovani i odražavaju podjele u društvu i parlamentu. Crnogorskim ustavom, konstatuje "Fridom haus" garantovana je sloboda štampe i javne riječi, ali je "poznato da vlasti u praksi ograničavaju slobodu štampe i miješaju se u rad medija".
- Političari često tuže novinare za klevetu zašta zaprijećena kazna iznosi do 18.400 dolara, a česte tužbe protiv novinara prijete da ohrabre autocenzuru i zatvore medijski prostor Crne Gore. Osumnjičeni za ubistvo Duška Jovanovića, urednika "Dana", jedinog opozicionog lista u Crnoj Gori je oslobođen, a novinarima i kolumnisti tog lista se sudi - saopštili su iz "Fridom hausa".
Sloboda medija u Crnoj Gori daleko je od one u razvijenim demokratijama, ocijenio je izvršni direktor Asocijacije mladih novinara Boris Darmanović.
On je ocijenio da je teško procijeniti da li je stanje u crnogorskim medijima bolje ili gore od onoga u svijetu.
- Ako mjerimo bukvalno, teško da može biti gore od decenija koje su iza nas. Ako mjerimo realno, daleko smo od razvijenih demokratija - rekao je Darmanović.
Darmanović je u saopštenju, povodom Svjetskog dana slobode medija, ocijenio da je sigurno da će se u predstojećem periodu Crna Gora srijetati manje sa političkim, a mnogo više sa ekonomskim pritiscima.
- Da li zato što političari idu u biznis ili što se Crna Gora okreće ekonomskom umjesto političkom društvu, neka ostane svakom na volju- naveo je on.
Prema njegovim riječima, ne tješi činjenica da je ubistvo urednika dnevnog lista "Dan" Duška Jovanovića ostalo nerazrješeno, razvoj javnog servisa RTCG spor, a najbolji novinari prestaju da se bave novinarskim poslom „jer moraju od nečega i da živeĆ.
- Samoregulacija koja je znake života počela da osjeća za vrijeme referenduma opet je na izdisaju. Možda ovog puta treba da uslijedi medijska, a na donatorska inicijativa - ocijenio je Darmanović.
On je dodao da marketinške agencije procjenjuju da je suma novca za medijsko reklamiranje u Crnoj Gori narasla na oko pet miliona eura godišnje, iako je do skoro milionska cifra bila pojam.
- Više novca trebalo bi da znači i više slobode i kvaliteta. Da li će biti tako, vidjećemo u godini koja je pred nama - zaključio je Darmanović.
Svjetski dan slobode medija ustanovila je generalna skupština Ujedinjenih nacija 1993. godine, kako bi opominjao na sve veće poteškoće sa kojima se novinari i mediji susrijeću.
Urednik "Dana" Duško Jovanović ubijen je 27.maja 2004.godine oko 23:50 sati u klasičnoj sačekuši ispred sjedišta redakcije u ulici 13. jula. Na njega je ispaljeno više hitaca iz automastkog naoružanja, a od zadobijenih povreda preminuo je četiri sata kasnije u Kliničkom centru Crne Gore. Jedini optuženi za saizvršilaštvo u Jovanovićevom ubistvu je Podgoričanin Damir Mandić kojeg je uprkos brojnim dokazima tužilaštva prvostepeni sud oslobodio te optužbe u podgoričkom Višem sudu. O oslobađajućoj presudi koju je izreklo krivično vijeće sudije Radovana Mandića narednih dana konačnu odluku će donijeti vijeće Apelacionog suda.
U svijetu je prošle godine ubijeno 110 novinara i medijskih radnika, a tokom nekoliko prvih mjeseci ove godine njih 34, saopštila je Svjetska asocijalcija štampe. Prošla godina je bila najopasnija za novinare u poslednjih devet godina. Prema zvaničnim podacima u 2005.godini u svijetu je poginulo 58 novinara, 2004. godine 72, godinu ranije 53, 2002.godine 46, 2001. 60, 2000.godine 53, 1999. ubijeno je 70, a 1998.godine 28.
Državni udari, tiranske vlade i okrutna ubistva novinara su samo neki od razloga zašto je i u 2006. godini došlo do nastavka gušenja slobode riječi, posebno u državama bivšeg Sovjetskog Saveza, Azije i Latinske Amerike, pokazuju rezultati "Fridom hausa".
Precizira se da samo 18 odsto stanovništva na planeti živi u zemljama gdje postoji sloboda medija, 39 odsto u državama gdje postoji djelimična sloboda, dok 43 odsto živi u zemljama za koje se ne može reći da postoji pravo na slobodno javno izražavanje mišljenja, prenose agencije.
Najmanje slobode ima u Mjamaru, bivšoj Burmi, na Kubi, Libiji, Sjevernoj Koreji, bivšoj sovjetskoj republici Turkmestan.
Najpoznatiji primjeri neslobode je prošlogodišnje ubistvo ruske novinarke Ane Politkovskaje, zatim odbijanje da se produži licenca poznatoj opozicionoj televiziji u Venecueli kao i predlog za kažnjavanje novinara do 12.5 hiljada američkih dolara u Kini zbog prenošenja vijesti o protestu ili prirodnoj katastrofi bez prethodnog odobrenja vlade.
Slobodu medija, prema ocjeni pomenute organizacije, ugrožavaju državni udari ili oružani sukobi.
D.ŽIVKOVIĆ
M.V.RAKČEVIĆ
|