Zlocin
MEĐUNARODNI DAN SLOBODE MEDIJA OBILjEŽAVA SE DANAS
Duškova žrtva opominje
Mediji u Crnoj Gori ni u prvoj godini državne nezavisnosti nijesu oslobođeni uticaja formalnih, a posebno neformalnih centara moći, ocijenjeno je juče iz Nezavisnog sindikata novinara Crne Gore povodom Svjetskog dana slobode medija.
Prema riječima predsjednika Izvršnog odobra te organizacije Vesne Pejović, za razliku od situacije kada su mnogi od njih nekada služili ratnoj propagandi i podaništvu prema određenoj politici, danas se od medija traži da rehabilituju ratne vođe i "heroje tranzicije".
- Po inerciji novinari se ne bave njihovim imetkom stečenim nezakonitim aktivnostima. Oni koji ne žele da se povinuju takvim zahtjevima i dalje su izloženi pritiscima, iako su sredstva kojima se to čini dobila drugačiji sofisticiran oblik - navodi se u pisanoj izjavi Pejovićeve.
Ona je istakla da je ubistvo Duška Jovanovića ostalo nerasvijetljeno, ali "da je smanjen broj novinara koji su se suočavali sa tužbama".
Urednik "Dana" Duško Jovanović ubijen je 27. maja 2004. godine oko 23.50 sati u klasičnoj sačekuši ispred sjedišta redakcije u Ulici 13.jula. Na njega je ispaljeno više hitaca iz automatskog naoružanja, a od zadobijenih povreda preminuo je četiri sata kasnije u Kliničkom centru Crne Gore. Jedini optuženi za saizvršilaštvo u Jovanovićevom ubistvu je Podgoričanin Damir Mandić kojeg je uprkos brojnim dokazima tužilaštva prvostepeni sud oslobodio te optužbe u podgoričkom Višem sudu. O oslobađajućoj presudi koju je izreklo krivično vijeće sudije Radovana Mandića narednih dana konačnu odluku će donijeti vijeće Apelacionog suda.
-Nezavisni sindikat novinara Crne Gore povodom Svjetskog dana slobode medija, želi da podsjeti da pravo na slobodno i javno izražavanje mišljenja u Crnoj Gori još nije dovoljno osvojeno. Podsjećamo da ni u protekloj godini nije gotovo ništa urađeno na planu sprečavanja rada "na crno", položaja frilensera, uspostavljanja kriterijuma za dobijanje zvanja "novinar". NSNCG podsjeća da je u saradnji sa Ministarstvom kulture, medija i sporta dogovorena saradnja u rješavanju problema novinara. Na tom planu, značajan je i predstojeći Svjetski kongres novinara koji će se krajem maja održati u Moskvi. Poruke Kongresa, vjerujemo, poslužiće kao smjernica za rješavanje brojnih problema sa kojima su suočeni crnogorski novinari - navodi se u saopštenju NSNCG.
"Srpska lista" je povodom Svjetskog dana slobode medija ocijenila da je Crna Gora jedna od rijetkih država u Evropi i svijetu gdje režim, odnosno diktatura drži većinu medija pod kontrolom.
Šef informativne službe Srpske narodne stranke Jovan Vučurović smatra da je Crna Gora uz Bjelorusiju jedino područje u Evropi gdje u 21. vijeku postoji dominantna namjera vlasti da se korišćenjem medija usmjerava javnost i politički, istorijski, sociološki i ekonomski falsifikati pokušavaju pretvarati u istinu.
- Takva realnost govori o Crnoj Gori kao o društvu gdje se preko pojedinih medija krše osnovna ljudska prava i slobode, prvenstveno pravo na slobodno i nezavisno informisanje. Preko tih medija se daje logistička podrška režimskom projektu diskriminacije srpskog naroda. Takva podrška je posebno prisutna u takozvanom javnom servisu i svim štampanim medijima osim "Dana". Bolje rečeno izuzev "Dana", pojedinih novinskih agencija i rijetkih slobodnih radio stanica, svi ostali mediji su pod direktnom kontrolom sveprisutne diktature. Nikada ne smijemo zaboraviti da je Crna Gora jedina tačka na mapi Evrope gdje je ubijen urednik slobodnih i uz to najtiražnijih dnevnih novina. U jednom takvom društvu ne postoje riječi sloboda, demokratija, pravo i pravda. Ti pojmovi su utamničeni od strane ovog režima i njegovih tajkuna - istakao je Vučurović.
Prema njegovoj ocjeni, ništa manje za ovakvu atmosferu nijesu odgovorni ni predstavnici Međunarodne zajednice koji iz svojih uskih interesa ne žele da bitnije utiču na to da se takva slika o Crnoj Gori promijeni.
- Podsjećamo da takozvani javni servis finansira i 32 odsto Srba koji za "uzvrat" dobijaju uvrede, podmetanja i falsifikate. SL će vrlo brzo izaći sa konkretnim predlozima i rješenjima koja će ići u pravcu oslobađanja od medijskog mraka - zaključio je Vučurović.
Inače, samo trećina od 195 ispitivanih država i teritorija u svijetu ima slobodne medije, djelimične slobode postoje u četvrtini analiziranih zemalja, dok u 63 zemlje ne postoji sloboda informisanja.
To je pokazalo istraživanje američke nevladine organizacije za širenje sloboda i demokratije "Fridom haus" objavljeno povodom Svjetskog dana slobode medija, koji se obilježava danas.
Državni udari, tiranske vlade i okrutna ubistva novinara su samo neki od razloga zašto je i u 2006. godini došlo do nastavka gušenja slobode riječi, posebno u državama bivšeg Sovjetskog Saveza, Azije i Latinske Amerike, pokazuju rezultati "Fridom hausa".
Precizira se da samo 18 odsto stanovništva na planeti živi u zemljama gdje postoji sloboda medija, 39 odsto u državama gdje postoji djelimična sloboda, dok 43 odsto živi u zemljama za koje se ne može reći da postoji pravo na slobodno javno izražavanje mišljenja, prenose agencije.
Najmanje slobode ima u Mjamaru, bivšoj Burmi, na Kubi, Libiji, Sjevernoj Koreji, bivšoj sovjetskoj republici Turkmestan.
Najpoznatiji primjeri neslobode je prošlogodišnje ubistvo ruske novinarke Ane Politkovskaje, zatim odbijanje da se produži licenca poznatoj opozicionoj televiziji u Venecueli kao i predlog za kažnjavanje novinara do 12,5 hiljada američkih dolara u Kini zbog prenošenja vijesti o protestu ili prirodnoj katastrofi bez prethodnog odobrenja vlade.
Slobodu medija, prema ocjeni pomenute organizacije, ugrožavaju državni udari ili oružani sukobi.
M.V.RAKČEVIĆ
D.ŽIVKOVIĆ