Zlocin
NAKON URUČENjA ODLUKE O OSLOBAĐANJU DAMIRA MANDIĆA ROK ZA ŽALBU APELACIONOM SUDU 15 DANA
Presuda dokaz "trulih dasaka"
Predstavnici Udruženja pravnika, novinara i nevladinog sektora jedinstveni su u ocjeni da je oslobađanje Damira Mandića posljednje upozorenje društvu da "srlja u anarhiju, dopuštajući počiniocima najtežih krivičnih djela da prođu bez kazne". Crnogorska javnost smatra da je ovakvom presudom Crna Gora prikazana kao zemlja organizovanog kriminala.
Predsjednik crnogorskog Udruženja pravnika Stanko Marić ocijenio je zabrinjavajućim nesinhronizovanje rada policije, tužilaštva i suda naročito kada se radi o tako teškom krivičnom djelu kakvo je smišljeno ubistvo urednika jednog lista.
Advokati Dragan Prelević i Budislav Minić smatraju da ova presuda "najrečitije govori da crnogorske institucije nijesu sposobne da vode postupke dorasle zahtjevu vremena u kojem živimo".
Porodica ubijenog urednika "Dana" i uredništvo lista protestvovali su zbog takve oslobađajuće presude podsjetivši da je istraživanjem policijskih eksperata iz Visbadena pronađen niz dokaza koji optužuju Damira Mandića.
DNK analizom uzoraka uzetih iz vozila iz kojeg je pucano na Jovanovića potvrđeno je da je Mandić bio u vozilu, kao i da je bio u posjedu puške iz koje je pucano. Takođe, analizom je utvrđeno da je pio iz limenke "red bula" koja je pronađena pored "golfa" iz kojeg je atentat izvršen. Barutne čestice nađene su na odjeći koju je nosio u noći ubistva, a kontrolom listinga mobilnog telefona dokazano je da se u vrijeme ubistva nije nalazio na mjestima koje je istakao u svojoj odbrani.
Sudija podgoričkog Višeg suda Radovan Mandić, završio je pisanje obrazloženja oslobađajuće presude Damiru Mandiću, optuženom za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića i dostavio je svim strankama u postupku. Rok za ulaganje žalbe na presudu je 15 dana. Presuda je napisana na 156 strana, a u njoj su analizirani iskazi svih svjedoka koji su saslušani u istražnom postupku i tokom glavnog pretresa. Sudija Mandić, je kako je naveo u obrazloženju presude, kao jasne i objektivne iskaze cijenio izjave Miomira Bulatovića, Ranka Marinovića i Željka Šćepanovića službenika Centra bezbjednosti Podgorica.
- Sud je njihove iskaze prihvatio kao jasne, istinite i objektivne, nalazeći da su se ovi svjedoci na jasan i istinit način izjasnili o svim činjenicama koje su im poznate, a u vezi pronalaska kese sa limenkom "red bula" i ostacima pistaća. Na zaključak suda da u postupku nije dokazano da je optuženi Mandić preduzeo bilo koju radnju sam ili zajedno sa drugim licima u cilju lišavanja života Duška Jovanovića nije uticala ni činjenica što iz sadržine vještaka iz Visbadena proizlazi da se otisci sa limenke poklapaju sa otiscima optuženog. Ne postoji nikakva sumnja u to da optuženi nije izazivač tragova na limenci pod uslovom da ne postoji jednojajčani brat blizanac. Dakle, iz navedenog nalaza nesumnjivo proizlazi da je optuženi Mandić izazivač tragova na pomenutoj limenci, ali ova činjenica, po ocjeni suda, ne može dovesti do pouzdanog zaključka da je optuženi izvršio pomenuto krivično djelo - navodi se u obrazloženju presude.
Vještačenjem automatske puške kalibra 7,62, kako se navodi u presudi, ukazuje se na tragove od najmanje dva lica i u svih 11 ispitanih sistema, između ostalog, nalaze se karakteristike koje su utvrđene kod optuženog.
- Optuženi Mandić se ne može isključiti kao jedan od izazivača tragova, ali se ne može dovesti do pouzdanog zaključka da je on rukovao ovim vatrenim oružjem, odnosno da je bio u kontaktu sa istim. Ovo iz razloga što iz navedenog nalaza vještaka proizlazi da se optuženi ne može isključiti kao jedan od izazivača tragova na predmetnoj automatskoj pušci što bi značilo da je optuženi možda bio u kontaktu sa ovim oružjem, a možda i ne - mišljenja je sudija Mandić.
Na zaključak suda da u postupku nije dokazano da je optuženi Mandić predmetnom prilikom bio u spornom "golfu" nije uticao ni nalaz vještaka Saveznog kriminalističkog instituta u Visbadenu KT 23-2004-26-09-1 od 25.06 2004.godine.
D.Ž.-M.V.R.