Socijalistička narodna partija Crne Gore ocijenila je ranije da režim u Crnoj Gori beskrupulozno sprečava da se na vanrednoj sjednici Skupštine Crne Gore, koja je bila zakazana za 30. januar, a koju su sazvale opozicione parlamentarne partije, otvori rasprava o Predlogu rezolucije o odgovornosti za neuspjeh u rasvjetljavanju ubistva Duška Jovanovića.
Vladajuća koalicija je ranije u dva navrata odbila i formiranje anketnih odbora prvo u saveznoj, a potom i republičkoj Skupštini da se raspravlja o ovom zločinu.
Takva namjera vlasti, kako ističu u SNP-u, direktno je potvrđena i na sjednici Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, održanoj prije nekoliko dana, na kojoj su poslanici DPS-a i SDP-a predložili Skupštini da se ne raspravlja o Predlogu ove rezolucije.
- Ovakvim odnosom poslanika vladajuće koalicije očigledno se nastoji spriječiti Skupština Crne Gore, kao zakonodavni organ i najviše predstavničko tijelo građana, da digne svoj glas protiv ovog i svih drugih gnusnih zločina počinjenih u Crnoj Gori posljednjih godina pod velom tajne, kao i protiv njihovih inspiratora i izvršilaca. Jasno je da režim u Crnoj Gori nema namjeru da uđe u obračun sa organizovanim kriminalom, nego čak sračunato koristi glasačku mašineriju svojih poslaničkih klubova da uguši glas slobodne javnosti u crnogorskoj skupštini - ističu u SNP-u.
Poslanici vladajuće koalicije, kako su saoštili u ovoj partiji, ovakav svoj odnos neuspješno pokušavaju pravdati navodnom neustavnošću predložene rezolucije i navodnim miješanjem parlamenta u rad sudstva i drugih organa, koji bi trebalo da se bore protiv organizovanog kriminala.
- To apsolutno ne odgovara istini. U pitanju je samo providna zamjena teza, kojom se po već ustaljenoj praksi oprobanim metodama pokušava ugušiti građanska savjest Crne Gore. Naime, predložena rezolucija u svemu je u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Crne Gore i nijednom svojom odredbom ne zadire u nadležnosti sudova, tužilaštva i policije. Ovakav, u suštini, zaštitnički odnos vlasti prema organizovanom kriminalu u Crnoj Gori i opstrukcija režima neće spriječiti SNP da nastavi s borbom protiv tog opasnog zla, koje pritiska cijelu Crnu Goru i njene građane - poručili su iz te partije.
Većina u crnogorskoj skupštini je 30. januara odbila da raspravlja o rezoluciji koju je opozicija predložila o odgovornosti za neuspjeh u rasvjetljavanju ubistva Duška Jovanovića. Poslanici "Srpske liste", Pokreta za promjene, SNP-a, NS-a i DSS-a dostavili su prošle nedjelje predsjedniku Skupštine Ranku Krivokapiću tekst rezolucije o kojoj će biti riječi na vanrednoj sjednici parlamenta.
U Predlogu rezolucije se ističe da Skupština treba da je usvoji, potvrđujući privrženost vrijednostima demokratije i opredjeljenje Crne Gore da ih usvoji.
Policija i tužilaštvo tokom čitavog perioda nakon ubistva Duška Jovanovića, navodi se u tekstu, uvjeravali su domaću i međunarodnu javnost u odlučnost da se zločin do kraja rasvijetli i svi odgovorni privedu pravdi, i da postoje čvrsti dokazi o krivici bar jednog učesnika u ubistvu, protiv kojega je podignuta optužnica.
- Ustavotvorna skupština uočava i dijeli zaprepašćenje i ogorčenje javnosti nakon oslobađajuće prvostepene presude u slučaju ovog zločina i konstatuje da je tom presudom ionako slabo povjerenje građana u državne institucije dodatno i ozbiljno oslabljeno. Poštujući nadležnost drugih organa vlasti i činjenicu da sudski postupak još nije pravosnažno okončan, koristi svoje pravo i dužnost da kao organ sa najvećim političkim legitimitetom i reprezentativnošću, u okviru svoje političke i kontrolne funkcije iznese svoj stav o uzrocima i implikacijama prvostepene presude u slučaju ubistva Duška Jovanovića. Čitav državni mehanizam zadužen za progon kriminala, počev od policije, preko tužilaštva, do sudstva, zakazao je u slučaju ubistva Duška Jovanovića. Nijesu identifikovani a kamoli uhapšeni i predati pravdi inspiratori, naručioci i izvršioci ubistva, niti ima indicija da će to uskoro biti, a jedini optuženi za saučesništvo prvostepeno je oslobođen optužbe, usljed nedostatka dokaza - kaže se u predloženom tekstu.
Prema navedenom tekstu, u konkretnom slučaju postoji jasna i nesporna objektivna odgovornost čelnih ljudi policije, tužilaštva i sudstva za neuspjeh u postupku rasvjetljavanja ubistva Duška Jovanovića.
- Takođe, postoji nesumnjiva i hitna potreba da se u okviru izvršne i sudske vlasti pokrene odlučna i otvorena istraga i utvrde svi propusti učinjeni u vođenju ovoga slučaja i odgovornost za njih. Pozivamo sve odgovorne rukovodioce navedenih institucija da podnesu ostavke, kao znak objektivne odgovornosti za neuspjeh u otkrivanju odgovornih za Jovanovićevo ubistvo i otvore politički prostor da se pristupi korjenitim i stvarnim reformama tih institucija. Ukoliko se ogluše o ovaj poziv, Ustavotvorna skupština zahtijeva od Ustavom i zakonom ovlašćenih organa da pokrenu postupke za njihovu smjenu - pojašnjava se u tekstu rezolucije.
M.V.R.-D.Ž.
|