Vladajuća koalicija odbila je juče zahtjev opozicije i preporučila Skupštini da ne raspravlja o rezoluciji za utvrđivanje odgovornosti za neuspjeh u rasvjetljavanju ubistva Duška Jovanovića, direktora i urednika "Dana", koja se nalazi na današnjem dnevnom redu vanrednog zasjedanja. Na Odboru za politički sistem i pravosuđe predstavnici vlasti (Džavid Šabović, Milorad Drljević, Božidar Vuksanović, Branka Tanasijević, Drago Čantrić i Boži Nikolić), obzirom da imaju većinu, svoju odluku pravdali su uvjerenjem da je i režimu, kao i opoziciji, stalo da se rasvijetli ubistvo Jovanovića, ali da bi rezolucijom, kao pogrešnom formom, zadirali u rad sudstva. Obzirom da tvrde da nemaju primjedbi na sadržinu, opozicija je predstavnicima vlasti predložila da zajedno dogovore i usaglase formu kojom bi se donijela rezolucija Skupštine, ali su poslanici DPS-a i SDP-a to prećutali.
Opozicioni predstavnici Momčilo Vučetić, Neven Gošović, Miodrag Živković i Emilo Labudović glasajući za raspravu u rezoluciji istakli su da Skupština ima ingerencije da donese političku riječ o odgovornosti nadležnih organa u nerasvjetljavanju ubistva Jovanovića za 977 dana. Oni tvrde da poslanici imaju pravo na donošenje takve političke odluke, te da javnom opomenom i institucionalnom definicijom treba da stopiraju kršenje zakona, Ustava i prava.
Rezoluciji su Skupštini predložile "Srpska lista", Pokret za promjene, Socijalistička narodna partija, Narodna stranka i Demokratska srpska stranka, a u njihovo ime Dragan Šoć (NS) juče je na Odboru kazao da Skupština treba da da političku riječ jer je nakon dvije godine u prvostepenom nezvaršenom sudskom postupku donijeta oslobađajuća presuda jedino optuženom Damiru Mandiću. Šoć je naglasio da se "veoma pažljivo predlagač kretao u granicima skupštinske nadležnosti izričući jasne političke ocjene, ali nigdje ne ulazeći u ustavni domen drugih državnih organa".Sa tog stanovišta, tvrdi Šoć, nema ništa što bi ovu rezoluciju diskfalifikovalo.On je naglasio da "pažnju treba da zaokupe činjenice da smo dvije godine dobijali čvrsta uvjerenja tužilaštva i policije da raspolažu obiljem dokaza koji će dovesti do potpunog rasvjetljavanja ovog zločina". Šoć je istakao i da u "krivično pravnoj terminologiji izraz `potpuno rasvjetljavanje` podrazumijeva pronalaženje inspiratora, naručilaca izvršilaca i naravno saizvršilaca krivičnog djela ukoliko ih ima". Bitan element tog uvjeravanja, podvukao je Šoć, jeste da protiv Damira Mandića postoje nesumnjivi dokazi da je saizvršilac.
- Policija i tužilaštvo nijesu uspjeli da pribave dokaze protiv Damira Mandića. Procjenjujemo da je neophodno da Skupština, kao najlegitimniji i najreprezentatvniji državni politički organ kaže što misli o jednom objektivnom neuspjehu da se to ubistvo razriješi. To mišljenje neminovno dovodi do konstatacije da je neuspjeh prisutan, postoji objektivna odgovorost za neuspjeh ljudi koji su uvjeravali javnost da raspolažu činjenicama, a sud u to nijesu uvjerili, što znači da su objektivno odgovorni - kazao je Šoć. On je dodao da "ukoliko postoji subjektivna odgovornost, što nije naše da utvrđujemo, neka policija i tužilaštvo vide u okviru svog sistema da li postoji subjektivna odgovornost pojedinaca ili segmenata koji su doveli do ovakvog ishoda".
Kao i Džavid Šabović (SDP) i Božo Nikolić (HGI), tako je i Božidar Vuksanović (DPS) kazao da zbog formalnog osnova ne može podržati zahtjev za donošenje rezolucije iako žele, kako su sva trojica naglasila, da se rasvijetli ubistvo Duška Jovanovića.
- Moramo se zadržati na tome šta je čiji posao i šta ko treba da radi. Bilo koji stav skupštinskih tijela ili Skupštine smatrao bih određenim političkim pritiskom na sudstvo i zato treba pustiti sud da odradi svoj posao do kraja ne prejudicirajući ničiju krivicu niti nevinost - kazao je Vuksanović.
Sjednica je juče završena riječima Momčila Vučetića "daj Bože da se poziciji ne dešava ono što se događa opoziciji".
R.R.
Polemika bez Pokreta
Sjednici Odbora juče nijesu prisustvovali članovi Valentina Radulović Šćepanović (DPS), Maja Kostić Mandić (PzP) i Novica Stanić (SL). Momčilo Vučetić (SNP) na zasjedanju je mijenjao Vuksana Simonovića (SNP).
Ruganje tragediji
Dragan Šoć, funkcioner NS, rekao je za "Dan" da u sadržaju Rezolucije ne postoji ni jedna prepreka ustavnog karaktera, zbog kojeg se ona ne bi razmatrala na Skupštini.
- Očigledno je da su politički motivi opredijelili vladajuću većinu da se ne dozvoli rasprava o toj temi - kazao je Šoć.
On je rekao da se pitanje"zašto vladajuća većina ne želi jasno da osudi i zatraži odgovornost za neuspjeh u razrješavanju ubistva Duška Jovanovića?", može preformulisati u "zašto ono što jasno iskazuju kao ljudi, nijesu u stanju da kažu kao političari?".
- Svi oni se slažu da je neprihvatljivo da se još uvjek ne zna ko je inspirisao, naložio i izvršio ubistvo Duška Jovanovića. Takođe, zaprepašćeni su da je uprkos uvjeravanja policije, sudstva i tužilaštva, sud rekao da nema dovoljno dokaza za osudu Damira Mandića - kazao je Šoć. On tvrdi da nešto blokira predstavnike vladajuće koalicije da se politički iskažu u Skupštini.
- Vjerujem da smo poslali još jednu lošu poruku i domaćoj i međunarodnoj javnosti, da Skupština nema političke volje da iskaže svoj stav prema događaju koji ima vrlo široke implikacije i unutar Crne Gore, a i van nje - kazao je Dragan Šoć.
Slaviša Guberinić, portparol NS, istim povodom na pres konferenciji je kazao da se odbijanjem rasprave pokušava prikriti nesposobnost i odsustvo volje nadležnih državnih institucija u rješavanju i ostalih brojnih nerasvijetljenih ubistava u Crnoj Gori.
- To je svojevrsno ruganje tragediji, pravdi i najbolji dokaz koliko je Crna Gora daleko od pravne države - kazao je Guberinić.
On je rekao da je za Narodnu stranku, kao autora i inicijatora Rezolucije, neprihvatljiv predlog Pokreta za promjene o promjeni njene sadržine.
- Na taj način relativizovala bi se odgovornost nadležnih organa za neuspjeh u rasvjetljavanju ovog zločina - ocijenio je Guberinić.
L.S.
Gošović: Centri moći stopiraju istrage
Poslanik SNP-a Neven Gošović, navodeći da zbog ovakvog vođenja sudskih postupaka u kojima se ne otkrivaju počinioci postoji pravna nesigurnost građana, ocijenio je da usvajanje rezolucije ne bi imalo uticaja ni u kom vidu na samostalnost rada suda u predmetu veznom za ubistvo Jovanovića.
- Pojava nekažnjivosti je najvidljiviji i najopasniji izraz korupcije u korist cenatara moći, izniklih na bogaćenju uz pomoć vlasti. Ako ste dovoljno bliski nećete biti kažnjeni. Nije važno da li se radi o saobraćajnom prekršaju ili ubistvu, o prodaji droge ili ljudi, uglavnom se neće pokrenuti bilo kakva istraga. A ako do istrage i dođe i pokrene se krivični postupak, nedostajaće dokazi, pa makar bio ubijen i čovjek na nosilima na vratima Kliničkog centra. Zbog postojanja takvih centara moći nije se ni došlo do istine o ubistvu Duška Jovanovića i mnogih drugih zločina. Predložena rezolucija u skladu je sa Ustavom i pravnim sistemom Crne Gore i ni jednom svojom odredbom ne zadire u nadležnost policije, tužilaštva i sudova - tvrdi Gošović koji je podsjetio da od poslanika, odnosno Skupštine i političara zavisi izbor sudija, njihovo napredovanje i materijalni položaj.
Labudović: Nema ustavne jednakosti
Poslanik Srpske liste Emilo Labudović (NSS) tvrdi da je u Crnoj Gori stvorena strahovita klima u kojoj postoje zaštićeni i nedodirljivi i obični smrtnici koje može svako po svojoj procjeni da ubije a da prođe nekažnjeno jer "neko ne smije da dirne u taj osinjak".
- Kako se o ustavnom principu jednakosti i ravnopravnosti pred zakonom u Crnoj Gori može govoriti ako neko ko je bio predmet najgnusnijih zločina nema čak ni posmrtnu mogućnost da bude rehabilitovan na način što će biti pronađene i kažnjene njegove ubice - istakao je Labudović naglašavajući da ako u sferi Skupštine nije da opomene nadležne državne organe da se uozbilje i rade svoj posao, onda " ne vidim svrhu i smisao rada parlamenta i šta je njegova stvarna nadležnost".
Živković: Tužilac laže
Ističući da se ne zna ko može reći ako poslanici u Skupštini ne kažu da se pravo i zakon moraju poštovatati, Momčilo Vučetić (SNP) tvrdi da parlament ima pravo da donese političku odluku i saopšti da poslanici nijesu zadovoljni radom nadležnih organa.
- Šta može uraditi drugostpeni organ na osnovu dokaza koji nijesu dokazi za prvostepeni sud - upitao je Vučetić kome je u riječ "upao" Miodrag Živković (LP) ocjenjujući da u tom slučaju može se "dokazati da tužilac laže".
Vučetić je naglasio da se rezolucijom ne želi ništa drugo postići osim da se donese institucionalna odluka i izvrši politički pritisak da svako radi svoj posao, koji, kako je naveo, nema negativnu konotaciju ako nije riječ o diskriminaciji.
|