U javnosti se od kada je Damir Mandić, zasad jedini okrivljeni za ubistvo Duška Jovanovića, na saslušanju kod istražnog sudije Radomira Ivanovića ispričao da ga je crnogorska policija svojevremeno naoružavala puno spekulisalo o tome ko mu je dao puške i municiju. Prošlo je više od dvije godine od kada je okrivljeni to saopštio istražnim organima, a još uvijek nema odgovora na to pitanje. Takođe, niko od nadležnih, posebno iz MUP-a, nije saopštio odakle Damiru Mandiću policijski rekviziti koji su pronađeni prilikom pretresa njegove porodične kuće. Punomoćnici oštećene porodice, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, u tom pravcu su predložili saslušanje određenih lica, ali taj predlog nije prihvaćen. Takođe, u dokaznom materijalu, koji je predložen optužnicom, ovo pitanje nije aktuelizovano. Punomoćnici su najavili da će nakon završetka sprovođenja dokaznih predloga predviđenih optužnicom u nastavku glavnog pretresa insistirati da se ispita ko je naoružavao Mandića i ko ga je dužio policijskim rekvizitima. Oni smatraju da je nemoguće da okrivljeni bude u posjedu ovakvih rekvizita a da istovremeno nije pripadnik redovnog, rezervnog ili parapolicijskog sastava MUP-a Crne Gore. Advokat Darmanović je ocijenio da krivično vijeće sudije Radovana Mandića mora utvrditi činjenicu ko je iz crnogorskog MUP-a naoružavao okrivljenog Mandića.
- Okrivljeni je i na glavnom pretresu potvrdio da ga je naoružavao jedan visoki policijski funkcioner, pa smatram da je neophodno da se sve to utvrdi i ispita. Ovo tim prije što je zaista neprimjereno da u bilo kojoj pravnoj državi bilo koje fizičko lice dobija oružje na riječ. Ove činjenice je okrivljeni iznio u istražnom postupku, a s obzirom na to da odbija da na suđenju odgovara na pitanja, sud će putem drugih dokaza morati ovo da ispita. Prevashodno putem ispitivanja svjedoka, mora se utvrditi ko je personalno naoružavao okrivljenog Mandića i u koje svrhe - kaže Darmanović.
On je dodao da državi očigledno nije u interesu da saopšti bilo šta vezano za naoružavanje okrivljenog Damira Mandića.
Kao punomoćnici oštećene porodice, kaže Darmanović, u tom pravcu predložili smo saslušanje visokih policijskih funkcionera, ali je istražni sudija Radomir Ivanović to odbio.
- Sada se vidi da je naš zahtjev bio opravdan i istrajaćemo da sva lica koja bi mogla dati informacije vezane za naoružavanje budu ispitana pred krivičnim vijećem Višeg suda u Podgorici. Neke od ljudi koje smo predložili pomenuo je i okrivljeni Mandić na glavnom pretresu, pa je za očekivati da Vuk Bošković, savjetnik za bezbjednost predsjednika Crne Gore, kao i pojedini inspektori budu predloženi za saslušanje. Ne treba zaboraviti i druga lica koja su u to vrijeme pokrivala značajne policijske i državne funkcije i koja bi mogla da objasne naoružavanje okrivljenog Mandića. Za razliku od okrivljenog, koji ne želi da odgovara na pitanja, svjedoci će to morati da urade - navodi Darmanović. On je dodao da od sudije Radovana Mandića očekuju da prihvati predlog o saslušanju Vukašina Maraša, tadašnjeg prvog čovjeka DB-a, i Filipa Vujanovića, tadašnjeg ministra policije.
- Njihovim saslušavanjem moglo bi se utvrditi da li je okrivljeni Mandić bio pripadnik rezervnog sastava policije i da li je u tom svojstvu dobijao naoružanje. Simptomatično je zašto je Mandić išao na livade prema Tuzima da vježba pucanje i kojom vrstom naoružanja. Zašto mu je bilo potrebno da vježba? Ima mnogo pitanja koja su nejasna a koja ćemo, nadam se, pojasniti u nastavku suđenja. U tom pravcu ćemo predložiti niz svjedoka, čija imena zasad ne želimo da objavljujemo jer bismo na taj način unaprijed pripremali odbranu okrivljenog - rekao je Darmanović.
Takođe, smatra on, mora se utvrditi odakle u njegovoj sobi policijski rekviziti.
- Ko ga je snabdijevao ovim rekvizitima i u koje svrhe? To su činjenice koje se moraju utvrditi jer mu je na teret stavljeno i krivično djelo otmice. Dosad ništa nije urađeno da se ovi navodi ispitaju, pa se nameće zaključak da nadležni organi nijesu smjeli da zagrebu vrh ledenog brijega jer bi to značilo da će istina izaći na vidjelo - istakao je Darmanović.
Podsjetimo da je, prema navodima iz iskaza, Mandić sam priznao istražnom sudiji Ivanoviću da mu je pištolj marke “zbrojovka”, koji je policija zaplijenila prilikom pretresa, poklonio lično pokojni Goran Žugić, kum Mila Đukanovića. Mandić je od Žugića, pored pištolja, dobio i oružni list. U fotoelaboratu, koji je sačinjen prilikom pretresa Mandićeve kuće, jasno se vidi da je on bio u posjedu pojedinih policijskih rekvizita: pendreka, lisica i slično.
Detalji iz Mandićevog iskaza datog istražnom sudiji Radomiru Ivanoviću mogli bi predstavljati još čvršće dokaze o njegovoj povezanosti sa policijom, kao i činjenicom koja proizlazi iz njegovih tvrdnji da je bio jedan od povjerljivih policijskih ljudi.
On je, govoreći o pomenutom oružju, još kazao da te puške nikada na papiru nije ni dužio ni razdužio, kao i da se ne sjeća da li je na nekoj od tih pušaka bilo nešto karakteristično.
- Neke od pušaka sam davao ljudima za koje mi je iz policije rečeno da im dam. Govoreno mi je: “Daj drugovima, da nas bude više” - kazao je Mandić sudiji Ivanoviću.
Po navodima iz njegovog iskaza, sa zadatkom da dijeli policijske puške svojim drugovima počeo je od 1996. godine pa nadalje, odnosno u vrijeme političkih previranja u Crnoj Gori.
Takođe, zasad jedini okrivljeni za ubistvo Duška Jovanovića u svom iskazu dodao je da od MUP-a nije dužio samo oružje, već i municiju. On je još rekao da je oružjem koje je dobijao od MUP-a pucao na livadama prema Tuzima i Nikšiću, sa nekim drugovima, čija imena nije želio da saopšti.
Nalazi iz Visbadena potvrdili su da se Mandić kritične noći nalazio u “golfu”, za kojeg policija sumnja da je iz njega pucano na Jovanovića, a pretpostavlja se da su u istom vozilu bili i Vuk Vulević i Armin-Muša Osmanagić. Prema vještačenju njemačkih forenzičara, iz jedne od dvije pronađene automatske puške u pomenutom automobilu izvršen je ovaj zločin. Na kraju se postavlja logično pitanje i sumnja da li je upravo to jedna od pušaka koje je MUP, prema Mandićevim tvrdnjama, dijelio drugovima - da ih bude više.
M.V.R - D.Ž.ž
|