Porodica Duška Jovanovića, ubijenog urednika “Dana”, juče je preko jednog od punomoćnika advokata, Petra Kankaraša, ponovo zatražila izuzeće sudije Radovana Mandića i balističara Milovana Mihailovića. Sudija Mandić je na početku jučerašnjeg glavnog pretresa obavijestio javnost da je dostavljen novi zahtjev za njegovo izuzeće i da se suđenje odlaže. On je kazao da će spise predmeta vratiti predsjedniku Višeg suda Ivici Stankoviću, koji treba da odluči o zahtjevu porodice Jovanović.
Uz zahtjev koji je predat sudu, punomoćnik porodice Jovanović priložio je i kopiju teksta iz “Dana” od 27.5.2004. godine, kada je prvi čovjek tog lista ubijen.
- Taj tekst je izvještaj u vezi suđenja za ubistvo Radovana - Raca Kovačevića, koje se dogodilo sedmog oktobra 2000. godine u hotelu “Podgorica”. Sudija u tom predmetu bio je Radovan Mandić, a naslov teksta je glasio “Sudije sude da se ne presudi”. Stvarni naslov tog teksta trebalo je da bude “Sudije (predsjednik vijeća Radovan Mandić) sude da ne osude”. Kao što on i njegovo vijeće nijesu ni osudili nego oslobodili optuženog za ubistvo Kovačevića. Pretposljednjeg dana svog života Duško je odobrio da “Dan” objavi taj izvještaj, a na dan njegovog objavljivanja Duško je ubijen - kaže se u zahtjevu porodice Jovanović.
Porodica Jovanović u svom zahtjevu za izuzeće Radovana Mandića je tvrdila da on nije slučajno postao predsjednik vijeća koje sudi učesniku za Duškovo ubistvo, optuženom Damiru Mandiću, već da je izabran da ga ne bi osudio.
U zahtjevu je ocijenjeno da balističko vještačenje Milovana Mihailovića daje posebne razloge za njegovo izuzeće.
- To balističko vještačenje nije određeno po članu 117 stav 1 Zakona o krivičnom postupku pismenom naredbom, u kojoj je moralo biti navedeno “u pogledu kojih činjenica se obavlja vještačenje”. Ovako ispada da je vještaku ostavljeno da slobodno odluči šta će vještačiti i koje činjenice će utvrditi, ali to samo tako izgleda. Vještaku je usmeno rečeno šta treba da utvrdi. Kad je to tako, to je neka vrsta vještačenja po narudžbi. A takva narudžba i ovakvo vještačenje su katastrofa za istinu - navodi se u zahtjevu za izuzeće vještaka balističara Milovana Mihailovića.
Nadalje se ističe da je prosto nevjerovatno da ni vještak na početku svog nalaza i mišljenja ne navodi ko mu je naredio da vještačenje izvrši i šta je cilj tog vještačenja, koje činjenice treba utvrditi.
- Za samu sadržinu ovog balističkog vještačenja u punom smislu važi ona izreka koju je naveo Valtazar Bogišić “Što se grbo rodi, vrijeme ne ispravi”. Ovo vještačenje je samo prividno, bez ikakvog cilja koji nije određen pismenom naredbom po članu 117 stav 1 ZKP-a - kaže se u zahtjevu.
Vještak balističar je, pojašnjava se u zahtjevu, po usmenom nalogu predsjednika vijeća, izvršio djelimičnu rekonstrukciju, bez prisustva stranaka i predstavnika oštećenih. Na taj način prekršene su odredbe člana 259 stav 2 (pravo stranaka i oštećenog da prisustvuju rekonstrukciji), zloupotrebom od strane sudije i tog vještaka.
Na prošlom ročištu koje je održano 20. jula, brat ubijenog urednika “DanaĆ Miodrag Jovanović zatražio je izuzeće sudije Višeg suda u Podgorici Radovana Mandića. Prethodno je sudija Mandić obavijestio učesnike u postupku da su mu u međuvremenu stigli, kako je kazao, veoma važni nalazi iz Visbadena, te da će advokatima dostaviti te spise nakon što budu prevedeni sa njemačkog jezika. Jovanović je zatražio izuzeće sudije i balističara Mihailovića, tvrdeći da je čitav sudski proces optuženom za ubistvo njegovog brata “obična sabotaža i mrcvarenje porodiceĆ.
- U ime porodice moram da obavijestim javnost da je čitavo ovo suđenje jedna obična sabotaža. Vjerovao sam da će sudski proces protiv jednog od osumnjičenih za ubistvo mog brata biti vođen kako treba i na taj način olakšati muke ostatku naše porodice. Da se radi o klasičnoj sabotaži potvrđuju i činjenice oko rekonstrukcije lica mjesta, kada su i mediji i sud samo konstatovali da je lice mjesta u potpunosti izmijenjeno u odnosu na kritičnu noć kada je ubijen moj brat. Zbog krvi i ostatka Duškove porodice tražim izuzeće sudije Radovana Mandića, jer za dvije godine, koliko traje ovaj sudski proces, nemamo nalogodavca i ostale osumnjičene za zločin. Način vođenja ovog suđenja za porodicu predstavlja mrcvarenje, zbog čega obavještavam javnost da mi nećemo više prisustvovati suđenju - rekao je Jovanović.
Predsjednik Višeg suda Ivica Stanković odbacio je zahtjev porodice Jovanović i predmet ponovo vratio sudiji Radovanu Mandiću.
Punomoćnik porodice Jovanović advokat Budimir Darmanović saglasio se tada sa ocjenom Miodraga Jovanovića da se sudski postupak odugovlači, te da je zahtjev za izuzeće sudije Radovana Mandića potpuno opravdan.
- Izuzeće predsjednika krivičnog vijeća sudije Radovana Mandića traženo je iz razloga što ovaj sudsko-pravni postupak u ovom predmetu nije okončan više od dvije godine. Kod činjenice da je optužnica stupila na snagu 30. septembra 2004. godine, ukoliko se ne okonča postupak do 30. septembra ove godine, optuženi bi morao biti pušten iz pritvora. Sudija Mandić je znao do kada mora okončati postupak i provođenje dokaza. Poziv vještacima iz kriminalističkog instituta u Visbadenu, a s obzirom na to da se radi o drugoj državi, morao je biti upućen odmah nakon zakazivanja glavnog pretresa, a ne sada. Više je nego neozbiljno da se na prošlom pretresu obavještavaju učesnici u postupku da je iz Visbadena stigao neki nalaz na njemačkom koji tek treba da bude preveden na srpski jezik - ocijenio je tada Darmanović.
D.Ž.
Rekonstrukcija bila nepotpuna
- Predlog predstavnika oštećene porodice, a samim tim i punomoćnika koji su tražili rekonstrukciju samog događaja, predočen tom sudu, odnosno predsjedniku vijeća prije izvođenja radova u Ulici 13. jula, navodi na sumnju porodicu da se željelo namjerno izbjegavati utvrđivanje činjeničnog stanja. Zapisnik o rekonstrukciji, kako ga je oslovio sudija Radovan Mandić, nema karakter rekonstrukcije jer je izmijenjen opis lica mjesta. Procesno pravno radi se o djelimičnim uviđajnim radnjama, jer shodno našim predlozima trebalo je pozvati sve predložene svjedoke očevice događaja - smatra Darmanović.
|