Ni nakon više od dvije godine od kada je ubijen Duško Jovanović, zvanična istraga i tužilaštvo nijesu našli za shodno da kontaktiraju ili uključe punomoćnike porodice Jovanović, advokate Budimira Darmanovića i Lidiju Božović, kako bi se što prije rasvijetlio ovaj zločin. Ovo je najvjerovatnije jedini primjer zabilježen u pravosuđu da tužilaštvo ne sarađuje sa punomoćnicima oštećene porodice, iako bi po zakonu trebalo da budu na istoj strani i od obostrane koristi.
Ignorisanje oštećene strane počelo je već od noći ubistva, kada Jovanovićevi advokati, iako im zakonom pripada to pravo, nijesu pozvani da prisustvuju uviđaju na licu mjesta. Ponašanje crnogorskog tužilaštva prema punomoćnicima porodice Jovanović najbolje potvrđuju svi odbijeni zahtjevi koji su upućivani radi kvalitetnije i brže istrage. Advokat Lidija Božović istakla je da se ne sjeća ni jednog sličnog primjera ovakvog ponašanja tužila-štva prema oštećenoj porodici.
- Tužilaštvu smo uputili puno zahtjeva od kada je počeo predistražni postupak, kako bismo pomogli rasvjetljavanju ovog gnusnog zločina. Jedan od prvih i, rekla bih, ključnih zahtjeva i dokaza za ovu istragu je kada smo od državnog tužioca Vesne Medenice tražili otvaranje dosijea Duška Jovanovića kako bi se provjerilo da li je praćen i u momentu kada je izvršen atentat. To saznanje bi i te kako moglo pomoći istrazi. Dobili smo odgovor da Jovanović nije imao dosije i da takav dokument ne postoji u Službi državne bezbjednosti. Kao opunomoćeni predstavnici oštećene porodice Jovanović, zatražili smo skicu lica mjesta, kako bi se provjerilo da li je sve uneseno. Kada smo je dobili, zatražili smo da se izvrši njena dopuna jer mnogo stvari nije bilo ucrtano - tvrdi Božovićeva.
Ona ističe da su, između ostalog, tražili i da se provjeri dokumentacija koja je pronađena u Mandićevom vozilu. Interesovalo nas je, a to je moralo interesovati i tužilaštvo, odakle njemu taj zapisnik o saslušanju i kakve veze ima sa trojicom Hrvata koji su u Ljubuškom počinili ubistvo.
- Tražili smo provjeru ovih lica, ali ne znamo da li je to urađeno. Još nijesmo dobili odgovor iz policije i tužilaštva. Zahtijevali smo da prisustvujemo saslušanju svjedoka, koje je saslušavao istražni sudija Radomir Ivanović, međutim, ni to nam nije odobreno. Bilo je mnogo zahtjeva koji su odbijeni. Da smo kojim slučajem branioci optuženog, imam utisak da ne bismo bili toliko izolovani. Nijesu nam izašli u susret kada smo tražili najbanalniju stvar - da se izvrši saslušanje i provjera svih lica koja su na odgovornim funkcijama, a koja su na bilo koji način mogla da imaju veze sa ovim gnusnim zločinom, kao i ona koja su tužila “Dan”. Ima mnogo stvari koje nijesu urađene, a trebalo je da se sprovedu na samom početku - rekla je Božovićeva.
Ona kaže da je žalosno što je saradnja između advokata porodice Jovanović i istražnih organa na veoma niskom nivou.
- Da smo od početka uključeni u istragu, svojim dokazima mogli smo mnogo da doprinesemo, da sugerišemo i da aktivno učestvujemo u ispitivanju svjedoka. Prošlo je više od dvije godine, a nema ništa konkretno osim za jednog osumnjičenog. Treba pomenuti da je nekad moguće da iz nekog sporednog dokaza ispliva nešto što je značajno i što može biti od velike koristi - kazala je Božovićeva.
Advokat Darmanović dodaje da podizanjem optužnice protiv Mandića istraga nije okončana jer moraju biti otkriveni svi izvršioci, pomagači i nalogodavci.
- Simptomatično je da se istražni organi ne oglašavaju povodom drugih izvršilaca, pomagača i nalogodavaca. U medijima se dosta spekulisalo da su u zločin umiješani Vuk Vulević i Armin-Muša Osmanagić, ali zvanične potvrde do danas nema. Navodno su ih tražili “po čitavoj Evropi”, međutim, kada su se oni pojavili rezultata nema - kaže Darmanović, dodajući da bi protiv njih dvojice trebalo da budu napisane krivične prijave.
Prema njegovim riječima iako je prošlo više od 800 dana od ubistva Duška Jovanovića, istražni organi nijesu našli za shodno da ispitaju Mandićeve tvrdnje da je bio pripadnik rezervnog sastava MUP-a Crne Gore i da ga je policija naoružavala dugim cijevima.
U vezi s tim nije saslušan ni jedan policijski funkcioner, a MUP je državnom tužiocu dostavio dopis u kojem se navodi da okrivljeni nikad nije bio zaposlen kod njih. O naoružavanju ni riječi.
Prilikom ispitivanja kod istražnog sudije, Damir Mandić je ispričao da ga je policija od 1996. godine naoružavala.
- Ja ne mogu da poričem, i neću, da sam dobijao i automatsko oružje, i to sa metalnim kundakom koji se preklapa. To je oružje meni davao MUP. Neke od pušaka sam davao ljudima za koje mi je iz policije rečeno da im dam. Govoreno mi je: Daj drugovima, da nas bude više” - kazao je Mandić istražnom sudiji Radomiru Ivanoviću.
M.V.R.-D.Ž.
Sud nastavio praksu istražnog sudije
Više od 800 dana koliko se vodi istraga o ubistvu Duška Jovanovića uključujući i suđenje okrivljenom Mandiću, koje je počelo 22.novembra prošle godine, nije dalo nikakvog rezultata, osim u dijelu utvrđivanja krivice zasad jedinog okrivljenog. Po riječima punomoćnika porodice Jovanović, sud je nastavio sa praksom istražnog sudije i policije iz predistražnog postupka, čiji je rezultat zasad jedan okrivljeni. Oni smatraju da ni sud ni istraga nijesu prihvatili ključne dokazne predloge predstavnika oštećene porodice, preko kojih bi se bar djelimično rasvijetlio ovaj zločin. Optužnica protiv Damira Mandića podignuta je 4. septembra 2004. godine, a predmet je dodijeljen sudiji Radovanu Mandiću, koji je glavni pretres zakazao dva mjeseca nakon toga.
|