Zlocin
PROŠLO JE GODINU DANA OD POČETKA SUĐENjA DAMIRU MANDIĆU, OKRIVLjENOM ZA UBISTVO DUŠKA JOVANOVIĆA
Đurovićeva vizija ubistva ostala tajna
Prošlo je godinu dana od kada je počelo suđenje Damiru Mandiću, jedinom optuženom za ubistvo Duška Jovanovića, prvog čovjeka “Dana”, a za to vrijeme istražni organi nijesu učinili ništa kako bi se okrivljenom na optuženičkoj klupi pridružili svi izvršioci i nalogodavci ovog zločina. U proteklih 365 dana na 16 održanih ročišta saslušano je 37 svjedoka, a suđenje se nastavlja sedmog decembra ove godine saslušanjem još devet svjedoka. Dosadašnji tok suđenja okrivljenom za saizvršilaštvo u ubistvu urednika “Dana”, prema ocjeni punomoćnika porodice Jovanović, bio je karakterističan po tome što su svjedoci odbrane u najvećem broju slučajeva lažno svjedočili, dok su pojedini u toku sudskog postupka mijenjali iskaze. Advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović smatraju da je pravo čudo što se došlo i do utvrđivanja Mandićeve krivice s obzirom na svu opstrukciju koju su vršile određene policijske strukture, i činjenicu da su pojedini svjedoci u međuvremenu doživjeli amneziju, ništa ni čuli niti vidjeli.
Suđenje okrivljenom Mandiću počelo je ispitivanjem svjedoka koji su navedeni da se saslušaju u predlogu optužnice. Na suđenju koje je počelo 22. novembra prošle godine saslučani su okrivljeni Damir Mandić, Jovanovićev tjelohranitelj Milorad Mirović i Miodrag Nikolić. Svjedočili su i brat i sestra urednika “Dana” Miodrag Jovanović i Danijela Pavićević. Ispitani su i Vladan Pavićević, Slađana Simićević, Branislav-Đaga Mićunović, Relja Eraković, Vladimir Janković, Dragomir Bećirović, Veselin Vučeljić, Uroš Marčetić, Momčilo Mirković, Edin Arifaj, Leon Drešaj, Maja Barović, Slobodanka Radulović, Srđan Boljević, Ranko Babović, Slobodan Šunjević, Duško Tomašević, Milutin Raonić i Zdravko Šćepanović. Zatim novinari Revije “D” Andrijana Petrović i Predrag Dabanović. Na suđenju je svjedočila i Slavica Jovanović, supruga ubijenog urednika “Dana”. U dopuni dokaznog postupka saslušani su policijski funkcioneri Željko Šćepanović, Ranko Marinović, Miomir Bulatović, Milan Vujanović, Mićo Orlandić, Andrija Jovićević. Na predlog odbrane saslušani su Marija Čelebić, Marko Čavić, Balša Bešić, Srđa Popović i Milovan - Lolo Laković. Trebalo je da budu saslušani još i Vladimir Dragutinović i Nenad Mićunović koji se nijesu odazvali sudu.
Advokat Budimir Darmanović kaže da se od početka suđenja ništa nije promijenilo.
- Nije podignuta optužnica ni protiv ijednog lica koje je učestvovalo u ovom zločinu, a evidentno je da je učestvovalo više njih. Takođe, nema ni indicija da će se postupak inicirati protiv bilo koga ko je učestvovao u ovom zločinu. Imali smo izjavu Dragana Đurovića, tadašnjeg ministra policije, da će podnijeti ostavku ukoliko se ovaj zločin ne rasvijetli i da ima viziju ubistva. Ostavku nije podnio, već je razriješen dužnosti a viziju javnost još nije saznala- kaže Darmanović.
On ističe da je vizija ubistva ostala Đurovićeva, ili tajna njegovih najbližih saradnika.
- Ili država hoće, a nemoćna je da rasvijetli ovaj zločin što je zabrinjavajuće ili država može a neće, u šta ne želim da vjerujem, što je u najmanju ruku zastrašujuće- navodi Darmanović.
Prema njegovim riječima, svjedoci koji su pokušali svojim iskazima da pomognu okrivljenom Mandiću, ne samo da u tome nijesu uspjeli nego su svojim iskazima podstakli tužioca da protiv njih inicira nove krivične postupke.
Advokat Lidija Božović smatra da ne čudi što je većina svjedoka koji su bili u bilo kakvoj vezi sa Mandićem dala lažne iskaze jer im je to, kako kaže, omogućila policija svojim neprofesionalnim odnosom prema istrazi. Ti svjedoci su, po njenim tvrdnjama, iste iskaze dali i pred sudom, što sudskim vlastima daje mogućnost da isprave policijske propuste i podnesu krivične prijave protiv tih lica.
- Svaki laik koji uzme da pročita iskaze pojedinih svjedoka, kao što su Veselin Vučeljić, Uroš Marčetić, Ranko Babović, Leon Drešaj, Edin Arifaj, Slobodan Šunjević, Branislav-Đaga Mićunović, Relja Eraković, Marko Čavić, Marija Čelebić, Milovan - Lolo Laković i drugi, može bez problema da primijeti brojne nelogičnosti. To jedino, iz samo njima znanih razloga, nijesu primijetili inspektori MUP-a koji su saslušavali ove svjedoke i istražni sudija Radomir Ivanović - smatra Božovićeva.
Tako, navodi ona, Veselin Vučeljić, Ranko Babović i Uroš Marčetić navodno ne znaju kome su prodali i servisirali vozilo za koje se sumnja da je iz njega pucano na Jovanovića, a Arifaj i drugovi ne znaju kome su mijenjali mobilne telefone.
- Branislav-Đaga Mićunović, Relja Eraković i Vladimir Janković u momentu ubistva prošli su pored Jovanovićevog automobila i, navodno, ništa nijesu vidjeli - istakla je Božovićeva.
Advokati porodice Jovanović smatraju da nije bilo potrebno neko preveliko pravno znanje pa da se uoče nelogičnosti kod jednog broja svjedoka, kao što su Mićunović, Eraković, Čelebićeva, Čavić, Laković i drugi a posebno Leon Drešaj.
Advokati porodice Jovanović istakli su da je bilo svjedoka i koji su koliko toliko pomogli u dokazivanju Mandićeve krivice, i da će njihovi iskazi biti od velike koristi u nastavku suđenja.
- Svjedočenjem novinara “Dana” i “Revije D”, Andrijane Petrović i Predraga Dabanovića, 16. maja alibi Damira Mandića je oboren. Svjedoci Petrovićeva i Dabanović svojim iskazima oborili su dio alibija okrivljenog Damira Mandića, s obzirom na to da je okrivljeni, sudeći po njihovom svjedočenju, prećutao činjenicu da je kritične večeri u diskoteku “Manija” dolazio u dva navrata, i to oko 23 sata i 20 minuta i drugi put petnaestak minuta poslije ponoći. Petrovićeva je saopštila da Damir Mandić nije bio u diskoteci “Manija” oko ponoći, kada je izvršen atentat na Duška Jovanovića - saopštili su punomoćnici porodice Jovanović.
Prema njihovom mišljenju, bivši policijski funkcioneri Milan Vujanović i Mićo Orlandić su na suđenju takođe dali korisna saznanja.
-Bivši pomoćnik ministra policije Mićo Orlandić ispričao je na saslušanju da je na prvom ispitivanju okrivljeni u policiji priznao zločin i da je tom prilikom plakao, a što je potvrdio i Vujanović - kazala je advokat Božović.
Advokati porodice Jovanović izdvojili su Leona Drešaja i Mariju Čelebić kao dva svjedoka kod kojih je uočen najveći broj kolizija.
- Tako je Čelebićeva tvrdila da je Mandića vidjela u kritično vrijeme u centru grada, i pored činjenice da nije imala sat i da nije mogla da precizira u koje je to doba tačno bilo. Kada se svemu tome doda da njeno svjedočenje nije potvrdio čak ni njen brat Marko Čavić, onda je jasno o čemu se zapravo radi - smatraju predstavnici oštećene porodice.
Sporan je ostao iskaz i Leona Drešaja. Naime, listingom odlaznih i dolaznih telefonskih poziva utvrđeno je da su on i Damir Mandić kritične večeri u diskoteci “Manija” dok su, navodno, stajali jedan preko puta drugog sedam puta razgovarali mobilnim telefonom. Drešaj nije mogao da objasni zašto je razgovarao telefonom sa osumnjičenim, sa kojim je tada, navodno, sjedio.

M.V.R.-D.Ž.

Svjedočio i Jovićević

Bivši ministar unutrašnjih poslova Andrija Jovićević u nastavku suđenja, 27. oktobra, izjavio je da se odluke o izvršenim teškim krivičnim djelima često ne donose na samom vrhu vlasti, već u krugovima oko vlasti, koji žele vlastima da se dodvore. On je kazao da ne zna da li je Jovanovićevo ubistvo naručeno iz MUP-a jer se on tada nije nalazio na čelu policije. On je naglasio da je dok je obavljao funkciju ministra policije sa Duškom Jovanovićem imao jedan sastanak zbog prijetnji koje su upućivane direktoru “Dana”. Jovićević je istakao da je Jovanoviću za vrijeme njegovog mandata obećao da će učiniti sve da bude zaštićen, kako on tako i njegova imovina.
- Rekao sam Dušku da mu, dok sam ministar, garantujem punu ličnu i imovinsku sigurnost. Smatram da je i u periodu nakon prestanka moje funkcije ministra policije trebalo preduzimati iste mjere zaštite ne samo Duška Jovanovića već svih javnih ličnosti. Da li su te mjere preduzimane, nije mi poznato - rekao je Jovićević.

Signal kriminalcima da rade svoj posao

Dragana Todorović, profesor srpskog jezika:

- Nažalost, godinu dana je prošlo kako se traga za počiniocima ubistva Duška Jovanovića, a nije se daleko napredovalo, jer ne postoji nezavisno pravosuđe u Crnoj Gori. Pravosudni sistem je “klimav” tako da u takvom stanju ne postoje jaki istražni organi. Sve je to signal svim počiniocima kriminala da nastave da rade. Svi građani treba samo da se sjete izjave ministra policije da će napustiti funkciju ukoliko se ne pronađu počinioci ubistva
Duška Jovanovića. S obzirom da to nije uradio, to je najbolji pokazatelj koliko je ova vlast nesposobna da se bori sa kriminalom.

Vojin Petrović, radnik:

- Istraga nije uznapredovala. Znam da su se ljudi iz MUP-a potrudili da otkriju koliko je moguće. Nadam se da će u budućem periodu istraga uznapredovati i biti postignuti bolji rezultati.
Svetozar Mijović, radnik: - Moja ocjena je da istraga nije uopšte uznapredovala kako se očekivalo. Smatram da istražni organi treba da preduzmu rigoroznije mjere po pitanju rasvjetljavanja ubistva Duška Jovanovića.
Zdravko Ćetković, radnik: -Veoma malo je urađeno. Nema ništa konkretno. Iako slabo gledam televiziju a i ne čitam novine, koliko znam nije se mnogo otišlo u napredovanju istrage.

Milanka Drašković, službenik državne uprave:

- Pravosudni organi bi trebalo brže da rade svoj posao. Tu su sigurno i neke druge okolnosti, kako objektivne i subjektivne, koje utiču da taj proces traje. Vjerujem u naše pravosuđe i vjerujem da će uspjeti da otkriju prave ubice, a na taj način građanima će biti vraćeno povjerenje u sudstvo.

L.N. - l.k.

Nijesu odmakli od istih svjedoka

Nenad Marsenić, prodavač:

- Za godinu dana, koliko se sudi Damiru Mandiću, zasad jedinom osumnjičenom za ubistvo Duška Jovanovića, istraga nije odmakla ni malo. Možda sada mnogo gore “teče”, kada su našli jednog osumnjičenog. Mislim da se nikada ovaj slučaj neće riješiti, jer je država takva kakva jeste. Vjerovatno ovo tapkanje u mjestu, od kada su uhapsili Mandića, odgovara nekom. Da sam ja ubica, odmah bi me uhapsili.

Adriana Šoć, student :

- Nije u redu to što se sudi godinu dana, a još ništa nijesu uradili. Za to vrijeme ništa se nije pokrenulo sa jedne tačke. Mislim da suđenje Damiru Mandiću više nije toliko ni aktuelno. Ne insistira se puno na novim dokazima, već se miruje i stoji u mjestu. Skoro da je sve zaboravljeno, ali se nadam da će ubice i nalogodavce glavnog i odgovornog urednika “Dana” nekada naći.

Milan Bošković, građevinski inžinjer:

- Prošlo je toliko vremena, a oni samo saslušavaju svjedoke, koji pričaju jedno pa drugo. Neki kažu bio je tu u to vrijeme, drugi tvrde nije, i tako u nedogled. Ništa drugo nijesu uradili, niti je što krenulo na bolje. Sve se vrti u krug, jer oni koji su organizovali Jovanovićevo ubistvo ne žele da otkriju ništa. Volio bih da se sve rasvijetli, ali kako je krenulo nije sigurno. Pominju se i neki ljudi koji su umiješani u neke druge stvari, kao droga. Mandića optužuju još i za otmicu, a mislim da to ne treba miješati sa ovim ubistvom. Sve to rade kako bi se zaboravilo.

Vuko Lakić, radnik:

- Godinu dana se tapka u mjestu. Sudi se jednom čovjeku, i to je sve. To je sve zato što vlasti ne odgovara da se otkriju ubice Duška Jovanovića. Njenom promjenom možda bi se našle ubice i nalogodavci. Da su htjeli dosad bi sve bilo riješeno. Ono što su uradili jeste saslušavanje ko zna koliko svjedoka i ništa drugo. Koliko koristi imaju od toga niko ne zna. Sve vrijeme samo se tapka u mjestu, nikakvog pomaka nema.

A.P.