Ni nakon više od 500 dana od kada je ubijen Duško Jovanović, zvanična istraga i tužilaštvo punomoćnike porodice Jovanović, advokate Budimira Darmanovića i Lidiju Božović, nije našla za shodno da kontaktira ili ih uključi kako bi se što prije rasvijetlio ovaj zločin. Ovo je, najvjerovatnije, jedini primjer zabilježen u pravosuđu da tužilaštvo ne sarađuje sa punomoćnicima oštećene porodice, iako bi po zakonu trebali da budu na istoj strani i od obostrane koristi.
Ignorisanje oštećene strane počelo je već od noći ubistva, kada Jovanovićevi advokati, iako im zakonom pripada to pravo, nijesu pozvani da prisustvuju uviđaju na licu mjesta. O ponašanju crnogorskog tužilaštva prema punomoćnicima porodice Jovanović najbolje potvrđuju svi odbijeni zahtjevi koji su upućivani u cilju kvalitetnije i brže istrage. Advokat Lidija Božović je istakla da se ne sjeća ni jednog sličnog primjera ovakvog ponašanja tužilaštva prema oštećenoj porodici.
- Puno zahtjeva smo uputili tužilaštvu od kada je počeo predistražni postupak, kako bismo pomogli rasvjetljavanju ovog gnusnog zločina. Jedan od prvih i rekla bih ključnih zahtjeva i dokaza za ovu istragu je kada smo od državnog tužioca Vesne Medenice tražili otvaranje dosijea Duška Jovanovića kako bi se provjerilo da li je praćen i u momentu kada je izvršen atentat. To saznanje bi i te kako moglo pomoći istrazi. Dobili smo odgovor da Jovanović nije imao dosije i da takav dokument ne postoji u Službi državne bezbjednosti. Kao opunomoćeni predstavnici oštećene porodice Jovanović, zatražili smo skicu lica mjesta, kako bi se provjerilo da li je sve uneseno. Kada smo je dobili zatražili smo da se izvrši njena dopuna, jer mnogo stvari nije bilo ucrtano - tvrdi Božovićeva.
Ona ističe da su, između ostalog, tražili i da se provjeri dokumentacija koja je pronađena u Mandićevom vozilu. Interesovalo nas je, a to je moralo interesovati i tužilaštvo, odakle njemu taj zapisnik o saslušanju i kakave veze ima sa trojicom Hrvata koji su u Ljubuškom počinili ubistvo.
-Tražili smo provjeru ovih lica, ali jedino što znamo jeste da je saslušan samo Dino Zekan. Zahtijevali smo da prisustvujemo saslušanju svjedoka, koje saslušava istražni sudija Radomir Ivanović. Međutim, nije nam odobreno. Bilo je mnogo zahtjeva koji su odbijeni. Da smo kojim slučajem branioci optuženog, imam utisak da ne bismo bili toliko izolovani. Nijesu nam izašli u susret kada smo tražili najbanalniju stvar, da se izvrši saslušanje i provjera svih lica koja su državni funkcioneri a koja su na bilo koji način mogla da imaju veze sa ovim gnusnim zločinom, kao i oni koji su tužili “Dan”. Ima mnogo stvari koje nijesu urađene a trebalo je da se sprovedu u samom startu - rekla je Božovićeva.
Ona kaže da je žalosno što je saradnja između advokata porodice Jovanović i istražnih organa na veoma malom nivou.
- Da smo od početka uključeni u istragu svojim dokazima mogli smo mnogo da doprinesemo. Da sugerišemo i da aktivno učestvujemo u ispitivanju svjedoka. Pitanje je koliko će pomoći istrazi to što se veliki broj svjedoka u istražnom postupku ispitivao. Nekad je moguće da iz nekog sporednog dokaza ispliva nešto što je značajno i što može biti od velike koristi - kazala je Božovićeva.
Advokat Darmanović dodaje da podizanjem optužnice protiv Mandića istraga nije okončana jer moraju biti otkriveni svi izvršioci, pomagači i nalogodavci.
- Simptomatično je da se istražni organi ne oglašavaju povodom drugih izvršilaca, pomagača i nalogodavaca. U medijima se spekuliše da su u zločin umiješani Vuk Vulević i Armin-Muša Osmanagić, ali od kada je Vulević uhapšen on nije ispitan na okolnosti vezano za Jovanovićevo ubistvo. To je još jedan dokaz kako je policija radila istragu - kaže Darmanović.
On navodi da se u javnosti stvara utisak da policija ne potražuje nijedno lice koje bi moglo biti umiješano u Jovanovićevo ubistvo.
- U prilog tome ide i nesaopštavanje rezultata iz Visbadena koji bi, vjerovatno, mogli da pomognu rasvjetljavanju ovog zločina. Policija bi morala da kaže šta je sa rezultatima analiza DNK koji su poslati za sedam lica. Mnogo vremena je prošlo od ubistva a nije se mnogo odmaklo u rasvjetljavanju ovog monstruoznog zločina - navodi Darmanović.
D.Ž.-M.V.R.
Policiju ne interesuju “divlja” strelišta
I pored toga što su pojedini mediji objavili informaciju kako postoji mogućnost da su lica koja se vezuju za ubistvo Duška Jovanovića, direktora i glavnog i odgovornog urednika lista “Dan”, vježbala pucanje iz polu i automatskih pušaka na “divljem” strelištu na Ćemovskom polju blizu KAP-a, policija dosad nije ni potvrdila ni demantovala ove navode. Zaista je čudno i neshvatljivo da ništa nije preduzeto po tom pitanju ako se ima u vidu činjenica da su lica koja se sumnjiče za ubistvo Duška Jovanovića na ovom poligonu smrti vježbala nekoliko dana prije nego što je počinjen ovaj gnusni zločin.
Tragom ove informacije obišli smo neka strelišta u okolini Podgorice, a između ostalih i pomenuto. Slika koju smo tamo zatekli ne ostavlja nikoga ravnodušnim, jer se na prostoru od nekoliko stotina kvadratnih metara, neograđenom i neobezbijeđenom, skoro na svakom koraku mogu vidjeti čaure i razne mete, od veš mašina do onih pravih, koje koristi samo policija.
Prema informacijama koje smo dobili od lokalnog stanovništva koje živi blizu šljunkare kod KAP-a, u neposrednoj blizini ovog strelišta, najčešći “strijelci” su niko drugi do pojedini pripadnici crnogorske policije. Nekoliko dana prije atentata na Duška Jovanovića na pomenutom strelištu viđen je automobil marke “audi” A8, koji veoma podsjeća na vozilo koje je policija prilikom hapšenja braće Mandić odnijela ispred podgoričkog centra bezbjednosti.
Pošto su mediji objavili ovako nešto, interesantno je da zvanična istraga nije izašla na lice mjesta, kako bi izvršila uviđaj i, upoređujući predmete nađene na ovom strelištu sa onim koji su poslati u Visbaden, mnogo prije došla do nekog rezultata. I ne samo da niko od nadležnih nije obišao divlja strelišta, već nije poznato ni da li su preduzete radnje kako bi se ispitalo ko su slobodni strijelci koji svakodnevno vježbaju na “poljanama smrti”.
M.D.
|