Rezultat dosadašnje istrage je podizanje optužnice protiv zasad jedinog osumnjičenog za ovaj zločin Damira Mandića, saslušavanje preko 100 svjedoka i obećana i zaboravljena ostavka ministra policije. Skoro je 500 dana od kada je ubijen Duško Jovanović, a zvanična istraga i tužilaštvo nijesu našli za shodno da kontaktiraju punomoćnike porodice Jovanović, advokate Budimira Darmanovića i Lidiju Božović, ili ih uključe u istragu kako bi se što prije rasvijetlio ovaj zločin. Ovo je, najvjerovatnije jedini primjer zabilježen u pravosuđu da tužilaštvo ne sarađuje sa punomoćnicima oštećene porodice, iako bi po zakonu trebalo da budu na istoj strani i od obostrane koristi.
Ignorisanje oštećene strane počelo je već od noći ubistva, kada Jovanovićevi advokati, iako im to pravo zakonom pripada, nijesu pozvani da prisustvuju uviđaju na licu mjesta. Ponašanje crnogorskog tužilaštva prema punomoćnicima porodice Jovanović najbolje potvrđuju odbijeni zahtjevi koji su upućivani radi kvalitetnije i brže istrage.
Advokat Lidija Božović je istakla da se ne sjeća ni jednog sličnog primjera ovakvog ponašanja tužilaštva prema oštećenoj porodici.
- Puno zahtjeva smo uputili tužilaštvu od kada je počeo predistražni postupak, kako bismo pomogli rasvjetljavanju ovog gnusnog zločina. Jedan od prvih i rekla bih ključnih zahtjeva i dokaza za ovu istragu je kada smo od državnog tužioca Vesne Medenice tražili otvaranje dosijea Duška Jovanovića, kako bi se provjerilo da li je praćen i u momentu kada je na njega izvršen atentat. To saznanje bi i te kako moglo pomoći istrazi. Dobili smo odgovor da Jovanović nije imao dosije i da takav dokument ne postoji u Službi državne bezbjednosti. Kao opunomoćeni predstavnici oštećene porodice Jovanović, zatražili smo skicu lica mjesta kako bi se provjerilo da li je sve uneseno. Kada smo je dobili, zatražili smo da se izvrši njena dopuna jer mnogo stvari nije bilo ucrtano - tvrdi Božovićeva.
Ona ističe da su, između ostalog, tražili i da se provjeri dokumentacija koja je pronađena u Mandićevom vozilu. Interesovalo nas je, a to je moralo interesovati i tužilaštvo, odakle njemu taj zapisnik o saslušanju i kakave veze ima sa trojicom Hrvata koji su u Ljubuškom počinili ubistvo.
- Tražili smo provjeru tih lica, ali ne znamo da li je to urađeno. Još nijesmo dobili odgovor iz policije i tužilaštva. Zahtijevali smo da prisustvujemo saslušanju svjedoka, koje je saslušavao istražni sudija Radomir Ivanović, međutim, nije nam odobreno. Bilo je mnogo zahtjeva koji su odbijeni. Da smo kojim slučajem branioci optuženog imam utisak da ne bismo bili toliko izolovani. Nijesu nam izašli u susret kada smo tražili najbanalniju stvar - da se izvrši saslušanje i provjera svih lica koja su državni funkcioneri, a koja su na bilo koji način mogla da imaju veze sa ovim gnusnim zločinom, kao i oni koji su tužili “Dan”. Ima mnogo stvari koje nijesu urađene, a trebalo je da se sprovedu u samom startu- rekla je Božovićeva.
Punomoćnik oštećene porodice Jovanović, Budimir Darmanović istakao je da je, od kad je počeo predistražni postupak tužilaštvu upućeno puno zahtjeva.
- Sve što smo predložili bilo je s ciljem da se pomogne rasvjetljavanje ovog gnusnog zločina. Kao opunomoćeni predstavnici oštećene porodice Jovanović zatražili smo skicu lica mjesta, kako bismo provjerili da li je sve uneseno. Kada smo je dobili, zatražili smo da se izvrši dopuna jer mnogo stvari nije bilo ucrtano. Međutim, nijesmo dobili odgovor da li je skica i dopunjena - rekao je Darmanović.
On dodaje da je jedan od prvih i ključnih zahtjeva i dokaza za ovu istragu koji su uputili državnom tužiocu Vesni Medenici, otvaranje dosijea Duška Jovanovića kako bi se provjerilo da li je praćen i u momentu kada je izvršen atentat.
- Između ostalog, tražili smo i da se provjeri dokumentacija koja je pronađena u Mandićevom vozilu. Interesovalo nas je, a to je moralo interesovati i tužilaštvo, odakle njemu taj zapisnik o saslušanju i kakve veze ima sa trojicom Hrvata koji su u Ljubuškom počinili ubistvo - naglasio je Darmanović.
Tražena je, pojašnjava on, provjera ovih lica, ali informacija da li je to urađeno nije stigla.
-Tužiocu je podnijet predlog da se, između ostalog, utvrdi odakle u vozilu okrivljenog Damira Mandića zapisnik o saslušanju hrvatskih državljana Dina Zekana, Vinka Martinovića i Kreša Vlačića. Po logici stvari, tužilac je trebalo da kontaktira sa policijom i da se u tom pravcu preduzmu određene radnje. Zahtijevali smo da prisustvujemo saslušanju svjedoka, koje je saslušavao istražni sudija Radomir Ivanović, međutim, nije nam odobreno. Bilo je mnogo zahtjeva koji su odbijeni. Da smo kojim slučajem branioci optuženog, imam utisak da ne bismo bili toliko izolovani - naglasio je Darmanović.
M.V.R.-D.Ž.
Istraga luta
Advokat Božović kaže da je katastrofalno što je saradnja između advokata porodice Jovanović i istražnih organa na niskom nivou.
Da smo od početka uključeni u istragu, svojim dokazima mogli smo mnogo da doprinesemo, da sugerišemo i da aktivno učestvujemo u ispitivanju svjedoka. Prošlo je više od godinu dana, a nema ništa konkretno. Istraga luta. Pitanje je koliko će istrazi pomoći veliki broj svjedoka. Nekad je moguće da iz nekog sporednog dokaza ispliva nešto što je značajno i što može biti od velike koristi- kazala je Božovićeva.
|