Srpski nacionalni interesi u potpunosti su izjednačeni sa državom Crnom Gorom, jer je ona i stvarana kao jedna od dvije srpske države, rekao je juče predsjednik Narodne stranke Predrag Popović.
Navodeći da pitanje srpskih nacionalnih interesa u Crnoj Gori nije postavljano do dolaska komunista na vlast, Popović je istakao da se ono sada politizuje.
"To pitanje je vještački fabrikovano podjelom na Srbe i Crnogorce u Crnoj Gori i koristi se u dnevnopolitičke svrhe režima, koji na tim podjelama opstaje na vlastiĆ, kazao je Popović agenciji Mina.
On je naveo da su istorija, vjera i jezik komponente koje vezuju Srbe i Crnogorce, zbog čega u NS-u insistiraju i bore se za opstanak zajedničke države.
"I Srbe i Crnogorce u Crnoj Gori tretiramo kao jedinstveni narod sa svim ostalim Srbima, ma gdje oni živjeli, a srpske nacionalne interese izjednačavamo sa interesima države Crne Gore kao jedne od srpskih država na ovim prostorima", objasnio je Popović.
On je odbacio tvrdnje iz Matice crnogorske da u Crnoj Gori nikada nije bilo više od deset odsto Srba i da je posljednji popis bio politički, a ne nacionalni, ocijenivši da se radi o parapolicijskoj, režimskoj, a ne nevladinoj organizaciji.
"Ne treba prenebreći činjenicu da je glavni ideolog te organizacije čovjek koji je u vrijeme najrigidnijeg komunizma obavljao funkciju crnogorske berije, a i danas iz sjenke povlači konce najžešće antisrpske histerije od kad postoji Crna Gora", rekao je Popović.
On je naveo da je posljednji popis bio politički u smislu pritisaka koji su od režima vršeni prema ljudima koji su se u nacionalnom smislu morali pisati kao Crnogorci.
"Nije sporan porast broja ljudi koji su se pisali kao Srbi, već to što je sve ovaj režim uradio da Crnogoraca u Crnoj Gori bude što više o čemu svjedoče izjave iz režima kao i iz te organizacije tim povodom", kazao je Popović.
On je istakao da će Matica crnogorska, na zahtjev ministra kulture Vesne Kilibarde koja je jedna od njenih članova, najvjerovatnije, postati i državna asocijacija i ocijenio da se o političkom popisu može govoriti kada su oni u pitanju.
"Nijesu dozvolili ni da se izbori slobodno održe. Da je bilo slobodnog popisa, stanje u Crnoj Gori bi bilo blizu onom iz 1939. godine kada se u Crnoj Gori uopšte nije postavljalo pitanje da li su Crnogorci Srbi po nacionalnom određenju ili ne", naveo je Popović.
(MINA)
|