U dosadašnjem toku suđenja Damiru Mandiću, okrivljenom za ubistvo Duška Jovanovića, saslušano je 19 svjedoka, čija su ispitivanja bila predviđena optužnicom na dosad sedam održanih glavnih pretresa. Suđenje okrivljenom za saizvršilaštvo u Jovanovićevom ubistvu počelo je 22. novembra prošle godine. Sudija Radovan Mandić saslušao je u svojstvu svjedoka brata ubijenog urednika "Dana" Miodraga Jovanovića, njegovu suprugu Slavicu, sestru Danijelu Pavićević i zeta Vladana Pavićevića. Saslušani su Branislav-Đaga Mićunović, Relja Eraković, Slađana Simićević, Dragomir Bećirović, Uroš Marčetić, Veelin Vučeljić, Edin Arifaj, Momčilo Mirković, Leon Drešaj, Maja Barović, Slobodanka Radulović i Mirko Nikolić. U svojstvu svjedoka ispitani su i novinari "Dana" i "Revije D" Andrijana Petrović, Predrag Dabanović i Srđan Boljević. Na sjutrašnjem glavnom pretresu biće ispitana još trojica svjedoka, i to ministar unutrašnjih poslova Dragan Đurović, njegov pomoćnik Mićo Orlandić i načelnik CB-a Podgorica Milan Vujanović.
Najupečatljivija svjedočenja u dosadašnjem toku suđenja bila su kada su iskaze dali novinari Andrijana Petrović i Predrag Dabanović. Oni su svojim svjedočenjem oborili alibi okrivljenog Damira Mandića i doveli u pitanje istinitost iskaza jednog od suvlasnika diskoteke "Manija". Oni su pred sudom ispričali da su okrivljenog Mandića u noći 27. maja 2004. godine vidjeli u pomenutoj diskoteci u dva navrata, i to oko 23 sata i 10 minuta, nakon čega je izašao i vratio se ponovo poslije ponoći. Duško Jovanović je ubijen oko 23 sata i 45 minuta. Petrovićeva je ispričala da je vidjela Mandića kako ulazi u diskoteku poslije ponoći sa još dvojicom njoj nepoznatih momaka i prilazi Drešaju. U tom momentu, kako je tvrdila, napravljen je snimak na kojem su Leon Drešaj, Vuk Vulević, Damir Mandić i Armin-Muša Osmanagić.
Svjedok Leon Drešaj nije mogao da objasni kako je moguće da je kritične večeri sa okrivljenim Mandićem razgovarao sedam puta mobilnim telefonom a da istovremeno stoje jedan pored drugog. Na većinu pitanja koja su postavljali punomoćnici porodice Jovanović Drešaj nije imao odgovora, uz obrazloženje da se ne sjeća ničega s obzirom na to da je od kritičnog događaja prošlo skoro godinu dana. Njegovo saslušanje je bilo planirano mnogo ranije ali se on triput nije odazvao sudkom pozivu. Na posljednjem glavnom pretresu on je prinudno doveden u sud.
Punomoćnici porodice Jovanović, pored ostalih, izrazili su sumnju i u iskaze Branislava-Đage Mićunovića i Relje Erakovića, koji su se izjašnjavali na okolnosti vezane za dešavanje kritične večeri, jer su neposredno prije Jovanovićevog ubistva prošli Ulicom 13. jula pored Redakcije "Dana" svojim automobilom.
Oni su tvrdili da su čuli rafale u momentu dok su se kretali Ulicom 13. jula, ali da nijesu primijetili ništa čudno, te da su mislili da neko šenluči. Mićunović je kazao da nije vidio automobil iz kojeg je pucano na Jovanovića i da je u momentu pucnjave zastao i automobilom se vratio nekoliko metara unazad. On nije mogao da objasni zbog čega se vraćao unazad, dok je njegov setrić Relja Eraković tvrdio da je primijetio jedan automobil koji ih je velikom brzinom pretekao na početku Ulice 13. jula. Eraković, međutim, nije mogao da se izjasni o kojem marci automobila je riječ. Predstavnici oštećene porodice su tada kazali da su Mićunović i Eraković pored Redakcije "Dana" prošli u momentu ubistva Duška Jovanovića i da je gotovo nemoguće da ništa nijesu vidjeli.
Sporan je ostao i iskaz Uroša Marčetića, koji je saslušan na okolnosti zatamnjivanja stakala na "golfu" PG 347-77, za kojeg policija sumnja da je iz njega izvršen atentat. Marčetić je tvrdio da se ne sjeća ko mu je dovezao to vozilo u servis i da nikada ne obraća pažnju na to. On je kazao da je imao dosta mušterija, te da su kod njega zatamnjivali stakla i predsjednik SO Podgorica Miomir Mugoša i pojedini ljudi iz crnogorskog tužilaštva.
On je lice koje je dovezlo vozilo u servis da zatamni stakla opisao kao čovjeka starosti od 30 do 35 godina, sa šiškama, kraće ravne kose, visokog oko 186 santimetara. I on je kao i Veselin Vučeljić, koji je saslušan na jednom od ranijih glavnih pretresa, tvrdio da je komunikaciju sa tim licem obavio mobilnim telefonom kao i da mu se po naglasku čini da je taj čovjek Crnogorac.
Posebno interesovanje izazvalo je svjedočenje Maje Barović, koja radi kao prodavačica u prodavnici gdje je Mandić, navodno, kritične večeri kupio čokoladu za djevojku. I pored činjenice što je ona na suđenju promijenila iskaz i kazala da ne može da tvrdi da li je Mandić ulazio u prodavnicu ili ne, na istom glavnom pretresu je kazala da je ona potpisala zapisnik o svom saslušanju pred istražnim sudijom Radomirom Ivanovićem.
Maja Barović je istražnom sudiji rekla da dobro zna kako izgleda Mandić jer ga je kao sportistu gledala preko televizije, te da kritične večeri nije dolazio u prodavnicu kao što on tvrdi.
Edin Arifaj je saslušan iz razloga što je Damiru Mandiću i Vuku Vuleviću iz svoje radnje prodao mobilni telefon koji je okrivljeni kasnije koristio u noći ubistva.
Svjedok Momčilo Mirković je vlasnik tablica sa "golfa ubice", a on je sudiji Radovanu Mandiću saopštio da su te tablice ukradene sa njegovog automobila sredinom marta prošle godine, što je blagovremeno prijavio policiji.
Suđenje okrivljenom Damiru Mandiću se nastavlja sjutra u podgoričkom Višem sudu.
M.V.R.-D.Ž.
|