Zlocin
TUŽILAŠTVO PREĆUTALO NAVODE INSTITUTA ZA ISTRAŽIVANJA ZA RAT I MIR IZ VAŠINGTONA (IWPR)
Božović: Ne smiju ni da pomenu ime Ivana Delića
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Lidija Božović najavila je juče da će insistirati da tužilaštvo ispita navode koje je objavio Institut za istraživanja za rat i mir iz Vašingtona (IWPR) vezano za učešće Budvanina Ivana Delića u ubistvu Duška Jovanovića. Ona je istakla da je nedopustivo da državni tužilac Vesna Medenica ništa nije učinila kako bi ispitala ovaj slučaj, s obzirom na to, kako kaže, da je ovaj istraživački institut objavio veoma ozbiljne optužbe, tvrdeći da Delićev DNK potvrđuje da je, pored Mandića, i on bio na mjestu zločina. Božovićeva je dodala da je IWPR jedna veoma ozbiljna organizacija i da informaciji koju su oni objavili treba ozbiljno pristupiti i ispitati je jer bi se na taj način istraga o ubistvu Duška Jovanovića proširila i na još neke osobe. Ona je istakla da ima osjećaj da tužilaštvo i policija ne smiju ni da pomenu ime Ivana Delića, a kamoli, kako kaže, da ga saslušaju i provjere gdje je bio u noći Jovanovićevog ubistva.
Početkom novembra 2004. godine, neimenovani izvor iz Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore izjavio je za IWPR da se na mjestu ubistva Duška Jovanovića, pored optuženog Damira Mandića, nalazio i kontroverzni biznismen iz Budve Ivan Delić.
-Policija kaže da je uzorak DNK uzet od Mandića potvrdio da je on bio na mjestu ubistva, ali IWPR-u je izvor iz crnogorskog MUP-a, saopštio da su uzorci, takođe, uzeti od Delića i da je nalaz potvrdio da je i on bio prisutan - objavio je tada IWPR.
Oni su pozivajući se na izjavu penzionisanog generala i nekadašnjeg šefa vojne obavještajne službe Aleksandra Vasilijevića, objavili da je Delić pripadnik crnogorske službe državne bezbjednosti. Vasilijević je Institutu za istraživanja za rat i mir iz Vašingtona, tada izjavio da se tokom istrage ubistva ministra odbrane Pavla Bulatovića 2000. godine pokazalo da je Delić pripadnik crnogorske službe državne bezbjednosti i da ga štiti jedan od njenih najviših zvaničnika koji je ubijen 8. januara 2001. godine.
- Radi se o veoma ozbiljnim navodima, i ukoliko ih tužilaštvo ne bude predložilo u dokazne predloge što bi im bila obaveza, to ćemo učiniti mi kao punomoćnici porodice Jovanović - kazala je Božovićeva.
Ona je dodala da je iz ove perspektive kristalno jasno da se bez policije Jovanovićevo ubistvo nije moglo organizovati.
-Takođe, zahtijevaćemo od tužilaštva da saopšti da li je policija provjeravala alibi Ivana Delića ili se samo oslonila na njegovu riječ i pečate u njegovom pasošu koji, navodno, potvrđuju da je on u vrijeme ubistva bio u Francuskoj - rekla je Božovićeva.
Ona je istakla da su nalazi koji su prije godinu dana poslati u njemački forenzičarski Institut u Visbadenu odavno kompletirani i dostavljeni crnogorskoj policiji.
-Radi se o dijelu nalaza koji se odnose na rezultate uzoraka DNK koje je policija uzela od osam lica, odmah nakon ubistva Duška Jovanovića. I pored činjenice da su istražni sudija Radomir Ivanović i pomoćnik ministra policije Mićo Orlandić najavljivali kompletiranje nalaza, već petnaestak dana nakon Jovanovićevog ubistva, kao i to da će oni biti javno saopšteni, do danas to se nije desilo. Među nalazima, koji su poslati na vještačenje u Visbaden, uvršten je i uzorak DNK Beranca Vuka Vulevića za kojeg policija sumnja da je učestvovao u ovom zločinu.
Na provjeru su poslati i uzorci DNK za Ivana Delića i Leona Drešaja koji su privođeni na informativne razgovore odmah nakon ubistva, a koji su, slučajno ili ne, upravo u periodu kada su stigli rezultati uzoraka njihovog DNK-a, na kratko bili odsutni iz Crne Gore - tvrdi Božovićeva.
Ona je dodala da je velika vjerovatnoća da policija i tužilaštvo kriju Delićev nalaz DNK, jer, kako kaže, s obzirom na spekulacije da je on pripadnik SDB-a, to bi moglo značiti da je ta organizacija umiješana u Jovanovićevo ubistvo.
-Ukoliko Delićev nalaz DNK potvrđuje da on nije bio u automobilu iz kojeg je pucano na Jovanovića i nije bio na mjestu zločina, nije mi jasno zbog čega to policija i ne objavi. Na taj način otklonili bi sumnju i sa njega i sebe. Zbog ove činjenice, pozivam tužilaštvo da objave rezultat njegovog nalaza DNK i ukoliko je čovjek kriv - optuže ga, a ukoliko nije - oslobode ga. Mi kao punomoćnici porodice Jovanović želimo samo istinu i da oni koji su umiješani u ovaj zločin budu izvedeni pred lice pravde. Ne vidim problem zbog čega se rezultati tih nalaza ne objave, osim ukoliko policija na taj način ne štiti Jovanovićeve ubice - naglasila je Božovićeva.
Policija nije saopštila rezultate uzoraka DNK ni za Dejana Đukića, Aleksandra Brajovića, Milovana Lakovića, Maljotu Đuraševića i Sašu Boretu.
Advokat Božović, je istakla da ukoliko su nalazi kompletirani, a njihov rezultat ukazuje na umiješanost pojedinih lica u atentat na Jovanovića, najvjerovatnije se radi o policijskim saradnicima pošto policija o tome ćuti.
- Da živimo u pravnoj državi, kao punomoćnici oštećene porodice imali bismo uvid u sve što je vezano za istragu ubistva Duška Jovanovića, pa i u nalaze iz Visbadena. Između punomoćnika oštećene porodice i tužilaštva ne bi smjelo da bude tajni jer smo po zakonu i na papiru na istoj strani. Međutim, to očigledno nije slučaj u Crnoj Gori. To još jednom potvrđuje moj ranije iznesen stav da su pojedine državne strukture debelo umiješane u ovaj zločin - tvrdi Božovićeva.
Ona je dodala da je nesaopštavanje rezultata nalaza DNK za osmoricu lica, samo još jedan namjerni propust crnogorske policije i pravosuđa. - Sve i da se desi da policija i tužilaštvo te rezultate i objave, s obzirom na to da je napravljeno ovoliko propusta, to bi izazvalo opravdanu sumnju. Sve što je rađeno dosad, rađeno je na sumnjiv način. Slična je opstrukcija bila i kada je bilo u pitanju ubistvo Pavla Bulatovića. Ni tada nikad nijesu objavljeni rezultati DNK osumnjičenog za to ubistvo, a koji se nalazi i na ovom spisku - naglasila je Božovićeva.
Ona je istakla da su državni organi u obavezi da saopšte i drugi dio nalaza jer će u suprotnom, kako kaže, stvoriti veliku i nepovratnu nesigurnost građana.

M.V.R.-D.Ž.