Zlocin
NA SUĐENjU DAMIRU MANDIĆU POJEDINI SVJEDOCI MIJENjALI ISKAZ I GOVORILI NEISTINE
Strah očiju nema
22. novembar 2004. godine - Glavni pretres je počeo 22. novembra, kada je, nakon čitanja optužnice, saslušan okrivljeni Mandić. On je izjavio da nije pucao na prvog čovjeka "Dana" kao i da je "već unaprijed osuđen nečasnim radnjama policije, tužilaštva i istražnog sudije". Kazao je da neće odgovarati na pitanja suda i punomoćnika oštećene porodice. On je na glavnom pretresu optužio prvog čovjeka podgoričke policije Milana Vujanovića da mu je nudio nagodbu u slučaju da označi Vuka Vulevića kao izvršioca ovog ubistva. Zauzvrat, biće oslobođen.

15. decembar - Saslušanjem supruge ubijenog urednika "Dana" Slavice Jovanović, njegove sestre Danijele Pavićević, zeta Vladana Pavićevića i svjedoka očevica Slađane Simićević nastavljeno je suđenje okrivljenom Damiru Mandiću za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića.
Jovanovićeva supruga Slavica je ponovila da je Duško Marković, šef Službe državne bezbjednosti, sredinom aprila prijetio njenom suprugu putem mobilnog telefona. Ona je, odgovarajući na pitanje sudije Radovana Mandića da li zna više detalja povodom ove prijetnje, kazala da joj Duško nije rekao razlog zbog čega mu je šef DB-a prijetio.
- Suprug mi je kazao da mu je Marković tokom razgovora rekao: "Jovanoviću, od mog ćeš metka stradati". Sredinom novembra prošle godine, kada smo se prvi put javno pojavili u gradu, na mobilni telefon dobila sam 17 poruka. Sadržina svih poruka ne mogu se sjetiti. Sjećam se samo nekih u kojima je pisalo da treba da se sklonim od Duška, jer njega u budućnosti ne čeka ništa lijepo. Pisalo je da će u Hagu provesti godine zatvora, a kad se vrati, ovdje će ga čekati pakao. U porukama su me savjetovali da ne treba da rodim njegovo dijete jer ću sasvim sigurno biti samohrana majka - ispričala je Jovanovićeva.
Ona je kazala da je u aprilu, kada mu je stigao poziv za haški tribunal, Duško rekao da je to igra crnogorskog državnog vrha.
- Rekao mi je da je Milo Đukanović nudio velike pare Tribunalu da što prije stigne poziv kako bi on otišao u Hag.

16. decembar - Suđenje okrivljenom Damiru Mandiću za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića u podgoričkom Višem sudu nastavljeno saslušanjem svjedoka, novinara "Politike" Dragomira Bećirovića i Veselina Vučeljića, jednog od vlasnika "golfa" registarskih oznaka PG 347-77, za koji policija sumnja da je iz njega pucano na urednika "Dana". Na jučerašnjem pretresu se nijesu pojavili svjedoci Branislav Mićunović, direktor CNP-a, Relja Eraković i Vladimir Janković.
Prema riječima svjedoka Vučeljića, momak koji je kupio vozilo bio je visok oko 185 santimetara, imao je talasastu kosu i dva zaliska, malo veća.
- Čini mi se da je imao ispijeno lice, boje očiju se ne mogu sjetiti. Nos mu je bio kukastog oblika, a uši prilijepljene pri glavi. Imao je oko 35 do 40 godina, i zdrave zube. Na ruci nije imao nakita a na njemu je bila teksas jakna tamne boje, nije bio puno razvijen i imao je ovalna, spuštena ramena - kazao je Vučeljić.

7. februar 2005. godina - U nastavku suđenja Damiru Mandiću, okrivljenom za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića, saslušan je svjedok Uroš Marčetić, dok se Branislav-Đaga Mićunović, Relja Eraković i Vladimir Janković nijesu odazvali sudskom pozivu. Sudija Radovan Mandić je istakao da je Eraković obavijestio sud da zbog bolesti ne može prisustvovati suđenju, dok su Mićunović i Janković, i pored toga što su bili uredno obaviješteni, ponovo izostali.
Svjedok Marčetić je saslušan na okolnosti zatamnjivanja stakala "golfa 3" PG 347-77, za koji policija sumnja da je korišćen u atentatu na Jovanovića. On je, odgovarajući na pitanje advokata Lidije Božović kome je sve zatamnjivao stakla osim vlasniku "golfa ubice", kazao da je to, između ostalih, uradio na vozilu Miomira Mugoše, predsjednika podgoričke opštine, kao i na automobilu "reno laguna" svijetloplave boje, koji je u vlasništvu crnogorskog tužilaštva.

8. februar - U nastavku suđenja Damiru Mandiću, sudija Radovan Mandić je ispitao Edina Arifaja na okolnosti prodaje mobilnog telefona sa kojeg je naručen "golf" ubica okrivljenom i Srđana Boljevića, fotoreportera "Dana" i "Revije D".
Sudu se nijesu odazvali Leon Drešaj, Slobodanka Radulović, Maja Barović i Momčilo Mirković. Sudija Mandić je zbog neodazivanja na poziv suda izdao nalog za hapšenje Branislava-Đage Mićunovića i Vladimira Jankovića, dok je za Barovićevu, Mirkovića i Leona Drešaja izdao nalog da im sudski poziv uruče pripadnici podgoričkog centra bezbjednosti. Svjedok Relja Eraković i djevojka okrivljenog Mandića Slobodanka Radulović obavijestili su sud da suđenju ne mogu prisustvovati zbog bolesti.
Komentarišući neodazivanje svjedoka na sudski poziv, brat ubijenog urednika "Dana" Miodrag Jovanović je kazao da je potpuno jasno da se slučaj sve više razvodnjava.
- Nama je jasno šta ova država i vlast rade od momenta kada su pred sud izveli okrivljenog Mandića. Zbog svega što se dešava u vezi sa ubistvom moga brata - mojoj porodici treba politički azil - rekao je Jovanović.

28. mart - Svjedočili su Branislav-Đaga Mićunović, umjetnički direktor CNP-a, Relja Eraković i Vladimir Janković. Advokati porodice Jovanović, Budimir Darmanović i Lidija Božović, prigovorili su iskazima svjedoka uz obrazloženje da nijesu ispričali sve što su vidjeli i da postoji kolizija njihovih izjava. Brat ubijenog urednika "Dana" Miodrag Jovanović, komentarišući svjedočenje Đage Mićunovića, Erakovića i Jankovića, istakao je da je ono skandalozno.
- Još jednom je na djelu jedna tužna činjenica da je Crna Gora neslobodna država, gdje ljudi od ličnog straha ne smiju da vide ono što su vidjeli. Oni su pred našim advokatima i pred svima nama pokazali pravo lice. Pokazali su da to nema nikakve veze sa istinom, da su žmurili dok su vozili. Kolizije u njihovim izjavama su bile strašne, to je svakom jasno. Vjerujem da su, bez obzira na to što neće da doprinesu razotkrivanju ovog ubistva, dobro otkrili sebe. I to je nešto - ocijenio je Jovanović.

28. marta - U nastavku suđenja saslušani su svjedoci Maja Barović, Slobodanka Radulović i Momčilo Mirković. Svjedok Leon Drešaj se nije pojavio u sudnici iako mu je poziv dostavljen, pa je sudija Radovan Mandić naložio policiji da ga privede na naredno ročište.
Advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, kao i Miodrag Jovanović, brat ubijenog urednika "Dana", prigovorili su iskazima svjedoka Barovićeve i Radulovićeve, uz obrazloženje da je Barovićeva, "očito pod pritiskom, promijenila iskaz".
Jovanović je kazao kako je ubijeđen da je sve ovo dio organizovanog kriminala.
- Mislim da državni tužilac mora, poslije ove parade laži koje smo čuli u sudnici u ova dva dana, protiv pojedinih svjedoka da podnese krivične prijave. Postoji dovoljno dokaza i da se to može učiniti. Očito je da se vrši pritisak na svjedoke, a sve ide radi neotkrivanja činjenica o ovom ubistvu. Vjerujem, prema svemu što se već vidi i što se nagovještava, da je to pritisak onih koji su organizovali i do detalja isplanirali ovo ubistvo. Promakao im je samo detalj kada je uhapšen Damir Mandić, pa je tako jedna karika otkrivena - istakao je Jovanović.
Svjedok Maja Barović promijenila je iskaz u odnosu na onaj koji je dala kod istražnog sudije. Ona je kazala da sa sigurnošću ne može da tvrdi da li je ili nije kritične večeri u prodavnicu "Lida 1" dolazio okrivljeni Mandić. Barovićeva je istakla da je policija došla po nju kako bi dala iskaz tek mjesec dana nakon ubistva.

16. maj - Svjedočenjem novinara "Dana" i "Revije D", Andrijane Petrović i Predraga Dabanovića, nastavljeno je suđenje Damiru Mandiću, okrivljenom za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića. Na pretresu se nije pojavio svjedok Vladimir Dragutinović. Svjedoci Petrović i Dabanović svojim iskazima oborili su dio alibija okrivljenog Damira Mandića, s obzirom na to da je okrivljeni, sudeći po njihovom svjedočenju, prećutao činjenicu da je kritične večeri u diskoteku "Manija" dolazio u dva navrata, i to oko 23 sata i 20 minuta i drugi put petnaestak minuta poslije ponoći. Petrovićeva je saopštila da Damir Mandić nije bio u diskoteci "Manija" oko ponoći, kada je izvršen atentat na Duška Jovanovića. Ona je izjavila da je Mandića u pomenutom lokalu vidjela oko 23 sata i 20 minuta, a da se potom negdje izgubio. Po riječima svjedoka Andrijane Petrović i Predraga Dabanovića, koji su kritične noći bili u "Maniji", okrivljeni Mandić je ulazio u pomenuti lokal i izlazio iz njega. Petrovićeva je istakla da okrivljenog nije vidjela u "Maniji" u vremenskom periodu od 23 sata i 20 minuta do petnaestak minuta poslije ponoći. Duško Jovanović ubijen je 27. maja oko 23 sata i 50 minuta ispred Redakcije "Dana" dok je ulazio u svoj automobil.

17. maj - Ministar unutrašnjih poslova Dragan Đurović, njegov pomoćnik Mićo Orlandić i načelnik CB-a Podgorica Milan Vujanović biće saslušani u nastavku suđenja Damiru Mandiću, okrivljenom za saizvršilaštvo u ubistvu Duška Jovanovića, odlučio je sudija Radovan Mandić. Oni će, po njegovim riječima, morati da pojasne svoje izjave koje su davali medijima vezano za ovaj zločin.
- Pošto imaju viziju kako je došlo do ubistva Duška Jovanovića i ko su ubice urednika "Dana", to će biti prilika da pojasne svoje navode - kazao je sudija Mandić.
Na ročištu, saslušan je svjedok Leon Drešaj, kojeg je zbog neodazivanja sudskom pozivu policija prinudno privela. Izjavio je da ne može da objasni zašto je kritične noći mobilnim telefonom više puta razgovarao sa Damirom Mandićem, a istovremeno je bio sa njim u društvu. On nije dao ni jedan precizan odgovor na pitanja zamjenika višeg tužioca Ljiljane Klikovac i punomoćnika porodice Jovanović, advokata Lidije Božović i Budimira Darmanovića. Drešaj je to objašnjavao "činjenicom da je od kritične večeri prošlo puno vremena, te da se ničega ne sjeća". On, takođe, nije mogao da objasni ni zbog čega se kritičnog dana više puta čuo sa svojim bratom Viktorom Drešajem, iako su ti razgovori evidentirani u telefonskim listinzima.