Zlocin
ATENTATORIMA IŠLA NARUKU I NEAŽURNOST NADLEŽNIH ORGANA
Propusti u istrazi ubistva Duška Jovanovića
Iako su punomoćnici oštećene porodice ubijenog Duška Jovanovića uputili niz zahtjeva tužilaštvu i policiji da im se dostavi materijal preko koga bi se ovaj slučaj rasvijetlio, to dosad nije urađeno. Sve što je predloženo, državni tužilac je odbila. Prvi propust je napravljen već na prvom koraku. Na skici lica mjesta koja je sačinjena u noći ubistva nedostaje puno detalja. Nije ucrtano ni jedno vozilo, iako je parking u blizini mjesta zločina bio popunjen. Na skici nema šahti za vodovodnu instalaciju kao i drugih skrovitih mjesta odakle su izvršioci ovog krivičnog djela mogli da pucaju na Jovanovića ili, eventualno, da pružaju logističku podršku ubicama. Takođe, iako je to zakonom propisano, istražni sudija Radomir Ivanović i zamjenik višeg tužioca u Podgorici Ljiljana Klikovac nijesu pozvali Jovanovićeve advokate da prisustvuju uviđaju na licu mjesta.
U prvobitnoj verziji skice bilo je mnogo nedostataka. I predsjednik Višeg suda Ivica Stanković uočio je taj propust, pa je naložio da se ponovo uradi skica. To je urađeno, ali, po riječima advokata porodice Jovanović, sa zakašnjenjem jer je to bilo moguće uraditi na valjan način jedino u noći ubistva na licu mjesta.
Dosije
Državni tužilac je odbio i za ovu istragu jedan od ključnih zahtjeva i dokaza porodice Jovanović - otvaranje dosijea Duška Jovanovića kako bi se provjerilo da li je praćen i u momentu kada je izvršen atentat. Državni tužilac Vesna Medenica je odgovorila da dosije Duška Jovanovića nije vođen. Sve je ostalo na riječi Vesne Medenice.
Zapisnik o saslušanju
hrvatskih kriminalaca
Između ostalog, traženo je i da se provjeri dokumentacija koja je pronađena u vozilu okrivljenog za ubistvo Duška Jovanovića Damira Mandića. Tužilaštvo do danas nije saopštilo da li je ispitalo odakle njemu zapisnik o saslušanju i kakve veze ima sa trojicom Hrvata koji su u Ljubuškom počinili ubistvo.
Tražena je i provjera ovih lica, ali nije stigla informacija da li je to urađeno. Tužiocu je podnijet predlog da se, između ostalog, utvrdi odakle u vozilu okrivljenog Damira Mandića zapisnik o saslušanju hrvatskih državljana Dina Zekana, Vinka Martinovića i Kreša Vlačića. Po logici stvari, tužilac je trebalo da kontaktira sa policijom i da se u tom pravcu preduzmu određene radnje. Inače, oni su osumnjičeni da su ubili Jasminu Đukić u Bosni i Hercegovini.
Advokati isključeni iz predistražnog postupka
Iako su na to po zakonu imali pravo, advokatima Lidiji Božović i Budimiru Darmanoviću istražni sudija Radomir Ivanović nije dozvolio da prisustvuju ispitivanju svjedoka u predistražnom postupku. Sa druge strane, braniocima okrivljenog Damira Mandića, advokatima Veliboru Markoviću i Željku Jočiću, to je omogućeno. Oni su prisustvovali ispitivanjima svih svjedoka koji su saslušani u predistražnom postupku.
Izostalo saslušanje
najviših funkcionera
Tužilaštvo i policija nijesu izašli u susret porodici Jovanović ni kada je tražila da se izvrši saslušanje i provjera svih lica koja su državni funkcioneri a koja su na bilo koji način mogla da imaju veze sa ovim gnusnim zločinom. Advokati porodice Jovanović predlagali su da se saslušaju crnogorski premijer Milo Đukanović, šef SDB-a, Duško Marković, savjetnik predsjednika za bezbjednost Vuk Bošković, zamjenik ministra odbrane Vukašin Maraš, ministar policije Dragan Đurović, načelnik CB-a Podgorica Milan Vujanović i brojni drugi državni i policijski funkcioneri.
Blokada grada
Advokati su zahtijevali i saslušanje funkcionera koji su odgovorni za zakašnjelu blokadu grada u noći ubistva, ali je i to odbijeno. Naime, na Duška Jovanovića je izvršen atentat 27. maja prošle godine u 23 sata i 50 minuta, a policija je blokirala grad oko četiri sata iza ponoći, kada je Jovanović od zadobijenih rana preminuo u Kliničkom centru Crne Gore. Do danas ni jedno lice nije odgovaralo zbog ovog propusta, a iz CB-a Podgorica saopštili su kako je policija odradila sve kako treba. Podsjetimo, u noći ubistva Duška Jovanovića bio je blokiran samo dio Ulice 13. jula gdje se dogodio zločin. Po riječima očevidaca, i pored blokade sa lica mjesta je svojim automobilima otišlo nekoliko osoba, među kojima i dva policijska inspektora.
Sveska
Sveska dužnika koja je pronađena kod okrivljenog Damira Mandića postala je interesantna za tužilaštvo tek nakon osam mjeseci od Jovanovićevog ubistva. Naime, određena lica iz pomenute sveske su saslušana, ali se ne zna da li je protiv nekog od njih pokrenut postupak. Punomoćnici oštećene porodice su od dana kada je pronađena u Mandićevoj kući upozoravali da bi sveska mogla da predstavlja trag za pronalaženje eventualnog motiva i nalogodavaca. U svesci dužnika koja je pronađena prilikom pretresa porodične kuće Mandića pominjala se cifra od 900.000 eura, koliko su okrivljenom dugovala još uvijek javnosti nepoznata lica. Mandić, inače, nije zvanično zaposleno lice.
Policijski rekviziti
Nije ispitano ni odakle Mandiću policijski rekviziti koji su zaplijenjeni tokom pretresa njegove porodične kuće. On je u iskazu pred istražnim sudijom tvrdio da je bio pripadnik rezervnog sastava MUP-a Crne Gore. To je potvrdio i njegov branilac, advokat Velibor Marković. Ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo je saopštenje u kojem se navodi da okrivljeni nikad nije bio zaposlen u policiji. Sve je ostalo na tom saopštenju. Ni jedno lice nije ispitano zbog ovakvih Mandićevih navoda.
Video zapisi
Ostalo je neriješeno i pitanje video zapisa sa kamera na slovenačkom konzulatu koje su bile okrenute u pravcu ulice u kojoj je ubijen Duško Jovanović. Kamere su bile postavljene na samo pedesetak metara od mjesta zločina. Nakon prvog uvida u video zapise sa slovenačkog konzulata, punomoćnici porodice Jovanović izrazili su sumnju u njihovu vjerodostojnost. Međutim, ni godinu nakon ovog zločina državni tužilac Vesna Medenica, koja je prisustvovala prezentovanju pomenutih traka, nije potvrdila ni demantovala njihovu sumnju.
Sudija Radomir Ivanović je još prije sedam mjeseci od slovenačkog konzulata zatražio da mu dostave original kasete ili kopije za koje će slovenačka vlada garantovati da su vjerodostojna kopija originala. Međutim, nije poznato da li su Slovenija i njeni nadležni organi dostavili pomenute kasete. Interesantno je da na video zapisu nema ni vozila ni ljudi koji su u tom momentu prošli pomenutom ulicom.
Na trakama nema ni Igora Radenovića, jednog od vlasnika picerije "Venom", koji je kod istražnog sudije ispričao da je nakon ubistva došao iz pravca Redakcije "Dana" i da se preko puta slovenačkog konzulata sreo sa Mićunovićem, Reljom Erakovićem i Vladimirom Jankovićem. Takođe, u to vrijeme kroz raskrsnicu je prošlo vozilo u kome su se nalazili inspektor Dušan Raspopović i Njemanja Grupković, ali ni to nije evidentirano. Optužnicom je predloženo da se među dokazima koji će se izvesti na glavnom pretresu nađu i video trake sa snimkom kamere sa Generalnog konzulata Slovenije. Predloženo je da se na suđenju pregledaju snimci za period od 21 čas 27.5. do 00:30 časova 28. maja.
Pouzdano se zna, kako je on rekao, da su u navedenom periodu iz pravca redakcije ka raskrnici prošli putničko vozilo "mercedes", te "folksvagen kombi", registarskih oznaka PG 729-29.
- Zna se da je tom ulicom prošao i "golf", vlasništvo Milorada Mirovića, Jovanovićevog tjelohranitelja, koji je bio na samo nekoliko metara od mjesta zločina - naveo je Darmanović, ističući da na snimcima sa slovenačkog konzulata nedostaje i tamni "golf", PG 347-77, iz kojeg je, po optužnici, pucano na Duška Jovanovića.
Nedostaju snimci kamere koja snima konzulovu kancelariju i prati ulaz i izlaz iz nje. Iz priložene kasete ne vide se lica za koja se osnovano pretpostavlja da su se morala pojaviti na video zapisu kao što su tri policajca, koja su se, pješke, kretala od Osnovne škole "Sutjeska" prema Redakciji "Dana". Znamo da su najmanje tri vozila prošla preko raskrsnice kod zgrade "Čelebić" kao i jedan pješak, a nema ih na snimcima.
Nalazi iz Visbadena
Odmah nakon ubistva, crnogorska policija je pozvala stručnjake iz međunarodnog instituta za forenziku iz Visbadena da im pruže tehničku pomoć. Njemački stručnjaci su odnijeli nalaze iz Podgorice u Visbaden, među kojima i uzorke DNK za osam lica. Međutim, do danas rezultate tih nalaza tužilaštvo nije saopštilo, iako se pouzdano zna da su kompletirani.
Na provjeru su poslati uzorci DNK za Ivana Delića i Leona Drešaja, koji su privođeni na informativne razgovore odmah nakon ubistva, kao i za Dejana Đukića, Aleksandra Brajovića, Milovana Lakovića, Maljotu Đuraševića i Sašu Boretu. Ni jedan rezultat dosad nije objelodanjen.
Samo su saopšteni rezultati za okrivljenog Damira Mandića, koji su potvrdili njegovu umiješanost u atentat na Jovanovića. Nalazi iz Visbadena potvrdili su da se Mandić kritične noći nalazio u "golfu" za koji policija sumnja da je iz njega pucano na Jovanovića, a pretpostavlja se da su u istom vozilu bili i Vuk Vulević i Armin-Muša Osmanagić. Prema vještačenju njemačkih forenzičara ovaj zločin je izvršen iz jedne od dvije pronađene automatske puške u pomenutom automobilu.
Naoružanje
Tokom istrage ostalo je puno nedorečenih stvari. Tužilaštvo i policija na zahtjeve punomoćnika porodice Jovanović ili nijesu odgovarali, ili su davali poluodgovore. Jedan od najupečatljivijih primjera koliko je traljavo vođena istraga o ubistvu Duška Jovanovića je i neprovjeravanje navoda okrivljenog Damira Mandića koje je saopštio istražnom sudiji da ga je policija naoružavala.
Prema navodima iz iskaza, Mandić je priznao istražnom sudiji Ivanoviću da mu je pištolj marke "zbrojovka" koji je policija zaplijenila prilikom pretresa, poklonio lično pokojni Goran Žugić, kum Mila Đukanovića. Mandić je od Žugića, pored pištolja, dobio i oružni list. U fotoelaboratu koji je sačinjen prilikom pretresa Mandićeve kuće, jasno se vidi da je on bio u posjedu pojedinih policijskih rekvizita: pendreka, lisica i slično.
Detalji iz Mandićevog iskaza datog istražnom sudiji Radomiru Ivanoviću mogli bi predstavljati još čvršće dokaze njegove povezanosti sa policijom, kao i činjenice koja proizlazi iz njegovih tvrdnji da je bio jedan od povjerljivih policijskih ljudi.
On je, govoreći o pomenutom oružju, kazao i da te puške nikada na papiru nije ni dužio ni razdužio, kao i da se ne sjeća da li je na nekoj od njih bilo nešto karakteristično.
- Neke od pušaka sam davao ljudima za koje mi je iz policije rečeno da im dam. Govoreno mi je: "Daj drugovima, da nas bude više", kazao je Mandić sudiji Ivanoviću.
Po navodima iz njegovog iskaza, sa zadatkom da dijeli policijske puške svojim drugovima počeo je 1996. godine pa nadalje, odnosno u vrijeme političkih previranja u Crnoj Gori.
Takođe, zasad jedini okrivljeni za ubistvo Duška Jovanovića je u svom iskazu dodao da od MUP-a nije dužio samo oružje, već i municiju. On je još rekao da je iz oružja koje je dobijao od MUP-a pucao na livadama prema Tuzima i Nikšiću, sa nekim drugovima, čija imena nije želio da saopšti.
Policijske veze sa ubicama
Puno inspektora i službenika MUP-a bilo je podvrgnuto internoj istrazi zbog veza sa Vulevićem, Osmanagićem i Mandićem, ali dalje se od toga nije išlo. Njih je morao saslušati i istražni sudija Radomir Ivanović. Na ovaj način stiče se utisak da je policija svoje službenike pozivala na informativne razgovore samo da bi zadovoljila javnost i stvorila sliku kako je spremna da rasvijetli ovaj zločin. Na glavnom pretresu oni bi bili dužni da kažu šta su lica koja su ispitana u okviru MUP-a ispričala o ovom zločinu, kao i da li je protiv nekog od njih pokrenut postupak .
Službenici Ministarstva unutrašnjih poslova, nakon što su saslušali više inspektora podgoričkog CB-a zbog veza sa Damirom Mandićem, provjeravali su svoje službenike od Berana do Ulcinja.
U saznanju smo da je interna istraga u policiji pokazala je da je većina saslušanih inspektora u dobrim odnosima sa okrivljenim Damirom Mandićem. Zvaničnih rezultata dokle je stigla interna istraga koju je sprovela unutrašnja kontrola MUP-a do danas nema, što potvrđuje i spisak svjedoka koji su predloženi za glavni pretres, a na kojem nema ni jednog od tih lica. Pripadnici unutrašnje kontrole MUP-a, bar kako su saopštavali medijima u nekoliko navrata boravili su u Beranama, gdje su istraživali veze svojih kolega iz ovog grada sa Vukom Vulevićem, za kojeg se sumnja da je učestvovao u atentatu na Duška Jovanovića. Na informativne razgovore privođeno je šest inspektora ovog centra bezbjednosti kao i desetak lica sa kriminalnim dosijeima koji su imali kontakte sa Vulevićem. Unutrašnja kontrola MUP-a posebno je ispitivala jednog pripadnika SDB-a koji je bio veoma blizak sa Vulevićem. Ni protiv koga od njih nije podignuta krivična prijava, a nijesu čak ni saslušani u zvaničnom istražnom postupku
"Golf"
Ni poslije više od godinu otkako je ubijen Duško Jovanović crnogorski MUP nije zvanično saopštio da li su ispitani svi detalji vezani za "golf 3", PG 347-77, iz kojeg je ubijen urednik "Dana", a koji je jedno vrijeme bio vlasništvo podgoričkog CB-a. Ovo vozilo je pronađeno tek tri dana poslije ubistva, iako su ga ubice parkirale na samo nekoliko metara od zgrade MUP-a.
Da su ispitane sve činjenice oko "golfa" ubice, istraga bi dosad, ako ništa drugo, imala, osim okrivljenog Damira Mandića, pomagače i ljude koji su predstavljali logističku podršku izvršiocima ovog zločina. S obzirom na to da je ovo vozilo neko vrijeme boravilo u policiji, po riječima punomoćnika porodice Jovanović, jasno je da su ubice bile na vezi sa nekim iz policije, a preko njih bi se otkrili i naručioci. Neko iz čitave organizacije, spasavajući sopstvenu kožu, "propjevao" bi - smatraju advokati. Očigledno da to crnogorskoj policiji ne odgovara, tako da i ne zalazi puno u otkrivanje lanca korisnika ovog automobila.
Činjenica da je jedan od visokih inspektora CB-a Podgorica priznao da je vozilo jedno vrijeme koristila podgorička policija bila je sasvim dovoljna da se na te okolnosti saslušaju najviši policijski funkcioneri. Sudija Ivanović, očigledno, nije smio da ispita funkcionere MUP-a kako je moguće da policija, kako je to i sama saopštila, koristi jedno neregularno vozilo i kao takvo ga, navodno, odvede na Zetatransovo skladište za dalju prodaju. Dosad je na ove okolnosti saslušavan samo inspektor Ekan Jasavić, koji je kazao da je prije nekoliko godina koristio to vozilo, što je bio još jedan od razloga da se detaljno ispita "rodoslov" tog automobila i istraga krene u pravom smjeru.
Nakon što je istražni sudija Radomir Ivanović saslušao Ekana Jasavića, šefa odsjeka za suzbijanje krivičnih djela u podgoričkom centru bezbjednosti, u svojstvu svjedoka, nesporno su potvrđene višemjesečne spekulacije medija o tome da je "golf" ubica policijsko vlasništvo. Jasavić je sudiji Ivanoviću saopštio da je policija zaplijenila ovo vozilo i da ga je, između ostalih, i on koristio jedno vrijeme.
On je istražnom sudiji rekao da se sjeća da je to vozilo, prije otprilike dvije godine, odjeljenje za imovinske delikte podgoričkog centra bezbjednosti oduzelo od izvjesnog Fehima Kačara. Vozilo je, po njegovim riječima, oduzeto zbog toga što je imalo strane papire i nije bilo regularno i registrovano.
Ovaj policijski inspektor je sudiji ispričao da je ovo vozilo išlo na provjeru preko Interpola, kao i da ima dosije u Ministarstvu unutrašnjih poslova. On je dodao da je Kačar, od koga je vozilo zaplijenjeno, znajući da ga čeka velika kazna zbog carinskog prekršaja, kazao da ga policija može koristiti i da je čak dao i izjavu da se odriče od tog automobila. Inspektor Jasavić je sudiji potvrdio da je "golf", za koji policija sumnja da je iz njega pucano na Jovanovića, koristio dvije do tri nedjelje u julu 2002. godine. Kao razlog zbog kojeg je koristio pomenuto vozilo, Jasavić je naveo da je njegov službeni automobil bio u kvaru.
On je istakao da je sporni "golf" predat na carinsko skladište Zetatransa, gdje se inače skladište zaplijenjena vozila prije 6. avgusta 2002. godine, kada je smijenjen sa mjesta šefa odsjeka za motorna vozila. Još je kazao da ne zna šta se dalje dešavalo sa tim vozilom i da je prvi put čuo priču o njemu pošto je objavljeno da je iz njega pucano na Jovanovića.
Sudeći po iskazima brojnih svjedoka na ove okolnosti, jasno je da je sporno vozilo imalo dugačak rodoslov, a kao posljednji vlasnik pominje se Podgoričanin Veselin Vučeljić.
Pojedini detalji iz iskaza svjedoka potvrđuju da je osoba koja je kupila vozilo od Veselina Vučeljića imala kontakte sa policijom. Upravo zbog toga jedan broj inspektora i službenika podgoričkog centra bezbjednosti je pozivan na informativne razgovore zbog sumnje da su imali veze sa licem koje je jedno vrijeme posjedovalo pomenuti "golf".
Tako je Veselin Vučeljić na saslušanju kod istražnog sudije ispričao da je bio vlasnik "golfa". Naime, on je sudiji Ivanoviću saopštio da je izvjesnom Ranku Baboviću dao vozilo "ford" u zamjenu za "golf 3", koji nije imao tablica a stakla mu nijesu bila zatamnjena. Babović mu je, pored dva ključa, dao neke papire ispisane na italijanskom jeziku kao i potvrde sa Zetatransovog skladišta u Podgorici. Tom prilikom mu je rekao da je vozilo podigao sa pomenutog skladišta, na kojem se, po njegovim riječima, nalazilo više od godinu dana. Sve to se, kako je rekao Vučeljić, desilo u januaru ove godine.
Početkom februara 2004. godine on je dao oglas za prodaju "golfa 3". Istog dana javio mu se se muški glas, koji se raspitivao kakvo je vozilo kao i da li može da dođe da ga pogleda. Toga dana, prije nego što je ovo lice došlo kod njega, telefonom su se čuli još dvaput. U popodnevnim časovima čovjek koji je zvao došao je kako bi pogledao vozilo. Po Vučeljićevom kazivanju, čovjek koji je došao da kupi vozilo bio je visok oko 1,85 i imao je između 35 i 40 godina. Vučeljić je tvrdio da se nije predstavio, ali bi ga mogao prepoznati.
On je ispričao da je, nakon što mu je isplatilo hiljadu i po eura, to lice odvezlo vozilo. Na Vučeljićevo pitanje kako će voziti neregularno i neregistrovano vozilo, kupac "golfa" je, kako je Vučeljić saopštio u svom iskazu, rekao da to ne predstavlja nikakav problem za njega jer poznaje pola policije. Inače, prema potvrđenim informacijama, ovaj "golf" vuče korijene iz Italije, a u Crnu Goru ga je dovezao izvjesni italijanski državljanin Pjer Vadaka.
Tužbe
Jedan od načina na koji je vršen pritisak na Duška Jovanovića i na "Dan" bile su i mnogobrojne tužbe zbog navodnih duševnih bolova. Cilj je bio jasan - uništiti "Dan" na ekonomskom planu. Tužbama su prethodila prijeteća pisma, batinanja, paljenja štamparije i hapšenja. Protiv preduzeća " Jumedia Mont" kao izdavača "Dana", njegovih urednika i Duška Jovanovića pokrenuto je preko četrdeset tužbi. Mnogi od tih sporova su još u toku, a veliki broj je okončan u korist tužilaca. Prvi koji je pokrenuo hajku protiv Duška Jovanovića i naplatio svoje " duševne bolove" u iznosu od petnaest hiljada eura bio je crnogorski premijer Milo Đukanović. Tu presudu je u podgoričkom Osnovnom sudu izrekao sudija Zoran Pažin, čovjek kome je to, ispostavilo se, bila preporuka za budućeg predsjednika ovog suda. Premijer se nije zadovoljio samo jednom tužbom, pa je protiv "Dana" i Duška Jovanovića pokrenuo još dvije zbog afere seks-trafiking.
Posljednje suđenje Jovanoviću je bilo upravo po tužbi Đukanovića zbog tekstova koje je "Dan" prenio iz beogradske "Arene", a u kojima je premijer označen kao aktivni učesnik afere seks-trafiking. Glavni pretres je održan pred sudskim vijećem sudije Branke Bošković, 27. maja. Prije toga uslijedila je serija tužbi koje su podnijeli i Vukašin Maraš, Veselin-Vesko Barović, Danilo Mitrović i Branko Vujošević, koji su od "Dana" tražili 150 hiljada eura na ime duševnih bolova. Većina pomenutih tužilaca kasnije se našla na međunarodnim Interpolovim potjernicama zbog krivičnog djela mafijaško udruživanje radi šverca cigareta. Ovo je bio dovoljan razlog državnom tužiocu da te ljude makar sasluša ili pozove na informativni razgovor. Tužbama i tužiocima protiv Duška Jovanovića nikad kraja.
Po jednoj tužbi savjetnik za bezbjednost premijera Vuk Bošković je dobio četiri hiljade eura, dok u drugom predmetu, koji je još u toku, traži 50.000 eura. Ni haški tribunal nije zaobišao Duška Jovanovića. Protiv njega je bila podignuta optužnica zbog otkrivanja identiteta zaštićenog svjedoka u sudskom procesu protiv bivšeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića. U tom procesu Duško Jovanović je oslobođen optužbe, a haški tribunal je odustao od gonjenja. Po tužbi šefa tajne policije Duška Markovića, Jovanovića je zbog duševnih bolova sa šest hiljada eura ponovo kaznio sudija Pažin. Ova presuda Jovanoviću je izrečena tri dana prije nego što je ubijen ispred sjedišta svoje redakcije.
Glavna karakteristika ovih suđenja je da je, što je tužilac bliži vrhu vlasti, postupak efikasniji, tako da se presude donose u redovnom roku a ročišta ubrzano zakazuju.