Zlocin
UREDNIK "DANA" 17. SEPTEMBRA 2003. LIŠEN SLOBODE NA ULCINjSKOJ PLAŽI I SPROVEDEN U KRAGUJEVAČKI ZATVOR
Hapšenje Duška Jovanovića ujedinilo Đukanovićevu i Đinđićevu vladu
Glavni i odgovorni urednik "Dana" Duško Jovanović 17. septembra 2003. godine, dok je boravio na odmoru u Ulcinju, uhapšen je i deportovan u Kragujevac. Prišla su mu dvojica policajaca u civilu, saopštili da je uhapšen po potjernici srbijanske policije, oduzeli mu mobilni telefon i odveli ga u kragujevački Okružni zatvor. On je, navodno, bio osumnjičen za nesavjesno poslovanje u procesu koji se pred tim sudom vodio protiv Milana Beka, bivšeg ministra za privatizaciju u Vladi Srbije.
U kragujevačkom opštinskom sudu kazali su da su Dušku Jovanoviću slali više poziva kako bi došao u ovaj sud radi davanja iskaza, a da se on, kako oni tvrde, na njih nije odazivao. Zato je raspisana potjernica na osnovu koje je on lišen slobode u Ulcinju i odmah prebačen u Kragujevac.
Zamjenik direktora "Jumedia Monta" Mladen Milutinović kazao je da je Jovanoviću rečeno da mora da svjedoči na nekom suđenju.
- Jovanović se bio dogovorio sa sudijom da dođe za nekoliko dana u Kragujevac, ali je u međuvremenu izdata potjernica i on je uhapšen. Nije bilo razloga za to jer je kao glavni urednik "Dana" bio dostupan u svakom trenutku, pa makar i telefonom i on bi se na svaki poziv odazvao - rekao je Milutinović.
Kako je on naveo, iza svega stoji namjera da se destabilizuje "Dan" zbog njegovog pisanja.
Podgorički centar bezbjednosti u izvještaju koji je dostavio kragujevačkom sudu naveo je da Jovanović izbjegava da primi poziv.
- Podgorička policija sugeriše da se on krije i da oni ne znaju ko je Duško Jovanović. Očigledno je da je riječ o političkim smicalicama CB-a Podgorica, koji ne može da nađe javnu ličnost u Crnoj Gori koja svakog dana izdaje novine, urednika lista. Kažu čak da se takvo lice ne javlja, niko ga ne poznaje na adresi gdje ga traže. A predsjednik Crne Gore ga tuži za klevetu i svi znaju i kad ide u sud i da se odaziva. Svi znaju ko je on - rekao je Jovanovićev advokat Nikola Stanojević.
On kaže da nije bilo nužno da mu se odredi pritvor jer se on nije ni krio, niti bježao.
- Za tako nešto nije bio ispunjen nijedan uslov. Eventualno je mogao da sud napiše naredbu za dovođenje. Bio bi, dakle, doveden, dao bi izjavu i onda bi se vratio u Podgoricu - bio bi na slobodi. Nijesu mi dozvolili ni da stupim u kontakt sa Jovanovićem, što je bilo osnovno i elementarno pravo - kazao je Stanojević.
Kancelarija komandira za javni red i mir u CB-a Podgorica Dragana Gorovića, čijim službencima nije bio navodno dostupan Duško Jovanović, udaljena je jedva stotinu metara od Redakcije dnevne novine "Dan".
U prostorijama lista i preduzeća Jovanović je, kao i većina odgovornih urednika, boravio od "jutra do sjutra". I tu je svakodnevno primao na razgovor brojne čitaoce našeg lista i građane. Niko se nikada nije požalio da je bio "nedostupan".
Advokat Stanojević je rekao da je moguće da je podgorička policija zloupotrijebila podatak iz rješenja o sprovođenju istrage u kome je navedeno ime Dušan Jovanović, a ne Duško, kako mu je pravo ime.
- Policija je sud obavijestila da očigledno takvo lice postoji, ali ne mogu da ga nađu. To je rađeno po nečijem naređenju i u suštini je klasično policijsko namještanje - uvjeren je Stanojević.
Jovanović je u kragujevačkom sudu saslušan u ponedjeljak, 23. septembra, nakon čega je pušten na slobodu. Poslije sat i po davanja iskaza, sudija je zaključio raspravu i sve strane su potpisale zapisnik na osnovu kojega je Jovanović pušten iz pritvora gdje je proveo pet dana, a da za to, ne samo da nije bilo potrebe već je bilo u suprotnosti sa zakonom.
- Iza svega što se dešavalo stoji konkretno Milo Đukanović, odnosno njegova vlast. To što je uradila podgorička policija, ne samo da nije moralno nego je i u suprotnosti sa osnovnim pravnim principima - rekao je advokat Anđelko Ležajić, branilac Duška Jovanovića.