Vladajuća koalicija u Crnoj Gori svakim danom ima sve više problema.
Pored toga što im preraspodjela političke moći i uticaja u SR Jugoslaviji nikako ne idu na ruku, najviše će im problema zadati očekivane posljedice, koje će njihova politika izazvati u crnogorskoj ekonomskoj svakodnevici.
Naime, potpuno je izvjesno da međunarodna zajednica nema namjeru da crnogorsku "uspravnu većinu" dalje finansijski stimuliše.
Apsolutno sigurno, ne onako izdašno kako je to ranije činila.
Za očekivati je, takođe, da ista ta međunarodna zajednica neće još dugo zatvarati oči pred ekonomskom i političkom koalicijom "politički zvanične" i "mafijaški nezvanične" Crne Gore.
Vlast u Crnoj Gori će, u nedostatku finansijskih sredstava, povući određene poteze, a koji se odnose na, prvo usporavanje, a vjerovatno zatim i prekid i onako malih investicionih aktivnosti u Republici.
Zatim će neminovno broj zaposlenih, posebno u nekim državnim organima, kao što je MUP RCG, veoma brzo biti smanjen.
Neće se raditi o smanjenju (otpuštanju) nekoliko desetina ili stotina radnika, već je riječ o hiljadama.
Problem Mila Đukanovića nije u činjenici da će ti ljudi ostati bez posla, već kako će se sve politički odraziti na njegov i rejting njegove stranke.
Svjestan te činjenice, on je u jednom od prvih obraćanja javnosti nakon "dešavanja" u Srbiji istakao zahtjev da se svi pripadnici Sedmog bataljona u Crnoj Gori moraju razdužiti, odnosno poslati kućama, dakle ostaviti bez posla, po imenu i prezimenu.
Traži Milo politički alibi i opravdanje za svoje buduće poteze. Naime, mnogo će manje "boljeti" ukoliko otpuštanja budu ne samo iz MUP-a RCG nego i iz Vojske Jugoslavije.
Ili, još bolje, ukoliko Milo uspije prvo natjerati Vojsku Jugoslavije da vojne policajce ostavi bez posla i hljeba, politički će mnogo manje da boli ostavljanje bez posla na hiljade radnika MUP-a RCG.
Ne male troškove svoje vladavine Koalicija "Da živimo bolje" prevaljuje na same građane.
To je urađeno, ovoga puta, kroz povećanje cijene goriva.
Crnogorski režim cijenu benzina od 1,5 maraka za litar smatra iznuđenim potezom.
Cijena goriva je porasla na svjetskoj berzi, kažu "uspravni".
Umjesto pravog obrazloženja, Vlada Crne Gore, preko ministra privrede, građanima Crne Gore šalje poruku:
"Pješačite što više".
Istoga dana kada je ta poruka stigla, putem dnevnih novina "Vijesti", u beogradskom "Blicu" je objavljena analiza snabdjevenosti Republike Srbije gorivom, i moguće nabavke goriva za potrebe Srbije, po cijeni koja za građane Srbije na privatnim pumpama ne bi prelazila jednu marku za litar.
Ostaje nejasno kako to da "svjetska berza" utiče da cijena goriva u Crnoj Gori bude 1,5 maraka, a u Srbiji pola marke manje.
Evo posla za Rama Bralića i njegovu reformsku crnogorsku vladu.
Ramo će jeftino gorivo, nabavljeno po cijenama sa svjetske berze, kupiti u Srbiji po jednu marku, a zatim ga, zbog cijena na svjetskoj berzi, prodati u Crnoj Gori za 1,50.
Crnogorske "svjetske berze" nalaze se do daljnjeg u kabinetu Mila Đukanovića.
Otete nadležnosti
"Demokratske" promjene u Srbiji iznevjerile su želje Vlade RCG i njenog ministra trgovine.
Nerealna su bila očekivanja da će za transport svih vrsta roba, u oba pravca, "granica" između Crne Gore i Srbije biti otvorena.
Naime, i dalje su za prevoz hrane iz "demokratske" Srbije u "demokratski uspravnu" Crnu Goru potrebna specijalna odobrenja ministarstva u Vladi Srbije, a za robu iz uvoza koja stiže iz Crne Gore u Srbiju potrebno je platiti razliku u visini carine.
Pale su u vodu tvrdnje crnogorskih zvaničnika da je "kontrolni punkt" iz Srbije prema Crnoj Gori politička mjera i mjera pritiska na Crnu Goru.
Nema, neće i ne može funkcionisati jedinstveno jugoslovensko tržište, niti se koristiti prednosti tog tržišta, bez jedinstvene robne i finansijske kontrole tog tržišta.
To Milo i zvanična Crna Gora zna, kao što zna da mu "kuknjava" po Prijepolju više neće pomoći da izvuče koju marku od Amerike ili Evropske zajednice.
Ovo iz razloga što je u toj istoj međunarodnoj zajednici nestao glavni razlog što je tolerisala i zatvarala oči pred tom Milovom neprincipijelnom, netržišnom, nezakonitom i neustavnom prijepoljskom "kuknjavom".
Kada Crna Gora "vrati" otete nadležnosti savezne države (carina, Narodna banka, platni promet), tada, i jedino tada, može ponovo da u potpunosti zaživi jedinstveno jugoslovensko tržište i prestane potreba za kontrolnim punktovima, kao što je prijepoljski.
Novoj Saveznoj vladi, koja će za aktivnosti vraćanja zvanične Crne Gore k poznaniju prava imati pomoć i podršku iste te Međunarodne zajednice, biće kudikamo lakše.
Šverc piva
Nikšićka Pivara je napokon "progovorila" i "optužila" aktuelnu crnogorsku vlast da je "nelojalna konkurencija" uzrok pada prodaje "Nikšićkog piva", kao i da im najveći problem predstavlja obezbjeđenje tržišta za plasman svojih proizvoda, a opet zahvaljujući "potezima" crnogorskog režima ("Pobjeda", 19.10.2000)
Kao da se to radi tek od juče.
I vrapci na grani znaju da se na uvoznu robu, pa i na pivo, državi uglavnom ništa ne plaća, što se Crne Gore tiče.
Granica je otvorena.
A kada to nije, onda se za "neotvorenost" optužuje Vojska Jugoslavije.
Zbog "zatvorenosti" granice prema Albaniji, Hercegovini i Italiji iz zvanične Crne Gore se traže smjene generala jugoslovenske vojske.
I kada se sve to po Crnoj Gori politički "sažvaće" i "ispljune", vraćamo se na početak.
Pivara "Trebjesa"-Nikšić ne može da "radi" i opstane ukoliko se ne uvede red na granici.
Ko će to da uradi?
Između ostalog, i Vojska Jugoslavije.
Aktuelna crnogorska vlast i njeni kadrovi rezonuju, a i ponašaju se, na veoma čudan način.
Sve što može da se proda u Srbiji, i na toj prodaji dobro zaradi, može i da se uveze u Crnu Goru bez problema, uz plaćanje posredničkih provizija i "ugradnji".
Zašto bi pivo bilo izuzetak?
Ne očekuje valjda nikšićka Pivara da zbog njene "simbolične" proizvodnje i 300 radnika "zamre" ili "umre" čitava crnogorska novokomponovana "privreda".
Borba protiv privrednog i svakog drugog kriminala u Crnoj Gori se ne može voditi parcijalno.
Ili ga sprečavamo, ili ga ne sprečavamo.
Jedno je potpuno jasno:
ono malo crnogorskih preduzeća što je ostalo da proizvodi finalne proizvode, a među kojima se nalazi i Pivara "Trebjesa", biće na sve žešćem ekonomskom udaru u uslovima sadašnjeg crnogorskog privrednog i državnog miljea.
Pivari "Trebjesa" sada jedino može da pomogne Savezna vlada tako što će:
- obezbijediti apsolutnu i potpunu kontrolu državne granice, kako na graničnim prelazima, tako i van njih;
- obezbijediti jednaka uslove za plasman svih proizvoda na teritoriji SRJ i van nje;
- obezbijediti jedna carinska, poreska i druga opterećenja za sve robe na teritoriji SRJ;
- obezbijediti potpunu finansijsku i robnu kontrolu jedinstvenog jugoslovenskog tržišta.
U takvoj "ekonomskoj" Jugoslaviji nema mjesta ovakvoj političkoj "bolježivećoj" Crnoj Gori i njenim švercerskim ekonomskim programima.
|