Smijenjeni direktor finansijske policije Crne Gore Duško Jovanović otkriva pozadinu poslovanja firme "ASI" i dokumente o "obezbijeđenim" šleperima nafte, cigaretA i kafe
|
Šverc pod zaštitom policije
|
Duško Jovanović je prije nekoliko mjeseci smijenjen sa mjesta direktora Direkcije javnih prihoda Crne Gore, u čijem sastavu je i finansijska policija. Njegova smjena je u velikoj mjeri bila dovedena u vezu sa nalazima finansijske kontrole u preduzeću ASI, a za "Nedeljni telegraf" on prvi put otkriva razloge zbog kojih je, po njegovom mišljenju, bio nepodoban na tom mjestu i sklonjen od strane premijera Mila Đukanovića, sa obrazloženjem da je "prekoračio ovlašćenja"
- Preduzeća kao što je ASI u Crnoj Gori sigurno ima još, ali između ASI i Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva finansija Vlade Republike Crne Gore uočavala se određena veza. Nakon što sam postupio po zahtjevu predsjednika Republike, i dostavio mu određene podatke o ASI, direktor ove firme podnio je protiv mene krivičnu prijavu optužujući me za krivično djelo izdavanja i neovlašćenog pribavljanja poslovne tajne i zloupotrebe službenog položaja.
~O kakvim podacima je riječ?
- Radi se o djelimičnoj kontroli rada ASI za 1996. godinu, s tim što napominjem da je ostala neiskontrolisana 1995, dio 1994. i 1997. poslovna godina.
Tom djelimičnom kontrolom utvrđeno je, a taj nalaz je poznat javnosti, da ASI duguje više od 40 miliona dinara obaveza prema državi. Treba reći da je kontrola u ASI započeta tek nakon dva mjeseca nepotrebne korespondencije sa MUP-om Republike Crne Gore, koji je, po saznanju da je finansijska policija dobila nalog za kontrolu ASI - privremeno oduzeo kompletnu poslovnu dokumentaciju ove firme, navodno radi kontrole, i vratio je tek nakon dva mjeseca.
Indikativno je da je MUP odbio moj zahtjev da se kontrola izvrši zajedno sa finansijskom policijom i njihov samostalni nalaz je bio da nema nikakvih nepravilnosti u radu ASI. Treba napomenuti da smo u saradnji sa MUP-om do tada izvršili na stotine zajedničkih kontrola, pa je ovaj postupak u slučaju ASI predstavljao presedan u radu državnih organa, odnosno MUP-a.
~Vi zapravo tvrdite da je ASI utajio porez?
- Takva preduzeća kao što je ASI papirologijom "zatvaraju" prodaju na crno legalno nabavljene robe i time robu koja je već jednom prodata za trajnu potrošnju, te podložna oporezivanju, papirima preuzimaju na sebe, navodno - u cilju dalje prodaje, čime preuzimaju i poreske obaveze. Robe, naravno, nigdje nema, jer je prije toga prodata za gotovinu. Time se krug ne zatvara jer treba sebe zaštititi, pa se takva roba kasnije navodno preusmjerava na četiri nepostojeće firme u Srbiji. Riječ je o Rojalu i Napretku iz Kruševca i PTS-trade iz Leskovca. ASI je na te firme papirološki usmjerio robu vrijednu više od 200 miliona dinara.
Naravno, mi smo u postupku kontrole pribavili nalaz finansijske policije Srbije da takve firme uopšte nijesu registrovane. Iznos utajenog poreza u tim slučajevima lako je izračunati.
~Predsjednik Crne Gore govorio je o određenim transportima i konvojima u ovoj republici koje finansijska policija na čijem ste čelu bili Vi, nije mogla da kontroliše. O čemu je riječ?
- Više puta su me finansijski policajci koji kontrolišu transport na određenim punktovima pismeno obavještavali o prelasku šlepera, a nerijetko i čitavih konvoja, u čiju sadržinu (transporta) i prateću dokumentaciju nije bio dozvoljen uvid. Naravno, ta vozila su bila praćena od strane radnika Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore. O svim tim slučajevima pismeno sam upoznavao sve relevantne državne organe. Smatrao sam, a i sada mislim, da ukoliko se u određene državne organe nema povjerenja - tada je to bila finansijska policija - onda taj organ treba jednostavno ukinuti ili mu te poslove izuzeti iz nadležnosti. Državni poslovi trebalo bi da se rade po zakonu, a ne na osnovu povjerenja.
R.S.
|
|
|
|