Televizija IN u javnosti je prepoznata kao vlasništvo premijerovog brata Aca Đukanovića, a Atlas televizija vlasništvo je Duška Kneževića, bliskog saradnika premijera Mila Đukanovića - naveo je Pavlović
~Posljednje predizborne kampanje DPS-a i SDP-a bile su dominantno oslonjene na dvije "tajkunske" televizije - TV IN i Pink M, i na nešto privatnih radio stanica sa istom ili sličnom vlasničkom strukturom
Crnogorski novinar Koča Pavlović u izlaganju na Kolumbija univerzitetu u Njujorku ocijenio je da se situacija u crnogorskom prostoru štampanih medija može ocijeniti relativno dobrom. Rezultat toga je, kako on kaže, postojanje dva dnevna lista, "Dan" i "Vijesti", kao i nedjeljnika "Monitor".
U Crnoj Gori aktivno djeluje 108 medija, i to: 45 štampanih, 43 radio stanice, 15 televizija, 4 onlajn medija i jedna novinska agencija.
On je istakao da je oslobađanje crnogorskih medija od stroge partijske kontrole odnijelo i prve žrtve.
- Iako motivi ubistva Duška Jovanovića, glavnog i odgovornog urednika najtiražnijeg lista "Dan", još uvijek nijesu ustanovljeni, može se sa dosta sigurnosti pretpostaviti da razloge i naručioce tog atentata treba tražiti u strukturama organizovanog kriminala o čijem djelovanju su njegove novine dosta pisale. Ukoliko se ta pretpostavka pokaže tačnom, taj će zločin biti još jedna, nažalost, tragična potvrda napora da se u Crnoj Gori začne slobodno i od struktura moći nekontrolisano novinarstvo - istakao je Pavlović.
On smatra da se, za razliku od stanja u sektoru štampanih medija, kada se radi o elektronskim, situacija može ocijeniti jako lošom.
- Vidljivo je značajno zaostajanje elektronskih za štampanim medijima, kada su u pitanju otvorenost, objektivnost i obuhvatnost njihovih izvještavanja. Poseban segment komercijalne radio-difuzije predstavljaju elektronski mediji osnovani kapitalom osoba iz vrha crnogorske vlasti, njihovih rođaka i kumova. Posljednje predizborne kampanje DPS-a i SDP-a bile su dominantno oslonjene na dvije "tajkunske" televizije - TV IN i Pink M, i na nešto privatnih radio stanica sa istom ili sličnom vlasničkom strukturom. Televizija IN u javnosti je prepoznata kao vlasništvo premijerovog brata Aca Đukanovića, a Atlas televizija vlasništvo je Duška Kneževića, bliskog saradnika premijera Mila Đukanovića - naveo je Pavlović.
Prema njegovim riječima, interesantno je da TV Pink M kao entitet sa sjedištem van Crne Gore tokom posljednjih parlamentarnih i predsjedničkih izbora nije imala obavezu poštovanja predizbornog izvještavanja.
- Tu svoju poziciju ova televizija efikasno je iskoristila igrajući ulogu najubojitijeg segmenta Đukanovićeve medijske logistike tokom te kampanje. Vlasnici ili direktori TV IN, Pink M, Montena, MBC, Skaj Sat (sada ATV), agencije Mina, dnevnika "Vijesti", nedjeljnika "Monitor", Radija Antena M, kao i jedan broj članova Savjeta RTCG članovi su rukovodećeg tijela Pokreta za nezavisnu Crnu Goru. Direktor RTV Elmag član je Pokreta za zajedničku državu - kazao je Pavlović.
Ono što se uočava, kaže on, kao aktuelni trend uređivačkog pristupa u crnogorskim medijima je nastojanje da se crnogorska politička scena polarizuje. To se posebno odnosi na pitanje pripadnosti suverenističkom pokretu, sa jedne strane, i njemu suprotstavljenom unitarističkom, sa druge strane.
- Programski sadržaji većine elektronskih medija, pitanje državno-pravnog statusa nastoje prikazati kao jedinu temu vrijednu razgovora. Takva tendencija dodatno sužava medijski prostor i smanjuje vrijeme posvećeno pitanjima korupcije, organizovanog kriminala, sumnjive privatizacije i drugih životnih pitanja. Novu uređivačku politiku i praksu domaćih elektronskih medija karakteriše potpuno ćutanje ili površno bavljenje pomenutim problemima. Rezultat takvog pristupa je dodatno naglašeno marginalizovanje upravo onog dijela crnogorskog NVO sektora koji se bavi tim pitanjem i nije uključen u priču o državnom statusu i nezavisnosti - pojašnjava Pavlović.
U svom izlaganju on se osvrnuo i na dekriminalizaciju krivičnog djela klevete i slobodnog pristupa informacija. Pavlović je situaciju na tom planu ocijenio veoma nepovoljnom.
- Crnogorski novinari još uvijek, zbog objavljenih tekstova mogu biti poslati u zatvor, iako se u posljednje vrijeme praktikuju samo novčane kazne. Tekst Zakona o slobodnom pristupu informacijama, koji je uradio civilni sektor uz pomoć Savjeta Evrope, ministarstvo kulture i informacija je promijenilo i obesmislilo. Time se jasno iskazala namjera da se spriječi ozakonjenje obaveze državnih organa da javnosti stavi na uvid informacije od javnog interesa. Ako tako promijenjen zakonski tekst uđe u parlamentarnu proceduru, ostaće dozvoljena već ustaljena praksa državnih organa da u tajnosti drže čak i ugovore o prodaji državnih kompanija ili o koncesiji na eksploataciju nafte, gasa i drugog- naglasio je Pavlović.
D.Ž.-M.V.R.
|