Svjetski dan slobode medija u Crnoj Gori obilježen je u sjenci neriješenog ubistva direktora i glavnog i odgovornog urednika nezavisnog podgoričkog dnevnika "Dan" Duška Jovanovića.
Crnogorski novinari podsjetili su da zvanična istraga ni poslije gotovo godinu od Jovanovićevog ubistva nije odmakla dalje od početka i energično zahtijevali da se izvršioci, organizatori i nalogodavci tog gnusnog zločina što prije otkriju i privedu pravdi.
"Poslije Jovanovićevog ubistva niko u Crnoj Gori nije bezbjedan, a o slobodi novinarstva u njoj može se govoriti tek nakon potpunog rasvjetljavanja tog zločina", rekao je vršilac dužnosti direktora i glavnog i odgovornog urednika "Dana" Mladen Milutinović.
Novinarima i njihovim asocijacijama pridružile su se u tom pogledu i mnoge nevladine organizacije i opozicione partije, koje se u skupštinama Crne Gore i SCG nijesu uspjele da izbore za formiranje anketne komisije koja bi pomogla u rasvjetljavanju Jovanovićevog ubistva.
Kao veoma neprijatna "uvertira" Svjetskom danu slobode medija nedavno je otkrivena skandalozna i u tajnosti pripremana Analiza crnogorske medijske scene, kojom se iz Ministarstva inostranih poslova najvišim državnim adresama preporučuje niz mjera "nenapadanog medijskog ustrojavanja" u cilju obezbjeđivanja sigurne potpore projektu nezavisnosti.
"Radi se o svojevrsnom `pismu o namjerama`, kojim se ograničava, pa i suzbija sloboda medija, u cilju ostvarivanja parcijalnih interesa i projekata na poslovnom, političkom i državnom planu", ocijenio je predsjednik Udruženja novinara Crne Gore Savo Gregović.
On smatra da je jak ograničavajući faktor medijskih sloboda i nepostojanje nezavisnog sudstva, kome određeni centri moći diktiraju uslove rada, pa i dluke, što uz sve druge faktore ishoduje cenzurom ili autocenzurom medija i novinara.
Izvršni direktor Udruženja nezavisnih elektronskih medija Ranko Vujović konstatovao je evidentna ograničenja medijskih sloboda i ocijenio da ona nijesu nametnuta spolja, već su odraz odsustva prave mjere profesionalnog novinarstva.
"Imamo jedan od najliberalnijih medijskih zakonodavnih okvira u Evropi, tako da se ne može reći da je najveći problem crnogorskog novinarstva nesloboda, već još uvijek visok stepen autocenzure kod novinara i urednika", smatra Vujović.
Koordinator Asocijacije mladih novinara Boris Darmanovioć misli da je najveći problem nerazvijeno tržište, odnosno ukupno loša ekonomska situacija u Crnoj Gori, uz poruku da slobodnih medija ne može biti ako oni nijesu finansijski nezavisni.
(Tanjug)
|