Zlocin
SVJETSKI DAN MEDIJA OBILJEŽEN SVUDA U SVIJETU OSIM U NAŠOJ REPUBLICI,A SVJETSKA ASOCIJACIJA NOVINARA SAOPŠTILA
Ubistvo Duška Jovanovića crna mrlja za Vladu Crne Gore
Svjetska asocijacija novinara je ovogodišnji Dan slobode medija, 3. maj, posvetila nekažnjavanju ubica novinara. Oni su ocijenili da je ubistvo urednika "Dana" Duška Jovanovića, nakon brojnih prijetnji, crna mrlja ne samo za Vladu Crne Gore već i za cijelu državnu zajednicu Srbija i Crna Gora. Oni su istakli da će sramota crnogorskog pravosuđa biti još veća ukoliko motivi ubistva ostanu nerazjašnjeni.
- Zamislite nezamislivo - da zbog teksta koji ste napisali, ili fotografije koju ste snimili, platite životom. Zamislite da osoba koja vas je ubila - upucala u glavu, izbola do smrti, bacila bombu na vašu redakciju - šeta slobodno do kraja svog života. Porodica, prijatelji i kolege za to vrijeme žive znajući da ubica nikada neće biti pronađen niti osuđen. Ovo je, nažalost, realnost za hiljade novinara koji su širom svijeta ubijeni u posljednjih deset godina - navodi se u saopštenju Svjetske asocijacije novinara.
Oni smatraju da je svijet danas mnogo svjesniji činjenice da je novinarstvo rizičan posao i da nekada može biti fatalan za novinare ili kamermane.
- Nažalost, većina zločina protiv novinara prolazi nekažnjeno. Crna mrlja za Srbiju i Crnu Goru je ubistvo Duška Jovanovića, glavnog i odgovornog urednika "Dana". Urednik opozicionog dnevnika "Dan" pogođen je u glavu i grudi dok je ulazio u kola ispred Redakcije. Preminuo je nekoliko sati kasnije u bolnici nakon niza operacija. Urednik je mjesecima prije ubistva dobijao prijetnje, a motiv ubistva je još nepoznat - navodi Svjetska asocijacija novinara.
Povodom svjetskog dana medija juče se oglasio i Nezavisni sindikat novinara Crne Gore, koji je podsjetio na ponižavajući položaj novinara u društvu, u prvom redu kada se radi o standardu i kvalitetu života poslenika javne riječi.
- Poređenje sa kolegama u razvijenim evropskim zemljama gotovo da je suvišno, ne samo kada su u pitanju primanja i status nego i kada se radi o servilnosti i autocenzuri. Nezavisni sindikat novinara Crne Gore ovom prilikom izražava solidarnost sa svim kolegama kod nas i u svijetu koji u strahu od gubljenja posla trpe eksploataciju i o njoj ćute. Takođe, izražavamo protest zbog sporog rasvjetljavanja slučaja ubistva direktora "Dana" Duška Jovanovića i ukazujemo da su prijetnje ugrožavanjem fizičkog integriteta novinara i dalje prisutne u našem društvu - navodi se u saopštenju Nezavisnog sindikata novinara Crne Gore koje je potpisala Vesna Pejović.
Većina srbijanskih medija je juče podržala akciju "pet minuta gromoglasne tišine", koju su inicirali Granski sindikat "Nezavisnost", Nezavisno udruženje novinara Srbije i Medija centar. Njihovim proglasom ukazano je na nerasvijetljena ubistva četiri novinara iz Srbije i Duška Jovanovića.
Interesantna je činjenica da je svjetski dan medija obilježen svuda u svijetu osim u Crnoj Gori.
Komentarišući ovu činjenicu, potpredsjednik Narodne stranke, Predrag Popović, u izjavi za "Dan" kazao je da je to prava "slika i prilika" Crne Gore i navodnih reformi koje sprovodi vladajuća garnitura.
- To je najbolji odgovor kako u Đukanovićevoj Crnoj Gori može da bude napravljena onako nakaradna informacija o medijima koju je sačinilo Ministarstvo inostranih poslova. To je bila jasna poruka medijima da se moraju još više disciplinovati. Ova činjenica mora ozbiljno da zabrine međunarodnu zajednicu, jer se diktatura u jednoj državi najbolje ogleda u odnosu diktatora na medije. Kada se uguše mediji, onda se praktično stavlja sve van zakona - smatra Popović.
On je ocijenio da je upravo zbog toga "diktatorima" najveći problem da disciplinuju medije.
- Jedina srećna okolnost u svoj nesreći je što će posljednji evropski diktator brzo sići sa političke scene. I opet će prvi vjesnici oslobođene Crne Gore biti upravo mediji, ma šta im Đukanović radio - rekao je Popović.
Međunarodni institut za štampu "IPI" ocijenio je da u svim regionima svijeta postoje vlasti koje nastoje da ometaju rad medija.
- Na svjetski Dan slobode štampe važno je podsjetiti da je restrikcija medija u obavljanju prave funkcije slično kao kada neko ugasi svjetlo u sobi: društvo ostaje uskraćeno da sagleda stvari - kazao je direktor IPI-a Johan Fric.
On je naglasio da je neophodno da vlade priznaju nezavisnost medija i njihovo pravo da slobodno izvještavaju.
- Mnoge vlade zatvaraju medije, hapse novinare pod lažnim optužbama, a koriste prijetnje i fizičko nasilje. Pripadnicima medija se onemogućava pristup izvorima informacija. U mnogim zemljama vladine institucije ne daju pravovremena saopštenja, ministri odbijaju da daju intervjue, dok su pojedini novinari i njihove organizacije spriječeni da prisustvuju konferencijama za štampu - navode iz IPI-a.

M.V.R.-D.Ž.