Svjetski dan medija, treći maj, obilježiće činjenica da ni 340 dana od ubistva Duška Jovanovića, crnogorske vlasti nijesu učinile ništa kako bi rasvijetlile ovaj zločin. Za sve ovo vrijeme pred sud je izveden samo Damir Mandić, jedan od okrivljenih za saučesništvo u Jovanovićevom ubistvu, dok od ostalih izvršilaca, organizatora i nalogodavaca i dalje nema ni traga ni glasa. Crnogorski ministar unutrašnjih poslova Dragan Đurović je više puta ponovio da će biti učinjeno sve da se otkriju motivi i počinioci ovog zločina, te da će, ukoliko ovaj slučaj ne bude do kraja rasvijetljen, podnijeti ostavku. Međutim, 27. maja ove godine navršava se godina od Jovanovićevog ubistva, nalogodavci zločina mirno spavaju, a Đurović je još uvijek u svojoj ministarskoj stolici.
Punomoćnici porodice Jovanović, advokati Budimir Darmanović i Lidija Božović, od starta su imali brojne primjedbe na tok istrage i dosadašnje suđenje okrivljenom Mandiću. Oni su više puta optužili pojedine policijske strukture da su umiješane u Jovanovićevo ubistvo i da je to razlog ravodnjavanja istrage gotovo godinu dana. Darmanović i Božovićeva su državnom tužiocu uputili više od 40 zahtjeva koje je, po njihovom mišljenju, trebalo uvrstiti u dokazne predloge, među kojima i zahtjev za saslušanje najviših policijskih i državnih funkcionera. Ni jedan od tih zahtjeva crnogorsko tužilaštvo nije prihvatilo.
Direktor i glavni i odgovorni urednik Radio televizije "Elmag" Gojko Mitrović u izjavi za naš list je kazao da je tužno da se u jednoj državi dešavaju zločini nad novinarima, kao što je ubistvo Duška Jovanovića.
- Ne postoji većeg zla u jednom društvu nego kada se počne nasrtati na novinare. Ovdje se otišlo najdalje u ataku na novinare, pa je urednik jednog nezavisnog medija ubijen, praktično, na svom radnom mjestu. Razlog je taj što je bio slobodan čovjek i na čelu nezavisnog medija - kazao je Mitrović.
On je podsjetio da u Crnoj Gori ima više od 20 nerasvijetljenih ubistava, što, po njegovom mišljenju, godinama stvara negativnu atmosferu u svim porama društvenog života na ovom prostoru.
- Poslije ubistva Duška Jovanovića niko u Crnoj Gori više nije bezbjedan - smatra Mitrović.
Na Duška Jovanovića iz "kalašnjikova" AK - 47 (65) ispaljeno je više hitaca u noći 27. maja, prošle godine, u 23 sata i 50 minuta ispred Redakcije "Dana", dok je ulazio u svoj automobil. Nakon četvoročasovne borbe ljekarskog tima Kliničkog centra, Jovanović je podlegao povredama.
Vozilo "golf 3", PG 347-77, za koje se sumnja da je korišćeno u atentatu, pronađeno je u subotu uveče (29. maja) u Ulici Svetozara Markovića, na 50 metara od zgrade MUP-a. Ključ od "golfa", fantomka i jedna rukavica pronađeni su 1. juna. Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore oglasilo se saopštenjem "da je na osnovu opsežnih istražnih radnji i vještačenja izvršenog u Saveznom kriminalističkom uredu u Visbadenu, nadležnom tužiocu dostavio dopunu krivične prijave sa novim dokazima kojima se potvrđuju osnovi sumnje da je Damir Mandić jedan od izvršilaca ubistva Duška Jovanovića". Istražni organi su, dosad, saslušali više od 100 svjedoka, što zasada nije dalo opipljivijih rezultata. Suđenje za ubistvo Duška Jovanovića počelo je 22. novembra prošle godine.
Novinar "Pobjede" Marina Jočić istakla je da se svaka slobodna misao i riječ u Crnoj Gori surovo kažnjavaju.
- Pošteni i slobodni novinari su pod neprekidnim pritiskom. Prijeti im se ugrožavanjem egzistencije, zatvorom, a nerijetko i smrću. Da prijetnje nijesu prazne, pokazalo se i u slučaju Duška Jovanovića, koji je životom platio pokušaj da razvedri iznad Gore Crne - kazala je Jočićeva.
Ona je dodala da je, u kakvom se stanju nalaze mediji u Crnoj Gori, "rječito pokazala čuvena informacija Ministarstva inostranih poslova".
- Mediji su ucijenjeni, kupljeni ili, jednostavno, iz ideje rade isključivo za potrebe režima. Jedina svijetla tačka u smislu slobode su dnevni list `Dan` i donekle RTV `Elmag` - rekla je Jočićeva.
Glavni i odgovorni urednik beogradskog dnevnog lista "Kurir" Đoko Kesić tvrdi da je ubistvo Duška Jovanovića sa političkom pozadinom.
- Na našim prostorima najteže je rasvjetliti ubistva sa političkom pozadinom - ističe Kesić.
Po njegovom mišljenju, "istraga o ubistvu urednika `Dana` je iz tog razloga zapala u ćorsokak".
- Crnogorskim vlastima ne odgovara da razriješe Jovanovićevo ubistvo, otkriju nalogodavce i motive, jer bi rasvjetljavanje tih činjenica možda dovelo do samog vrha, odnosno do nekoga od političkih moćnika u Crnoj Gori - smatra Kesić.
Predsjednik Udruženja novinara Srbije Nino Brajović tvrdi da ovo udruženje četvrtu godinu zaredom poziva odgovorne da pronađu nalogodavce i ubice Slavka Đuruvije i Milana Pantića.
- Umjesto da pravda stigne ubice, u posljednjoj godini između dva svjetska dana medija ubijen je glavni i odgovorni urednik "Dana" Duško Jovanović. Sve to ukazuje da smo daleko ne samo od slobode medija nego i od realne mogućnosti da Srbija i Crna Gora zbog ubistva novinara zauzme ne samo bolje mjesto na ljestvici zemalja kojom se rangira sloboda medija nego je i dalje daleko od šanse da postanemo dio evropskih integracija. To, naravno, nikoga od nas ne smije da ostavi ravnodušnim, već, naprotiv, svaki pa i ovakav povod kao današnjnji datum treba da bude jak razlog za obnavljanje zahtjeva nadležnima da pronađu nalogodavce i ubice Duška Jovanovića, - ističe Brajović.
On je najavio da će upravo zbog ovih činjenica Udruženje i Sindikat novinara Srbije danas organizovati okupljanje novinara u pet do 12 .
- Akcija počinje tačno u pet do 12 kod spomenika čitaocu novina u Pionirskom parku u Beogradu. U ovoj akciji, koja se zove "Pet minuta gromoglasne tišine", učestvovaće i brojne redakcije i kolege širom Srbije, a posebno elektronski mediji koji u to vrijeme treba da prekinu redovno emitovanje programa i pročitaju proglas Udruženja i Sindikata novinara Srbije u kojem podsjećamo, i ovog 3. maja, nadležne organe da uprkos čestim obećanjima koja prethode godišnjicama ubistava naših kolega nalogodavci i ubice još nijesu otkriveni - kazao je Brajović.
Iz Granskog sindikata medija "Nezavisnost" saopštili su da je protekla godina obilježena raznim pritiscima, prijetnjama, uvredama, fizičkim nasrtajima i sudskim tužbama protiv novinara.
- Sloboda medija nije nikakva teorijska apstrakcija, već odgovorni rad na otkrivanju ubica naših kolega - smatra "Nezavisnost".
M.V.R.-D.Ž.
|