DPS protiv formiranja jer je izražena sumnja da je u ubistvu učestvovao režim
Skupštinski zakonodavni odbor juče se izjasnio protiv osnivanja parlamentarnog anketnog odbora za utvrđivanje činjenica i okolnosti o ubistvu Duška Jovanovića, direktora i urednika dnevnog lista "Dan". Predlog je odbijen uz ocjenu da je neustavan glasovima tri predstavnika DPS-a: Daliborke Pejović, Melvudina Nuhodžića i Husnije Šabovića, dok je Miodrag Iličković (SDP) bio uzdržan, a samo predstavnik Narodne stranke Savo Đurđevac glasao za formiranje odbora. Predstavnika ostalih opozicionih stranaka nije bilo na jučerašnjoj sjednici ovog skupštinskog tijela.
Predlog o formiranju anketnog odbora, o kome će se poslanici u crnogorskom parlamentu izjasniti na vanrednom zasjedanju koje počinje u utorak, dala je opozicija, odnosno SNP, a podržali SNS, NS i DSS.
Predstavnik predlagača Neven Gošović (SNP), u pravnom obrazloženju predloga za formiranje anketnog odbora, istakao je da su razlozi za osnivanje skupštinske komisije ti što ni osam mjeseci od dana ubistva Duška Jovanovića nijesu poznate ubice, saizvršioci, nalogodavci i motiv monstruoznog zločina.
- Optužnica je podignuta protiv samo jednog lica, i to za saizvršilaštvo u ubistvu Jovanovića. Dosadašnji tok istrage nesumnjivo ukazuje da je atentat na Duška Jovanovića izveden uz logističku podršku dijela policije, da je postojala povezanost dijela vlasti i podzemlja. Istraga mjesecima tapka u mjestu, zbog čega i postoji osnovana vjerovatnoća da ubice i nalogodavci ovog zločina neće biti otkriveni - istakao je Gošović. On je dodao da je Jovanović ubijen 27. maja ispred redakcije svoga lista.
Gošović je naglasio da je "država ta koja je dužna da preko svojih organa pruži zaštitu proklamovanim slobodama i pravima i obezbijedi pravne i faktičke uslove za njihovo ostvarivanje".
- Obrazovanje anketnog odbora ima za cilj da se utvrde činjenice i okolnosti u radu pojedinih državnih, prije svega policijskih organa, drugih organizacija i pojedinaca koji će predstavljati put do istine o ubistvu Duška Jovanovića - kazao je Gošović, dodajući da je u nadležnosti Skupštine da preko svojih radnih tijela razmatra načelna i pojedinačna pitanja iz oblasti ostvarivanja, unapređivanja i zaštite Ustavom utvrđenih sloboda i prava čovjeka i građanina.
Poslanici DPS-a glasali su protiv formiranja anketnog odbora, zbog, kako je objasnila Daliborka Pejović, dileme kako će se utvrditi validnost činjenica do kojih komisija dođe i mogućnosti da građani sarađuju sa njom. Obrazlažući protivljenje da se formira anketni odbor, Pejovićeva je kazala da je za DPS predlog neprihvatljiv zbog teksta u kome je na vlast stavljena sumnja za Jovanovićevo ubistvo.
Predsjednik zakonodavnog odbora Miodrag Iličković (SDP), koji je bio uzdržan tokom glasanja, zamolio je predlagače da do skupštinskog zasjedanja zahjev obrazlože na drugi način i izbjegnu direktne optužbe, kao što je ona koja se odnosi na učešće vlasti u atentatu na Jovanovića. On je ocijenio da je ustavni osnov za ovaj predlog problematičan zbog mogućnosti da sud dođe do jednih, a komisija do drugih podataka o Jovanovićevom ubistvu i pitanja da li komisija može da utvrđuje činjenice i okolnosti oko ubistva u vrijeme sudskog postupka. Iličković je istakao da se ne treba povoditi za emocijama, niti dovoditi političke okolnosti u vezi sa Jovanovićevim ubistvom.
Savo Đurđevac (NS) ocijenio je odluku odbora i ponašanje vladajuće garniture kao obeshrabrujuće.
- Neshvatljivo je da DPS nije imao odgovornosti da podrži formiranje anketnog odbora, koji se ne bi upuštao u istragu ubistva, već bi se bavio utvrđivanjem činjenica. Ostaje nam na sjednici Skupštine Crne Gore da pred čitavim auditorijumom predočimo jedni drugima razloge "za" i "protiv" formiranja anketnog odbora - naveo je Đurđevac, dodajući da će građani iz skupštinske polemike moći jasno da prosude kome nije cilj da se dođe do istine o Jovanovićevom ubistvu.
Po završetku sjednice, Neven Gošović kazao nam je da je ocjena zakonodavnog odbora da je predlog za anketni odbor neustavan bez pravnog utemeljenja.
- Riječ je o evidentnom političkom izjašnjavanju članova odbora, čime se dovodi u pitanje i svrha postojanja ovog skupštinskog tijela. Ovlašćenje Skupštine da svojom odlukom obrazuje privremeno radno tijelo kao što je anketni odbor pravno ne može biti sporno - tvrdi Gošović.
Pravni zastupnik porodice ubijenog Duška Jovanovića, Budimir Darmanović ističe da "kod ovakvog stanja stvari, gdje institucije sistema nijesu obavile svoj posao kako valja, logično je da se formira anketni odbor koji bi se bavio činjenicama i okolnostima pod kojim se desilo ovo ubistvo".
- Istraga još nije okončana, bez obzira što je podignuta optužnica protiv Damira Mandića. Takođe, još nijesu pronađeni izvršioci, licu pravde nijesu privedeni ni pomagači kao ni lice ili više njih koji su naručili ovo monstruozno ubistvo. Prema tome, ne mogu kao validnu da prihvatim odluku zakonodavnog odbora da nema ustavnog osnova za formiranje komisije. Bez obzira na to što je postupak pokrenut protiv jednog lica, to ne znači da je postupak procesuiran protiv svih učesnika ovog zločina. Očito da država, odnosno vladajuća garnitura, na ovaj način želi da zaštiti nesposobnost i nemoć svojih institucija - ocjenjuje Darmanović.
Predstavnik DPS-a u komisiji Husnija Šabović kazao je da "da nema građanina u Crnoj Gori, a posebno ne poslanika, kojem nije stalo da se rasvijetli ovaj zločin".
- Nijesam siguran da komisija može pomoći pravosudnim organima, već bi ih omela kao paralelni organ. Iskreno mi je stalo da se rasvijetli ubistvo, ali bi komisija mogla uticati na pravosudne organe - objašnjava Šabović zašto je bio protiv formiranja komisije, dodajući da vjeruje da će "sudovi to moralno odraditi".
D.M.R.
|