Zlocin
U NASTAVKU SUĐENJA ZA UBISTVO DUŠKA JOVANOVIĆA BIĆE SASLUŠAN SUVLASNIK "MANIJE"
Leon Drešaj ruši Mandićev alibi
Na glavnom pretresu, suđenja Damiru Mandiću, optuženom za ubistvo Duška Jovanovića, u svojstvu svjedoka pojaviće se i suvlasnik diskoteke "Manija" Leon Drešaj. Njegovim saslušanjem, po riječima punomoćnika oštećene porodice, alibi okrivljenog Mandića i definitivno će biti srušen.
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Lidija Božović kazala je da nakon iskaza novinara i fotoreportera "Revije D", koji su svojim iskazom srušili alibi Mandića, osumnjičenog za Jovanovićevo ubistvo, i doveli u pitanje istinitost Drešajevog iskaza, tužilac mora da se odredi.
- S obzirom na to da se iz izjava koje su dali novinari i fotoreporteri koji su se u noći ubistva nalazili u pomenutoj diskoteci jasno vidi da je Drešaj prećutao jednu od najbitnijih činjenica da je Mandić dolazio u njegov lokal u dva navrata, kao i da je izlazio i to baš u kritično vrijeme, tužilac mora provjeriti istinitost njegovog iskaza. Istražni organi se moraju odrediti prema Drešaju i ako imaju dokaze protiv njega podići krivičnu prijavu za saizvršilaštvo, pomaganje ili prikrivanje u ubistvu Duška Jovanovića - smatra Božovićeva.
Ona je dodala da je ovo za nju novi momenat u istrazi, i da bi zbog ovoga trebalo da budu smijenjeni svi ljudi koji su učestvovali u istrazi Jovanovićevog ubistva.
- Sve ovo što se vremenom otkrivalo, moglo se znati i odmah nakon ovog monstruoznog zločina da je policija odradila posao po zakonu. Ubijeđena sam da je MUP raspolagao ovim informacijama i znao sve ovo i ranije, pa stoga najveća odgovornost za ovakvu vrstu opstrukcije pada na njih. Svima je poznato da je Drešaj, kao osumnjičeni, bio privođen u policiju i zadržan tri dana nakon čega je pušten. Tada je trebalo dobro da se preispita njegov alibi, posebno njegov iskaz koji je išao u prilog osumnjičenom Mandiću. Nakon što je policija saslušala Drešaja, to isto je morala uraditi i sa ostalim licima koja su bila u "Maniji", uključujući i novinare i fotoreportere pa bi došli do ovih saznanja - kaže Božovićeva.
Ona je istakla da je nevjerovatno da su ključni svjedoci, vezano za Mandićev alibi, saslušavani nakon više od sto dana nakon zločina.
- Glavni krivac za ovakve stvari je policija a iz svega se ne može amnestirati ni istražni sudija Radomir Ivanović, koji je mogao samoinicijativno da sasluša određena lica. Tužilac će morati da odgovori i na pitanje koja je to sila u Crnoj Gori koja je omogućila da se Mandiću i Drešaju tek sada provjeravaju alibiji - istakla je Božovićeva.
Punomoćnik porodice Jovanović je naglasila da je policija bila u obavezi da od prvog dana protiv Leona Drešaja preduzme sve operativne radnje od detaljnih provjera čime se on bavi, s obzirom na to da je zvanično nezaposleno lice, do praćenja i slično.
- Nakon ovih najnovijih saznanja nema više govora o nekakvim krilima u policiji, poštenim i nepoštenim. Svi policajci od vrha do dna koji su učestvovali u istrazi Jovanovićevog ubistva treba da odgovaraju za krivično djelo prikrivanja i saizvršilaštva u ovom terorističkom aktu. Tim prije, jer se zna da niko na ovako očigledan način ne može da prikriva ključne dokaze u ovoj istrazi sem policije, kao i to da se ovakav organizovan zločin nije mogao odraditi bez logističke podrške iz Ministarstva unutrašnjih poslova - tvrdi Božovićeva.
Podsjetimo da su novinari i fotoreporter "Revije D", u iskazu pred sudijom Ivanovićem, kazali da je osumnjičeni Mandić u "Maniju" dolazio u dva navrata i to oko 23 sata, nakon čega je izašao i vratio se sa još jednim drugom 15 minuta poslije ponoći jedući hamburger. Oni su ispričali da mu je, čim je ponovo ušao u diskoteku, prišao Drešaj, i da su ih u tom momentu i fotografisali. Na fotografijama, koje su napravljene te noći, u istom društvu vidi se i Vuk Vulević, za kojim policija traga zbog sumnji da je učestvovao u atentatu na Jovanovića. Kada se svemu ovom doda i činjenica da Drešaj nije mogao da objasni sudiji kako je moguće da je Mandića u sat vremena pozivao sedam puta preko mobilnog telefona a istovremeno kaže da je u tom periodu bio sa njim u društvu, očito da je Drešaju počelo da "gori" pod nogama.
Leon Drešaj je u međuvremenu bio uhapšen u Albaniji zbog sumnje da je pokušao da u Crnu Goru prebaci oko kilogram kokaina. Međutim, nakon isticanja jednomjesečnog pritvora, on je pušten na slobodu.
Uprkos protivljenju Interpola, albanska policija u četvrtak, 30. decembra 2004, pustila je iz pritvora Podgoričanina Leona Drešaja, i albanske državljane Altina Kepesa i Kastriota Pepesa, koji su bili u pritvoru zbog osnovane sumnje da su krijumčarili kokain. Oni su po nezvaničnim informacijama koje smo dobili iz albanske policije, pušteni nakon što je vještačenjem kokaina koji je pronađen kod njih prilikom hapšenja, navodno, utvrđeno da se ne radi o drogi. Interesantna je činjenica da je toliko dugo trajalo vještačenje zaplijenjenih narkotika, ako se zna da je to rutinski posao policije, koji se obično završava u roku od 48 sati. Iz izvora bliskih MUP-u saznali smo da je Drešaj tokom boravka u Istražnom zatvoru u Tirani imao sve privilegije i da je bilo samo pitanje dana kada će biti oslobođen.
Albanska policija je, po tvrdnjama našeg izvora, popustila pred jakim lobijem albanske narko mafije. Pretpostavlja se da je upravo zbog toga tamošnja policija iz istrage koja je vođena protiv Drešaja i dvojice albanskih državljana isključila Interpol, a koji je učestvovao u njihovom hapšenju i prekidanju lanca međunarodnog šverca kokaina. Nakon što su pušteni iz pritvora, po nezvaničnim informacijama, Drešaju, Kepesu i Pepesu svaki zatvorski dan isplaćen je sa po 60 eura. Podsjetimo da je informacija o Interpolovoj akciji prekidanja lanca krijumčarenja kokaina i hapšenja Leona Drešaja krajem novembra plasirana u udarnim terminima albanske državne televizije.

D.Ž.-M.V.R.