Socijaldemokratska partija danas bi trebalo da zatraži smjenu ministra rada i socijalnog staranja Slavoljuba Stijepovića (DPS) zbog njegove jučerašnje tvrdnje, koja se po završetku zasjedanja ispostavila neistinitom. To je najavio Ivan Brajović (SDP), navodeći da će on zatražiti ostavku Stijepovića ukoliko ne bude tačna ministrova tvrdnja da su izmjene i dopune zakona o radu, koji je predložila Vlada, podržali republički Sindikat (SSS) i Udruženje profesionalnih invalida.
Ministar je obavijestio poslanike i crnogorsku javnost da je SSS i Udruženje profesionalnih invalida pristalo na to da poslodavci u preduzećima mogu otpustiti invalide s posla bez saglasnosti zaposlenog.
- Ako se nedvosmisleno utvrdi da to nije tako, podnijeću zahtjev za ostavku ministra Stijepovića - najavio je poslanik Brajović.
Po završetku sjednice, "Danu" je predsjednik Saveza invalida rada Slobodan Kljajić rekao da Stijepovićeva izjava nije tačna.
- To je urađeno iza naših leđa i mimo saglasnosti Saveza - kazao je Kljajić, u čijem Savezu je Udruženje invalida rada.
"Danu" je predsjednik Udruženja invalida rada Milorad Rondović rekao da je "ministar pogrešno interpretirao dogovor" koji su sa njim postigli oko spornog amandmana.
- Taj dogovor se odnosio samo na profesionalne invalide KAP-a i njihovo penzionisanje, a ne sve invalide rada u Crnoj Gori - tvrdi Rondović, koji više nije mogao da govori jer se, kako je rekao, nalazio na sastanku na kome je trebalo da se Udruženje dogovori o daljem načinu djelovanja nakon ministrove tvrdnje.
Inače, tokom jučerašnje rasprave o zakonima, a posebno o predlogu koji se odnosio na invalide rada, poslanici SNP-a Velizar Kaluđerović i Neven Gošović upozorili su da se ovakav zakon donosi kako bi se stvorili bolji uslovi za budućeg kupca Kombinata aluminijuma Podgorica. Parlament nije podržao osam amandmana SNP-a, kao ni Krsta Pavićevića (GP).
- Zakon je kreiran tako da bi se, prije svega, otpustili invalidi KAP-a i time olakšao posao budućem kupcu, koji će na taj način stvarati veći profit - smatra Gošović.
Ministar Stijepović, u završnoj riječi, hvaleći evropski sadržaj zakona i njihovu usklađenost sa svjetskim standardima, istakao je da "nema zemlje u regionu i Evropi u kojoj ima više prava od ovih koja postoje u Crnoj Gori".
- Ni jedan invalid koji kao tehnološki višak bude napuštao preduzeće neće otići prije nego dobije nadoknadu od oko 16 hiljada eura. Tim novcem može da pokrene porodični biznis i maksimalno se zaštiti - konstruktivno je invalide savjetovao Stijepović, objašnjavajući poslanicima prednosti novih zakona.
Set od pet zakona iz socijalne i radne oblasti usvojen je glasovima vladajuće koalicije, izuzev Džavida Šabovića (SDP), a opozicioni SNP, SNS i LSCG, kao i predstavnici albanskih nacionalnih stranaka zajedno sa GP, glasali su protiv četiri zakona, dok su peti gotovo svi podržali. Nakon dvodnevne rasprave usvojeni su izmjene i dopune zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, o radu, o zapošljavanju i penzijskom osiguranju i o zaštiti na radu.
Skupština danas nastavlja rad raspravom o predlozima zakona o ljekovima, medicinskim sredstvima, sudskim vještacima, amnestiji osuđenih lica za krivična djela, elektronskoj trgovini, duvanu.
R.RAIČEVIĆ
|