Motiv ovog zločina treba tražiti među ljudima kojima se "Dan" zamjerio jer im je raskrinkao unosne nelegalne poslove i onima koji su ga proganjali na razne načine, od finansijskog gušenja, preko verbalnih napada i, na kraju, ispostavilo se ozbiljnih prijetnji, kazala je advokat Lidija Božović
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Lidija Božović, najavila je da će sudiji Višeg suda u Podgorici Radovanu Mandiću radi otkrivanja motiva i zbog drugih okolnosti ponovo predložiti da ispita najviše državne i policijske funkcionere. Ona je dodala da se ne radi samo o spisku predloga koji je bio dostavljen državnom tužiocu Vesni Medenici i istražnom sudiji Radomiru Ivanoviću, koji su te dokazne predloge odbili, već da će spisak svjedoka biti proširen.
- Državnom tužiocu predlagali smo da ispita funkcionere iz državnog i policijskog vrha kako bi se utvrdilo postojanje ili nepostajanje njihovog motiva da liše života Duška Jovanovića. Postoji i drugi razlog, a to je što se na tom spisku predloženih svjedoka nalaze funkcioneri koji su nadređeni policiji. U odnosu na prvi spisak predloženih svjedoka, a koji nijesu saslušani kada se radi o policijskim i državnim funkcionerima, ovaj će biti proširen sa još nekim službenicima SDB-a i lokalnim funkcionerima - kazala je Božovićeva.
Ona je dodala da, zbog korektnosti prema sudijama koje će odlučivati o sprovođenju dokaza, prije glavnog pretresa neće saopštavati imena sa proširenog spiska.
- Motiv ovog zločina treba tražiti među ljudima kojima se "Dan" zamjerio jer im je raskrinkao unosne nelegalne poslove i onima koji su ga proganjali na razne načine, od finansijskog gušenja, preko verbalnih napada i, na kraju, ispostavilo se, ozbiljnih prijetnji, kazala je advokat Lidija Božović.
Stalni napadi na "Dan", od njegovog osnivanja, kulminirali su 27. maja ove godine kada je na svirep i mučki način ispred svoje redakcije ubijen Duško Jovanović.
Podsjetimo da je "Dan" mnogo puta dosad bio na udaru zbog razotkrivanja i raskrinkavanja brojnih mafijaških i seks-afera, čiji su akteri bili funkcioneri iz najviših sudskih, policijskih i političkih struktura. Ni jedno od tih lica o kojima je "Dan" pisao istražni sudija i tužilaštvo nijesu pozivali na ispitivanje, a nema ih ni na spisku svjedoka koji su predloženi za glavni pretres. Dok se sva lica koja su tužila "Dan" mirno šetaju gradom, istražni sudija Radomir Ivanović saslušavao je urednike i službenike redakcije lista "Dan", i članove najuže porodice Jovanović. Saslušana su samo dva lica o kojima je "Dan" pisao, i to na okolnosti što su se igrom slučaja našli u diskoteci "Manija", odakle su Mandić i drugovi krenuli u krvavi pohod na urednika "Dana". Radi se o Veselinu Baroviću i Danilu Mitroviću.
Posezalo se za svim i svačim a najčešće su to bile tužbe kojima su vlast i razni kriminalci pokušavali ekonomski uništiti i ugasiti "Dan", a sve na račun navodno pretrpljenih "duševnih bolova". Kada im to nije pošlo za rukom, krenulo se u brutalan obračun sa Duškom Jovanovićem.
U proteklih nekoliko godina, od kada je počeo progon "Dana", pokrenuto je preko 40 tužbi, od kojih su neke već okončane a neke su u toku.
Među prvima koji su tražili lijek za "dušu izloženu bolovima" zbog prenošenja tekstova iz zagrebačkog "Nacionala" o međunarodnom švercu cigareta bio je crnogorski premijer Milo Đukanović. Naredni tužitelj bio je Stanko - Cane Subotić, a onda su se ređali Danilo Mitrović, Veselin Vesko Barović, Branko Vujošević. Na "duševne bolove" nijesu bili imuni ni policijski funkcioneri Vukašin Maraš, Duško Marković i Vuk Bošković, ministri Predrag Goranović i Ivo Armenko.
Pojedini sa ove liste kasnije su se našli na međunarodnim potjernicama zbog umiješanosti u šverc cigaretama i trenutno se protiv njih vodi postupak pred napuljskim sudom u Italiji.
Podsjetimo da je samo dva dana prije ovog gnusnog zločina Jovanoviću suđeno pred krivičnim vijećem Zorana Pažina, navodno zbog nanošenja duševnih bolova Dušku Markoviću, koji je tada dobio 5.000 eura. Takođe, 27. maja, na dan monstruoznog zločina, pred vijećem sudije Branke Bošković Dušku Jovanoviću i njegovom pomoćniku Danilu Vukoviću suđeno je za isto krivično djelo, po privatnoj tužbi crnogorskog premijera Mila Đukanovića, zbog tekstova o aferi seks-trafiking. To je bilo i posljednje zvanično suđenje Jovanoviću jer je istog dana oko 23 sata i 45 minuta mučki ubijen ispred svoje redakcije.
Advokat Lidija Božović smatra da zbog ovih činjenica, koje su dobro poznate cjelokupnoj crnogorskoj javnosti, tužilaštvo i istražni sudija nijesu smjeli ni da zagrebu vrh ledenog brijega a kamoli, kako kaže, da se bave motivom i naručiocima Jovanovićevog ubistva.
Ono što je, takođe, prethodilo ubistvu Jovanovića je i njegovo hapšenje u Ulcinju prošle godine. Crnogorska policija lišila ga je slobode na ulcinjskoj Adi Bojani, dok je bio na izletu. Glavni čovjek u akciji hapšenja bio je Dragan Gorović, načelnik za javni red i mir CB-a Podgorica. Takođe, treba podsjetiti da je Jovanoviću u toku 2002. godine upućena samo jedna u nizu otvorenih prijetnji. Naime, nepoznato lice je u njegovom poštanskom sandučetu ostavilo šaržer od pištolja.
M.V.RAKČEVIĆ
|