Jedan od razloga zbog kojih se sumnja u valjanost istrage ubistva Duška Jovanovića je što istražni organi uporno odbijaju saradnju sa punomoćnicima porodice Jovanović. Lidija Božović smatra da bi mnoge činjenice bile rasvijetljene da se advokatima oštećene porodice dozvolilo uključivanje u istragu.
- Rezultat dosadašnje istrage je samo krivična prijava protiv Damira Mandića i saslušavanje preko 100 svjedoka. Ignorisanje oštećene strane počelo je već od noći ubistva, kada kao advokati oštećene porodice nijesmo pozvani da prisustvujemo uviđaju na licu mjesta, iako na to imamo zakonsko pravo - kaže Božovićeva. Ona ističe da o ponašanju crnogorskog tužilaštva najbolje govore svi odbijeni zahtjevi koji su upućivani s ciljem da istraga bude kvalitetnija i brža.
- Jedan od prvih i ključnih zahtjeva za ovu istragu bio je kada smo od državnog tužioca Vesne Medenice tražili otvaranje dosijea Duška Jovanovića. Tako bi se provjerilo da li je praćen i u momentu kada je izvršen atentat. To saznanje bi i te kako moglo pomoći istrazi. Medenica je saopštila preko medija da Jovanović nije imao dosije i da takav dokument ne postoji u Službi državne bezbjednosti. Kao opunomoćeni predstavnici oštećene porodice Jovanović, zatražili smo skicu lica mjesta, kako bi se provjerilo da li je sve uneseno. Kada smo je dobili, zatražili smo da se izvrši njena dopuna jer mnogo stvari nije bilo ucrtano - tvrdi Božovićeva.
Ona smatra da je nevjerovatno da iskusni tužilac, istražni sudija, pomoćnik ministra policije Mićo Orlandić i ostali nijesu našli za shodno da obezbijede dokaze sa lica mjesta i dopune skicu.
- Da smo kojim slučajem branioci optuženog, imam utisak da ne bismo bili toliko izolovani. Nikad nam nijesu odgovorili ni na najbanalniju stvar, da se izvrši saslušanje i provjera svih lica koja su državni funkcioneri a koja su na bilo koji način mogla da imaju veze sa ovim gnusnim zločinom ili onome što mu je prethodilo ili saznanja o tome. Ima mnogo stvari koje nijesu urađene, a trebalo je da se sprovedu u samom startu - rekla je Božovićeva.
Ona kaže da je žalosno što je saradnja između advokata porodice Jovanović i istražnih organa na veoma niskom nivou.
- Da smo od početka uključeni u istragu, svojim dokazima mogli smo mnogo da doprinesemo, da sugerišemo i da aktivno učestvujemo u ispitivanju svjedoka. Od zločina je prošlo puno vremena, a nema ništa konkretno. Istraga luta. Pitanje je koliko će istrazi pomoći to što se ispituje veliki broj svjedoka. Nekad je moguće da iz nekog sporednog dokaza ispliva nešto što je značajno i može biti od velike koristi - kazala je Božovićeva.
Posebno ističe zahtjev upućen Ljiljani Klikovac, zamjeniku višeg tužioca, kojim je traženo utvrđivanje podataka o licima iz zapisnika koji je pronađen u Mandićevom automobilu "audi A8", PG- 896-33, a koja se terete za teška krivična djela. Da se ispitalo njegovo porijeklo, kako ona kaže, to je moglo predstavljati dobar trag.
Ona je dodala da su, osim u tužilaštvu, propusti napravljeni i u policiji, od blokade grada u noći ubistva do ispitivanja svjedoka i osumnjičenih i sačinjavanja zapisnika prilikom njihovog saslušanja.
- Tek sada dolazimo do saznanja da u tim zapisnicima fali puno stvari, od poligrafa do, kako saznajemo iz medija, Mandićevog priznanja prilikom prvog saslušanja- zaključuje Lidija Božović.
M.V.R.-D.Ž.
|