U iskazu Leona Drešaja, jednog od suvlasnika podgoričke diskoteke "Manija", između ostalog se navodi i da u tom lokalu postoje dvije kamere na ulazu, kako bi obezbjeđenje u svakom momentu znalo ko je ušao i izašao iz diskoteke. Drešaj je rekao da kamere istovremeno ne snimaju na traku već služe kao video-nadzor. Zbog ove činjenice istražni organi nijesu bili u mogućnosti da provjere te video zapise. Interesantan je podatak da u Ulici 13. jula, u kojoj se nalazi Redakcija "Dana", gdje je ubijen Jovanović, postoji još najmanje petnaestak kamera na obližnjim objektima, a policija ih, bar zvanično, nije provjeravala. Vlasnici nekih od pomenutih objekata potvrdili su nam da im niko nije tražio video zapise. Istina, oni objašnjavaju da kamere nijesu bile uključene. Vlasnici tvrde da je većina tih kamera smještena u unutrašnjosti njihovih objekata, tako bi i kad bi postojale video trake, snimci bi bili nejasni zbog staklenih izloga lokala.
Punomoćnik porodice Jovanović, advokat Lidija Božović je kazala da joj nije poznato da li je policija provjeravala vide ozapise sa obližnjih lokala iz noći Jovanovićevog ubistva.
- Gotovo da nema čovjeka koji je bar jedanput prošao pomenutim kvartom, a da ne zna da na svakom drugom lokalu u toj ulici postoji najmanje 15 kamera. Ovaj podatak sigurno zna i crnogorska Služba državne bezbjednosti, i to ne samo za javne već i tajne kamere. Te kamere su morale biti provjerene i na taj način ovaj zločin bi dosad bio rasvijetljen. Ovo je još jedna od potvrda da policija ne radi svoj posao i da je jedan njen dio učestvovao u ovom organizovanom terorističkom aktu - tvrdi Božovićeva. Ona tvrdi da se kamere nalaze u lokalima "Frka", "Maša" i "Grand" kao i preduzeću "Tref auto", koje se nalazi preko puta Redakcije.
Poznato je da u lokalima "Stari sat" i "Venom" postoje kamere. Samo u "Starom satu" instalirano je sedam, a kompletna zgrada "Čelebić" je pod video nadzorom. Kamere posjeduju i neke firme i lokali koji se nalaze na dvadesetak metara od Redakcije "Dana". Policija nije odradila posao kako treba, i ni poslije 100 dana nije provjerila da li su pomenute kamere nešto snimile - smatra Božovićeva.
Ona je naglasila da je zbog ovog stvar u svoje ruke trebalo da uzmu državni tužilac i istražni sudija.
- Za ovakve propuste nema opravdanja. Ako su imali problem da provjere kamere sa privatnih lokala, onda im to zasigurno nije bio da pregledaju trake sa kamera koje su postavljene na centralnoj raskrsnici koja se nalazi dvadesetak metara od mjesta gdje pronađen "golf" (PG 347-77). Uvidom u ove video zabilješke policija je mogla doći i do automobila iz kojeg je pucano na Jovanovića i njegovih ubica - tvrdi Božovićeva, dodajući da će istražnom sudiji predložiti da provjeri pomenute video snimke.
Kao jedan od ključnih dokaza o tome šta se stvarno zbivalo u noći ubistva Duška Jovanovića, u medijima je spominjan i video zapis sa kamera koje su postavljene ispred ulaza Slovenačkog konzulata u zgradi "Čelebić", koja se nalazi u neposrednoj blizini Redakcije "Dana" i mjesta zločina. Punomoćnici porodice Jovanović su od državnog tužioca Vesne Medenice zahtijevali da se ovi video zapisi provjere, i dostave istražnim organima. Nekoliko dana nakon što su Slovenci MUP-u dostavili tražene dokaze, policija je saopštila da su im dostavljeni pogrešni video zapisi koji datiraju od 28. juna, a ne iz noći ubistva, te da na njima nema ništa što bi pomoglo istrazi. Slovenački konzul Branko Rakovec je u izjavi za "Dan" rekao da je crnogorskoj policiji dostavio ono što je od njega traženo. Trake iz noći ubistva su naknadno dostavljene tužiocu, a punomoćnici porodice Jovanović su nakon što su im prezentirane izrazili sumnju u njihovu vjerodostojnost, tvrdeći da su brisane i prepravljane. Advokat Božović je istakla da je jedino što je zapazila na ovim trakama a što bi moglo predstavljati trag snimak jednog lica na raskrsnici koje je razgovaralo mobilnim telefonom u momentu Jovanovićevog ubistva.
M.V.R.-D.Ž.
|