Zlocin
OPOZICIJA KRITIKOVALA STAV MUP-a DA JE UBISTVO DUŠKA JOVANOVIĆA RASVIJETLjENO
Istraga završena, a ubice na slobodi
Predstavnici crnogorske opozicije ocijenili su juče da se nakon najnovije izjave ministra policije Jusufa Kalamperovića da ubistvo Duška Jovanovića nije na listi nerasvijetljenih ubistava, dokazuje po ko zna koji put da je Crna Gora zemlja čuda. Oni su naveli, kako policija stalno bombarduje javnost sa nekim internim istragama, a rezultat svega toga je 30 nerasvijetljenih ubistava.
Potpredsjednik Srpske narodne stranke Novica Stanić smatra da ovakve pojave nijesu zabilježene u modernom dobu.
-Izjava Kalamperovića potvrđuje da je Crna Gora zemlja čuda. U svakoj pravnoj državi jedno ubistvo je rasvijetljeno onda kada dobije sudski epilog. U Crnoj Gori se pojavljuje jedan fenomen koliko ja znam nezabilježen u modernom vremenu da policija, sudstvo, tužilaštvo imaju neke svoje posebne istrage i presude, a rezultat svega toga je 30 nerasvijetljenih ubistava. Ministru Jusufu Kalamperoviću, bi bilo bolje da kao ministar policije povede računa šta mu to policajci i inspektori rade po Pljevljima tukući i ponižavajući ljude na način koji ne poznaje ni srednji vijek - saopštio je Stanić.
Potpredsjednik DSS-a, Dragica Perović ocijenila da se ovakve izjave nadležnih mogu staviti u istu ravan sa ponovnim ubijanjem Duška Jovanovića.
-Nakon javno saopštene činjenice u parlamentu Crne Gore od strane Ministra policije, o broju nerasvijetljenih ubistava, njih 30, sigurni smo da nijednog građanina u Crnoj Gori nije bilo ko u nerasvijetljena ubistva nije vidio ubistvo Duška Jovanovića. Stoga, najnovije saopštenje policije, koje je javnosti transferisao ministar Kalamperović, da je upravo to ubistvo rasvijetljeno i da je ono što se tiče policije stavljeno praktično ad akta, je kulminacija sramote.
- Stoga, porodicama Jovanović i Šćekić upućujemo riječi iskrenog saosjećanja za sve ovo što preživljavaju od smrti njihovih najmilijih, a posebno zbog onog što preživljavaju čitajući ove izjave. Ili da ih kao vjerujuće ljude zamolimo da ih, u skladu sa onom Božjom "Oprosti im Bože ne znaju šta rade", prepuste Božjem sudu i sudu istorije - istakla je Perovićeva.
Na Jovanovića je 27. maja 2004. godine u 23 sata i 50 minuta ispred Redakcije "Dana" iz "kalašnjikova" AK-47 65 ispaljeno više hitaca dok je ulazio u svoj automobil. Nakon četvoročasovne borbe ljekarskog tima Kliničkog centra, Jovanović je podlegao povredama.
Istraga o ubistvu Duška Jovanovića, rezultiralo je hapšenjem i suđenjem samo jednom okrivljenom za učešće u atentatu na urednika "Dana". Radi se o Podgoričaninu Damiru Mandiću, koji je uhapšen drugog juna 2004. godine, kojem je na teret stavljeno krivično djelo saizvršilaštva u ubistvu. Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore oglasilo se saopštenjem "da je na osnovu opsežnih istražnih radnji i vještačenja izvršenog u Saveznom kriminalističkom uredu u Visbadenu, nadležnom tužiocu dostavilo dopunu krivične prijave sa novim dokazima kojima se potvrđuju osnovi sumnje da je Damir Mandić jedan od izvršilaca ubistva Duška Jovanovića.
Policija osim protiv Mandića nije procesuirala ni jednu krivičnu prijavu protiv lica koje je javno označavala kao učesnike u atentatu. Bivši pomoćnik ministra policije Mićo Orlandić petnaestak dana nakon Jovanovićevog ubistva, osim Mandića kao učesnike u ovom zločinu označio je i Baranina Mušu Osmanagića, i Beranca Vuka Vulevića. Vulević je uhapšen 20. maja 2005. godine u Beogradu i protiv njega je zasad podignuta optužnica za šverc 200 kilograma kokaina. Policija još nije saopštila da li postoje dokazi da je Vulević umiješan u ubistvo Duška Jovanovića. Nakon Mandićevog hapšenja iz policije je saopšteno da je, pored Mandića i Vulevića, u vozilu iz kojeg je pucano na urednika "Dana" bio i Baranin Muša Osmanagić. On je uhapšen u maju ove godine, ali je nakon ispitivanja u Centru bezbjednosti Podgorica zbog nedostatka dokaza pušten na slobodu prije isticanja zakonskog policijskog pritvora od 48 sati.
Suđenje okrivljenom Mandiću koje je počelo 22. novembra pretprošle godine, nije dalo nikakvog rezultata osim u dijelu utvrđivanja krivice zasad jedinog okrivljenog. Sud je nastavio sa istom praksom istražnog sudije i policije iz predistražnog postupka čiji je rezultat zasad jedan okrivljeni. Ni sud ni istražni sudija Radomir Ivanović koji je rukovodio istragom nijesu prihvatili ključne dokazne predloge predstavnika oštećene porodice preko kojih bi se bar djelimično rasvijetlio ovaj zločin. Optužnica protiv Damira Mandića je podignuta je četvrtog septembra 2005. godine, a predmet je dodijeljen sudiji Radovanu Mandiću koji je glavni pretres zakazao dva mjeseca nakon toga. Glavna karakteristika ovog suđenja bila je neodazivanje svjedoka sudu i to uglavnom lica koja su u direktnoj vezi sa okrivljenim.
U toku suđenja Damiru Mandiću, okrivljenom za ubistvo Duška Jovanovića, saslušano je više od 50 svjedoka, čija su ispitivanja bila predviđena optužnicom, kao i dvadesetak koji su naknadno predloženi. Suđenje okrivljenom za saizvršilaštvo u Jovanovićevom ubistvu počelo je 22. novembra 2005. godine. Sudija Radovan Mandić saslušao je u svojstvu svjedoka članove najuže porodice ubijenog urednika "Dana". Između ostalih saslušani su Branislav-Đaga Mićunović, Relja Eraković, Slađana Simićević, Dragomir Bećirović, Uroš Marčetić, Veselin Vučeljić, Edin Arifaj, Momčilo Mirković, Leon Drešaj, Maja Barović, Slobodanka Radulović, i Mirko Nikolić. U svojstvu svjedoka ispitani su i novinari "Dana" i "Revije D" Andrijana Petrović, Predrag Dabanović i Srđan Boljević. Saslušani su i policijski funkcioneri, Mićo Orlandić, Dragan Đurović, Milan Vujanović, trojica inspektora CB Podgorica, kao i Andrija Jovićević.
Na kraju i pored brojnih i neoborovih dokaza koje je zamjenik Višeg državnog tužioca ponudila Višem sudu u Podgorici, krivično vijeće sudije Radovana Mandića donijelo je skandaloznu odluku i izreklo Damiru Mandiću oslobađajuću presudu.
Na takvu odluku koja je naišla na oštre kritike javnosti, tužilaštva i policije, zamjenik Višeg tužioca Ljiljana Klikovac uložila je žalbu. Konačnu odluku o ovom sudskom procesu narednih dana bi trebalo da donese vijeće Apelacionog suda Crne Gore, koje ukoliko ukine oslobađajuću presudu, predmet vraća na ponovno suđenje.

M.V.RAKČEVIĆ
D.ŽIVKOVIĆ.

Radović: Neka kažu šta znaju

Predsjednik Izvršnog odbora Narodne stranke, Milan Radović kazao je da ta stranka od državnog tužioca očekuje da hitno preduzme po službenoj dužnosti odgovarajuće radnje, a povodom izjave ministra policije Jusufa Kalamperovića.
-Autor teze da u Crnoj Gori nema nerasvijetljenih ubistava je bivši premijer i nedavno odlikovani humanista Milo Đukanović. Ministar MUP-a je to otkriće redukovao izjavivši da u Crnoj Gori nema političkih ubistava i da je za policiju ubistvo Duška Jovanovića rasvijetljeno. Imajući u vidu te stavove postavlja se pitanje zašto pomenuti funkcioneri ne pomognu pravosudnim organima da odrade svoj posao kako bi konačno nalogodavci i izvršioci ovog svirepog zločina bili izvedeni pred lice pravde. Ukoliko ministar unutrašnjih poslova i predsjednik DPS-a svoja saznanja ne stave u službu pravosudnih organa, podliježu slovu Krivičnog zakonika, koji sankcioniše građane, odgovorne za prikrivanje činjenica u interesu rasvjetljavanja zločina. nakon ovih izjava očekujemo da državni tužilac, po službenoj dužnosti, hitno preduzme odgovarajuće radnje - saopštio je Radović.