Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovoj firmi hitno izdata licenca da bi dobila posao od Vlade * „Gugi” zatrpao odvodne kanale * Damiru Mandiću produžen pritvor * Vuku Vuleviću oduzeli automobil * Otkriven „Ajnštajnov krst” * „Zora” nadomak Cerere * Stihovima i ružama darivali dame
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-03-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Slobodan Pejović, policijski inspektor u penziji:
ANB mi se sveti jer sam svjedok deportacija.

Vic Dana :)

Sudija pita optuženika kojeg su uhvatili u krađi:
- Jeste li oženjeni?
- Nisam i nikad neću biti!
Sudija će na to:
- Ne mogu da vjerujem, tako pametan, a krade!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Zanimljivosti - datum: 2015-02-21 SATELITSKI SNIMCI KOJI SU ZABRINULI OKEANOLOGE
Nova noćna mora čovječanstva
Dan - novi portal
Analizirajući satelitske snimke koji se koriste za praćenje promjene kiselosti u morima i okeanima okeanolozi su se zabrinuli jer su po prvi put stekli globalnu sliku o tome koliko povećanje nivoa ugljen-dioksida u atmosferi utiče na zagađenje vode na Zemlji, prenosi B92 članak „Dejli mejla”. Pomoću termalnih kamera i mikrotalasnih senzora pričvršćenih za satelite koji kruže oko Zemlje na udaljenosti od 700 kilometara, naučnici su procijenili i koje oblasti okeana su izložene najvećoj opasnosti od pretjeranog povećanja kiselosti.
Sa povećanjem kiselosti morske vode, moguće su i promjene hemijskog sastava okeana, koje bi, kako se očekuje, mogle bitno da utiču na morski životinjski svijet. Neće biti dovoljno minerala neophodnih ljuskarima za njihov oklop, a posljedice će trpjeti i ribe koje se njima hrane.
Naučnici su se do sada oslanjali na mjerenja koja su obavljali instrumenti u okeanima i istraživačka plovila širom svijeta da bi stekli sliku o povećanju kiselosti okeana. Pomoću satelitskih podataka, naučnici sada uživo dobijaju informacije o promjenama u okeanu.
U tekstu objavljenom u časopisu „Environmental Science and Technology Letters”, tim okeanologa objasnio je da su kombinovali podatke nekoliko satelita da bi utvrdili kako porast nivoa ugljen-dioksida utiče na okeane. Oni su koristili evropski Senzor za mjerenje vlažnosti zemlje i saliniteta okeana (SMOS), koji je lansiran 2009, i Nasin satelit „Akvarijus”, lansiran 2011. godine.
Procijenjuje se da oko četvrtinu ugljen-dioksida koji dospije u atmosferu apsorbuju okeani, a nedavna studija Evropske unije je, na primjer, pokazala da povećanje kiselosti okeana već bitno ugrožava haringe u Baltičkom moru. Rukovodilac studije dr Piter Land iz Laboratorije za istraživanje mora u Plimutu kazao je da nove satelitske tehnike omogućavaju naučnicima da istovremeno prate kritična područja poput arktičkih mora, Bengalskog zaliva i Kariba.
„Sada je vrijeme da ispitamo kako da na najbolji način iskoristimo nove izvore podataka kako bismo pratili povećanje kisjelosti okeana i utvrdili gdje su nam satelitski podaci od najvećeg značaja”, kazao je ovaj stručnjak.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"