Punomoćnik supruge i sina ubijenog urednika „Dana” Duška Jovanovića, advokat Nebojša Asanović podnio je krivičnu prijavu protiv Uprave policije i ovlašćenih policijskih službenika jer nijesu evidentirali službenu zabilješku o priznanju Damira Mandića da je učestvovao u ubistvu, kao i zbog obmanjivanja suda da taj dokaz ne postoji. Asanović je u krivičnoj prijavi naveo da je Uprava policije Višem sudu dostavila obavještenje u kojem je obmanula taj pravosudni organ i to u namjeri da pomogne učiniocima poslije izvršenog krivičnog djela.
– To dalje daje navodi na sumnju u umiješanost države Crne Gore i visokih državnih fukcionera u slučaj ubistva Duška Jovanovića – naglasio je Asanović.
O podnošenju krivične prijave obaviješteni su vrhovni državni tužilac Ivica Stanković, predsjednik Vrhovnog suda Vesna Medenica i sudija Višeg suda Vesna Moštrokol.
Na glavnom pretresu održanom pred Višim sudom u Podgorici 16.2.2015. godine, a u predmetu koji se vodi protiv optuženog Mandića, sud je odbio dokazni predlog punomoćnika oštećenih da se kao dokaz u postupku, između ostalog, sprovede službena zabilješka koju su sačinili 5.6.2004. godine ovlašćeni policijski službenici CB Podgorica.
Kao obrazloženje za odbijanje izvođenja službene zabilješke kao dokaza u ovom postupku sud se pozvao na obavještenje Uprave policije u kome je navedeno da u Upravi policije ne postoji navedena službena zabilješka, niti je ona zvanično zaveden dokument.
– Oštećeni i njihov punomoćnik prvi put su 16.2.2015. godine od suda saznali za navedeno obavještenje Uprave policije i kratke razloge iz istog, pa smo zbog toga, preko svog punomoćnika 17.2.2015. godine podnijeli zahtjev Višem sudu za kopiranje tog obavještenja. Viši sud je dozvolio kopiranje obavještenja Uprave policije i punomoćnik oštećenih je dobio kopiju. U navedenom obavještenju Uprave policije se decidno navodi da u tom organu ne postoji, niti je zvanično zaveden dokument u vezi sa informativnim razgovorom sa optuženim Damirom Mandićem na okolnosti njegovih saznanja povodom ubistva Duška Jovanovića. Na kraju obavještenja Uprave policije nalazi se potpis direktora Uprave policije Veselina Veljovića – navodi se u prijavi.
Advokat Nebojša Asanović je takvo obavještenje policije okarakterisao kao šokantno, potpuno neozbiljno i neprofesionalno, protivno Ustavu i zakonu i protivno moralu.
– To predstavlja zloupotrebu države od strane Uprave policije i policijskih službenika koji su takvo neistinito obavještenje sastavili i dostavili ga sudu. Dana 21.6.2005. godine pred Višim sudom u Podgorici dao je izjavu u svojstvu svjedoka Milan Vujanović, tadašnji načelnik Centra bezbjednosti Podgorica. On je tada između ostalog izjavio: ,,Nakon lišenja slobode optuženi Damir Mandić je saslušan u prostorijama CB Podgorica i sjećam se da je on dao neku izjavu o svom učešću i učešću drugih lica u ubistvu Duška Jovanovića, da je o tom informativnom razgovoru sačinjena službena zabilješka koji službenu zabilješku će CB Podgorica na zahtjev suda dostaviti sudu” – naveo je Asanović.
Kao dokaz da je Vujanović to javno rekao, advokat Asanović je sudu dostavio zapisnik o glavnom pretresu pred Višim sudom u Podgorici K. br. 152/2004 od dana 21.6.2005. godine.
– Dakle, na osnovu navedene izjave pomenutog svjedoka, prvog čovjeka policije u CB Podgorica koji je prethodno od suda opomenut da je dužan da govori istinu i da ne smije ništa prećutati i koji je upozoren da davanje lažnog iskaza predstavlja krivično djelo, jasno se zaključuje da je optuženi saslušan u prostorijama CB Podgorice. Jasno je da je dao izjavu o svom učešću i učešću drugih lica u ubistvu Duška Jovanovića i da je o tom informativnom razgovoru sačinjena službena zabilješka, a Uprava policije dostavlja sudu obavještenje da takve službene zabilješke nije bilo, odnosno da ne postoji. O istoj stvari potpuno kontradiktorne tvrdnje daju Uprava policije i tadašnji načelnik Uprave policije CB Podgorica, što je šokantno i u najmanju ruku neozbiljno i neprofesionalno. Zbog čega Uprava policije i ovlašćena lica iz te službe tvrde tako nešto i o tome netačno obavještavaju ovaj sud, meni kao punomoćniku oštećenih nije poznato. Ne bih da nagađam niti da pretpostavljam, ali imam dokaze da su netačne navedene tvrdnje i obavještenje Uprave policije, i u to sam siguran – naglasio je Asanović.
Ističe da je jedan od dokaza izjava Milana Vujanovića.
– Pored njegove izjave pozivam se i na konkretnu službenu zabilješku sačinjenu 5.6.2004. godine od strane ovlašćenih policijskih službenika CB Podgorica u prostorijama CB Podgorica, a u vezi sa informativnikm razgovorom sa Damirom Mandićem iz Podgorice, optuženim u ovom postupku. Službenu zabilješku dobio sam u prekucanoj formi fotokopije i kao dokaz i prilog ovom podnesku dostavljam je sudu – naveo je u prijavi Asanović.
On je zbog svega navedenog predložio da se u svojstvu svjedoka pozove Milan Vujanović kako bi se posebno izjasnio o službenoj zabilješci – da li je sastavljena, koja je njena sadržina.
– Takođe, treba da se izjasni da li je sadržina službene zabilješke koju je je on naveo u svojoj izjavi ista kao sadržina službene zabilješke koju uz prilog ovom podnesku dostavljam tužilaštvu; treba da kaže ko je od službenih lica policije sačinio navedenu službenu zabilješku; zašto nije zavedena ili evidentirana u evidencijama Uprave policije i sve druge okolnosti. I ono što je sada najbitnije – da li je tačno ono što je pomenuti svjedok kao načelnik Centra bezbjednosti Podgorica, dakle kao tadašnji prvi čovjek policije u Podgorici, izjavio u vezi sa navedenom službenom zabilješkom na glavnom pretresu, održanom pred ovim sudom 5.6.2004. godine, i to poslije opomene i upozorenja suda da je dužan govoriti istinu, ili je tačno ono što je Uprava policije navela u svom obavještenju – pojasnio je Asanović.
On je dodao da po zakonu nadležni sud u zakonom propisanoj proceduri odlučuje ukoliko službena zabilješka ili drugi akti Uprave policije i policijskih službenika imaju neke nedostatke, slučajne ili namjerne.
– Međutim, i Uprava policije, tj. N.N. lica – ovlašćeni policijski službenici bili su dužni da predmetnu službenu zabilješku, kao i sve druge akte zavedu u svojim evidencijama i da ih na zahtjev suda proslijede sudu na dalji postupak, a to nijesu uradili – istakao je Asanović. M.V.RAKČEVIĆ
Pomogli učiniocu nakon zločina
Advokat Nebojša Asanović je osnovnom državnom tužiocu u Podgorici u krivičnoj prijavi predložio da protiv okrivljenih N.N. lica – ovlašćenih policijskih službenika zaposlenih u Upravi policije – pokrene krivični postupak i da ih po zakonu kazni za krivično djelo pomaganje učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela iz čl. 387 Krivičnog zakonika ili zbog bilo kog drugog krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti.
Šef podgoričke policije potvrdio postojanje dokaza
Na osnovu svega navedenog, Asanović tvrdi da je jasno da su N.N. lica – ovlašćeni policijski službenici, zaposleni u Upravi policije, 5.6.2004. godine sačinili predmetnu službenu zabilješku u prostorijama Centra bezbjednosti Podgorica, a u vezi sa informativnim razgovorom sa Damirom Mandićem, ali to nijesu evidentirali. Takođe, nijesu dostavili zabilješku Višem sudu, iako su po zakonu bili dužni da je dostave na zahtjev tog suda K. br.152/2004 od 28.12.2005. godine i od 30.1.2006. godine. Oni su zapravo obavijestili tu instituciju da službena zabilješka ne postoji. Akt Uprave policije 03 broj 051/06-4797 od 9.2.2006. godine, koji je predat Višem sudu 14.2.2006. godine, u Upravi policije ne postoji, niti je zvanično zaveden dokument koji se odnosi na navodni informativni razgovor sa optuženim Damirom Mandićem na okolnosti njegovih saznanja o ubistvu Duška Jovanovića. To je netačno i neistinito jer postojanje i sačinjavanje predmetne službene zabilješke pred Višim sudom u svojstvu svjedoka 21.6.2005. godine potvrdio je Milan Vujanović, tadašnji načelnik Centra bezbjednosti Uprave policije Podgorica – istakao je advokat supruge i sina ubijenog urednika „Dana” Duška Jovanovića.