Vrhovni sud Tajlanda osudio je bivšeg premijera te zemlje i crnogorskog državljanina
Taksina Šinavatru na pet godina zatvora zbog ilegalnog vlasništva nad akcijama u državnoj telekomunikacionoj firmi i sukoba interesa, te je raspisao nalog za njegovo hapšenje. Presuda je ovog mjeseca postala pravosnažna, a obrazloženo je da je Šinavatra prekršio tamošnji zakon o sprečavanju korupcije jer je prikrio da je pravi vlasnik milionski vrijednih akcija.
Krivično odjeljenje za nosioce političkih funkcija pri Vrhovnom sudu, kako prenosi, „Bangkok post”, saopštilo je da je u pitanju nastavak suđenje u slučaju protiv Šinavatre u odsustvu, a u skladu sa novim zakonskim rješenjima o krivičnom postupku za nosioce političkih položaja iz 2017. godine.
Šinavatra je godinama u bjekstvu, a u međuvremenu je dobio crnogorski pasoš, osnovao je firmu u Podgorici i kupio atraktivno zemljište kod Budve, gdje mu je omogućena gradnja ekskluzivnog hotela sa marinom za jahte.
Planska dokumentacija, koju je usvojila bivša crnogorska vlada, omogućava Šinavatri, od 2009.godine državljaninu Crne Gore, da sagradi hotel sa 500 ležajeva i privatnu marinu od najviše 50 vezova.
Šinavatra je kupio 2017. godine za 24 miliona eura dio ostrva Sveti Nikola u Budvi, od kompanije San investments, iza koje stoji kontroverzni biznismen
Stanko Cane Subotić. Tada je firma San investments zaključila kupoprodajni ugovor sa Šinavatrinom kompanijom Global TS Montenegro.
Prodato zemljište je Prva banka, u kojoj je najveći akcionar
Aco Đukanović, držala dugo pod hipotekom jer joj je Subotić bio dužan. Nakon što je Šinavatra kupio zemljište, dug banci je vraćen i hipoteka je izbrisana.
Subotićeva firma San investments nekretnine na ostrvu Sveti Nikola trgovala je neposredno nakon referenduma o državnom statusu Crne Gore, od beogradskog biznismena
Nenada Đorđevića. Ta imovina plaćena je oko 20 miliona eura, nakon što je Subotić podigao kredit kod Prve banke.
Šinavatra je zbačen sa vlasti 2006. godine, nakon čega je pobjegao sa Tajlanda da ne bi išao u zatvor zbog korupcije. Šinavatru je tamošnji glavni tužilac optužio 2008. godine na osnovu dokaza za malverzacije i sukob interesa između 9. februara 2001.godine i 19. septembra 2006.godine tokom njegova dva mandata premijera. Potom je osuđen na dvije godine zatvora, ali je prije presude izbjegao iz zemlje i preselio se u Dubaji. Ovo sada je druga presuda protiv ovog kontroverznog biznismena. Šinavatra je, prema navodima medija, osuđen za kršenje sistemskog zakona o suzbijanju korupcije držanjem akcija u dražvnoj telekomunikacionoj firmi preko posrednika. Taj zakon zabranjuje vladinom zvaničniku držanje udjela u državnom ugovoru. Takođe je osuđen za sukob interesa.
M.V.
Dio građana protiv gradnjeNakon što je najavljena gradnja hotela na ostrvu Sveti Nikola, u Budvi je počelo potpisivanje peticije za zabranu izgradnje hotelskog kompleksa i marine na Šinavatrinom zemljištu. Potpisivanje peticije pokrenuto je nakon što su građani saznali da su vodeće crnogorske institucije po hitnom postupku stavile na dnevni red tačku o Prostornom planu posebne namjene, gdje se posebno tretira ostrvo Sveti Nikola. Inicijatori peticije su rekli da žele da ostrvo bude tretirano kao u dosadašnjim planovima, odnosno da bude park šuma, da se sačuva mediteranski pejzaž, eko sistem i podmorje, te da nijesu protiv investitora već za to da razvoj bude održiv. Do danas, gradnja na ostrvu nije počela.