Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Državna preduzeća mogu da zapošljavaju i u kampanji * Mjere ne važe za moćnike iz DPS-a * Profesorica štrajkuje glađu * Tereti ga za propalu investiciju od 400 miliona * U Sjevernoj Makedoniji sedmoro umrlih, u Hrvatskoj dvoje * U svijetu preko pola miliona mrtvih, najgore i dalje u SAD * Od korone umrlo 11 pacijenata, inficirano još 309 osoba
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-07-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Slaven Radunović, poslanik Demokratskog fronta:
– Do sada se pokazalo da kada se javnost uključi u sve, to donosi štetu pregovorima opozicije.

Vic Dana :)

- Šta se dogodi kad žena padne niz stepenice?
- Ništa, ako su piva čitava.


Vozi Haso Muja u automobilu. Mujo primijeti:
- Bolan, Haso, već treći put skrećeš, a ne pališ žmigavac.
- Pa, normalno. Zašto onaj iza mene mora znati kada i kuda ću da skrenem?!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet IZ SZO SAOPŠTILI ZA DVIJE SEDMICE PRVI REZULTATI TESTIRANJA LJEKOVA ZA KOVID-19
Korona virus U svijetu preko pola miliona mrtvih, najgore i dalje u SAD Poslije SAD, zemlje sa najvećim brojem preminulih su: Brazil (61.884 umrle osobe i 1.496.858 zaraženih), Velika Britanija (43.995 umrlih i 283.757 zaraženih), Italija (34.818 preminulih i 240.061 zaražena osoba) i Francuska (29.875 umrlih i 202.785 inficiranih)
Dan - novi portal
Broj zaraženih od virusa korona u svijetu prešao je 11 miliona i sada iznosi, prema podacima portala Worldometers, 11.034.035. Broj preminulih prešao je pola miliona i iznosi 525.159.

Aktivnih slučajeva je 4.321.774, od čega su 57.934 u kritičnom stanju, a blage simptome ima 4.263.840 osoba.

SAD, gdje je prvi smrtni slučaj registrovan početkom februara, najviše su pogođene virusom, novi su podaci prema AFP. U toj zemlji je umrlo 128.740, zaraženo 2.739.879, a izliječeno 781.970.

Poslije SAD, zemlje sa najvećim brojem preminulih su: Brazil (61.884 umrle osobe i 1.496.858 zaraženih), Velika Britanija (43.995 umrlih i 283.757 zaraženih), Italija (34.818 preminulih i 240.061 zaražena osoba) i Francuska (29.875 umrlih i 202.785 inficiranih).

Velika Britanija je revidirala svoj metod prebrojavanja, navodeći da je umesto 313.483, zaraženo 283.757 ljudi.

Kina bez teritorije Hongkonga i Makaoa, gdje je počela epidemija u decembru 2019. godine, zvanično ima 83.542 inficirane osobe, 4.634 su umrle, a broj izliječenih je 78.499, prenosi AFP.

Evropa ima 198.356 preminulih i 2.690.130 zaraženih, SAD i Kanada 137.421 preminulu osobu i 2.844.522 inficirane, Latinska Amerika i Karibi 121.662 preminule osobe i 2.735.117 inficiranih, Azija 36.244 umrle i 1.388.696 zaraženih, Bliski istok 16.959 umrlih i 785.842 zaražene osobe, Afrika 10.609 umrlih i 433.436 inficiranih i Okeanija 133 preminule i 9.585 inficiranih.

Frans pres svakodnevno pravi bilans na osnovu državnih podataka zemalja svijeta i informacija Svjetske zdravstvene organizacije.

Svjetska zdravstvena organizacija, u roku od dvije nedjelje očekuje prve rezultate kliničkih ispitivanja ljekova, koji bi mogli da budu efikasni u liječenju oboljelih od Kovida-19, saopštio je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus.

Izvršni direktor SZO za vanredne programe Majk Rajan rekao je na brifingu za novinare da ne bi bilo mudro predviđati kada bi vakcina protiv Kovida-19 mogla da bude spremna za masovnu distribuciju, prenosi Rojters.

Jedan od vodećih njemačkih virusologa i direktor Instituta za virologiju i istraživanje HIV-a pri Univerzitetu u Bonu, profesor Hendrik Štrik objašnjava da li su maske i dezinfekcija efikasne, da li se korona može pobijediti, šta najviše doprinosi širenju zaraze i kada se može očekivati sledecći skok broja zaraženih.

U ekskluzivnom intervjuu za Sputnjik objasnio je svoje mišljenje da neće biti drugog ili trećeg talasa virusa korona, ali da će to biti „kontinuiran talas virusa s usponima i padovima”.

– Ja to posmatram kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou. Ne očekujem da će ovaj virus nestati. SARS-CoV2 će postati nova vrsta endemskog (stalno prisutnog) virusa korona. Trenutno u svijetu postoje četiri endemska virusa korona od kojih obolijeva čovjek, i mislim da se i SARS-CoV2 razvija u takav virus. Ne možemo uništiti virus dok ne budemo imali vakcinu. Do danas nismo pronašli vakcinu protiv patogenih ljudskih vrsta virusa korona, tako da moramo integrisati SARS-CoV2 u naš svakodnevni život, rekao je Štrik za Sputnjik.

Na pitanje koji su glavni faktori zaraze SARS-CoV2 i koliko su efikasne opštepoznate zaštitne mjere, kao što su maske i dezinfekcija kaže:

– Postoje dva faktora koji su karakteristični za respiratorne viruse ili za viruse korona, koji doprinose infekciji. To su blizina i vrijeme. Ako se nalazite pored zaražene osobe i provodite s njom mnogo vremena, najvjerovatnije će doći do infekcije. Rizik od infekcije dodatno se povećava u zatvorenim prostorijama, jer odsustvo vjetra i sunca znači da kapljice virusa mogu lakše opstati u vazduhu. Zaštitne maske su efikasne. One mogu umanjiti rizik od infekcije SARS-CoV2, kako su pokazala pojedina istraživanja. Ali ako se maska koristi nepravilno, ako je nose nekoliko nedjelja, ako se ne pere, neprestano se dodiruje, onda je takva maska pogodna za bakterije i viruse. To može izazvati i druge bolesti – pojasnio je.

– Dezinfekcija igra drugostepenu ulogu, jer je SARS-CoV2 zaraza koja se prenosi vazdušno-kapljičnim putem, a ne kontaktom. Međutim, ako čovjek kašlje ili kiše u dlanove, a zatim otvara vrata, može doći do inficiranja ako neko drugi dotakne bravu. Ali to nije glavni način prenosa zaraze, dodao je Štrik.

On je pojasnio koliko je svjetska zajednica pripremljena za globalne pandemije, kao što je Kovid-19.

– Sada učimo nevjerovatno intenzivno. I učimo da bi trebalo da budemo mnogo bolje pripremljeni za takve pandemije. Poslednjih godina Svjetska zdravstvena organizacija je više puta izjavljivala da je potrebno više novca kako bi bili bolje pripremljeni za takve pandemije. Nadam se da će SZO izaći iz ove situacije snažnija, a ne slabija. Naravno, treba vidjeti da li organizaciju treba strukturno mijenjati za izvršavanje ovih zadataka, ali je očigledno da je budžet SZO za borbu protiv pandemija danas izuzetno nizak. Pandemija je globalni sistem, nije regionalna niti nacionalna, ali mi, kao globalna zajednica, učestvujemo u tome zajedno, zaključio je Štrik.

Takođe, rekao je da o ponavljanju pandemije narednih nekoliko godina ne znaju.

– Ne znamo. Može se dogoditi da se ponovo pojave stari virusi, kao što je španski grip. Može se desiti da poznate bakterije postanu neosjetljive na antibiotike i da naprave problem za cijeli svijet. Što bolje budemo pripremljeni, to ćemo brže i efikasnije moći da se izborimo s time u buduććnosti. Najvažnije vrijeme pandemije je vrijeme prije pandemije, rekao je njemački virusolog.

Štrik je rekao da moramo početi da živimo sa virusom.

– To znači da moramo shvatiti koje mjere su najefikasnije. Neki govore da su to maske, drugi se zalažu za ograničavanje kontakata ili zabranu masovnih okupljanja, ali u ovom momentu mi to ne znamo. U početku je brzo i istovremeno doneseno mnogo različitih mjera. Sada je važno shvatiti šta najbolje blokira virus. Kada to shvatimo, krenućemo pravim putem, pojasnio je za Sputnjik Štrik.


EK uslovno odobrila lijek remdesivir
Evropska komisija saopštila je da je uslovno odobrila upotrebu lijeka remdesivir protiv oboljenja Kovid-19 poslije ubrzane procedure njegove provjere.

Izvršno tijelo EU saopštilo je da je lijek koji proizvodi kompanija Gilijed prvi koji je odobren u evropskom bloku za liječenje Kovida-19.

Proces analize lijeka od kraja aprila vodila je Evropska medicinska agencija.

Komisija je prije dva dana saopštila da su u toku pregovori sa Gilijedom o nabavci doza remdesivira za 27 zemalja EU.

Ovaj proces mogao bi da bude otežan nakon što je američko Ministarstvo zdravlja objavilo da je osiguralo kupovinu ukupne projektovane Gilijedove prozvodnje za jul i 90 odsto za avgust i septembar.

Potražnja za remdesivirom značajano je porasla od kada se u kliničkim ispitivanjima pokazalo da ovaj lijek, koji se unosi intravenozno, pomaže da se skrati bolnički oporavak.

Vjeruje se da lijek najefikasnije djeluje protiv Kovida-19 u ranoj fazi ovog oboljenja.

Uslovno odobrenje znači da lijek može da se prodaje u periodu od godinu dana u 27 zemalja EU dok se ne sakupe svi podaci o njegovoj efikasnosti i sporednim efektima.


Indija zabilježila rekordan porast noozaraženih
Indija je sa preko 20.000 novozaraženih koronavirusom ponovo zabilježila rekord rasta broja infekcija u jednom danu.

U Indiji su u poslednja 24 sata zabilježene 20.903 infekcije, što je ukupno 625.544 od početka epidemije.

U istom vremenskom periodu umrlo je 379 osoba, ukupno 18.213, saopštilo je tamošnje Ministarstvo zdravlja.

Indija se sad po broju zaraženih približila Rusiji koja je zabilježila 660.000 slučajeva i koja je treća po broju zaraženih na svijetu nakon SAD i Brazila.

Uprkos širenju zaraze, Indija popušta mjere i ponovo pokreće ekonomiju.

Ministarstvo kulture Indije je odlučilo da znamenitosti, uključujući Tadž Mahal, od sledeće nedjelje budu otvorene za posjetioce uz ograničen broj ljudi i obavezno nošenje maski.

U poslednja 24 sata u Francuskoj je od posledica Kovida-19 preminulo još 18 osoba, čime se broj smrtnih slučajeva popeo na 29.893, saopštilo je francusko Ministarstvo zdravlja.

Broj pacijenata na Intenzivnoj njezi smanjen je za 13, prenosi Rojters.
Francuska, u kojoj je od 1. marta umrlo skoro 29.893 ljudi, potvrdila je svoja prva tri slučaja Kovida-19 i 24. januara, uključujući dva pacijenta u Parizu i jednog na jugozapadu zemlje u Bordou.
Do sad je u Francuskoj zabilježeno 166.378 slučaja korona virusa.


Merkelova nakon kritika počela da nosi masku
Njemačka kancelarka Angela Merkel počela je u javnosti da nosi zaštitnu masku, nakon što je bila na meti kritika što je ne nosi, uprkos vladinim preporukama za suzbijanje korona virusa.
Merkelova se danas pojavila u gornjem domu njemačkog parlamenta sa crnom maskom, na kojoj je logo njemačkog predsjedavanja Evropskoj uniji. Skinula je masku tek nakon što je zauzela svoje mesto u sali, na propisanoj distanci od ostalih zvaničnika, prenosi AP.
Merkelova je juče fotografisana sa sličnom maskom tokom sastanka sa guvernerom njemačke savezne države Berlin.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"