Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Robijaši zapalili ćeliju, počeo štrajk * Opštine Tuzi nema bez referenduma * Pilota okrivili za helikoptersku nesreću * Vlast progoni 20 sveštenika * Robijaši zapalili ćeliju, počeo štrajk * Pisani spomenik trajno svjedočanstvo uzvišene žrtve * Ubistvo Kašogija strašna greška
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-10-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR DAMJANOVIĆ, POSLANIK:
U Crnoj Gori postoji partijski monopol i za njegovo razbijanje potrebne su ključne izmjene izbornog sistema, posebno kroz uvođenje otvorenih lista.

Vic Dana :)

Dječak hoda trotoarom, a na putu pokraj njega zaustavi se auto. Muškarac srednjih godina spusti bočno staklo i povika:
- Mali, ako uđeš dat ću ti 20 eura!
Dječak pocrveni, ljubazno ga odbije i nastavi da šeta. Nakon nekoliko metara, vozač opet zaustavi auto pored dječaka:
- Ok, šta misliš o 30 eura, i dodam još i kesicu bombona?
Dječak nešto odbrusi tipu i još više ubrza hod. Međutim, malo dalje automobil ga opet sustignu i muškarac mu se ponovo obrati:
- Mali, ovo je moja posljednja ponuda, 50 eura i slatkiša koliko god možeš da pojedeš. Samo uđi, molim te!
Dječak zastane, osvrne se oko sebe i polako priđe autu:
- Slušaj, ti si kupio tog glupog jugu, ćale, sad se fino sam vozaj u njemu.










Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet - datum: 2018-10-20 POLICIJA TRAŽI KAŠOGIJEVO TIJELO U ŠUMI PORED ISTANBULA Obruč se steže oko saudijskog princa Turska policija je identifikovala pet osoba osumnjičenih za ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija, a četiri osobe su navodno povezane sa princom Muhamedom bin Salmanom, objavio je „Dejli sabah“ pozivajući se na izvještaje američkih medija. Među njima je i doktor koji je osumnjičen da je iskasapio Kašogijevo tijelo
Dan - novi portal
Nakon pretresa saudijskog konzulata u Istanbulu i rezidencije konzula, turska policija traži tijelo nestalog Kašogija u šumi pored Istanbula.
Zvaničnici smatraju da je jedna od lokacija na kojoj je moguće bačeno tijelo Džamala Kašogija, nestalog novinara „Vašington posta“, saudijskog porijekla, Beogradska šuma, pored Istanbula, prenosi AP. Druga lokacija je ruralno područje oko grada Jalova, oko 90 kilometara od Istanbula.
– Istraga je dovela do određene sumnje da su njegovi ostaci oko grada Jalova ili u Beogradskoj šumi – rekao je neimenovani zvaničnik za Rojters.
Anonimni izvor iz američke administracije izjavio je za Rojters da su američke obavještajne službe sve više ubijeđene da je saudijski princ Muhamed bin Salman imao udjela u Kašogijevom nestanku.
Turska policija identifikovala je juče pet osoba osumnjičenih za ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija, a četiri osobe su navodno povezane sa princom Muhamedom bin Salmanom, objavio je „Dejli sabah“ pozivajući se na izvještaje američkih medija.
Podsjetimo, Kašogi je ušao u saudijski konzult u Istanbulu 2. oktobra kako bi pripremio papire za vjenčanje sa vjerenicom koja je turska državljanka. Međutim, iz te zgrade nikada nije izašao. Važio je za kritičara saudijske kraljevske porodice zbog čega se sumnja da je upravo to razlog njegovog sada već izvjesnog ubistva.
Američki mediji prethodnih dana su objavili niz vijesti, pozivajući se na svoje izvore i dokaze, da je Kašogi ubijen u konzulatu, a da je njegovo tijelo raskomadano.
Četiri osumnjičena povezana sa Muhamedom bin Salmanom
Turska policija je identifikovala pet osoba osumnjičenih za ubistvo saudijskog novinara Džamala Kašogija, a četiri osobe su navodno povezane sa princom Muhamedom bin Salmanom, objavio je „Dejli sabah“ pozivajući se na izvještaje američkih medija. Među njima je i doktor koji je osumnjičen da je iskasapio Kašogijevo tijelo.
Jedan od osumnjičenih je Maher Abdulaziz Mutreb koji ima bliske veze sa saudijskim princom, kako pokazuju fotografije na kojima se vidi sa princem u Madridu, Hjustonu i Parizu, piše „Njujork tajms“.
Mutreb, koji je opisan kao bivši diplomata u Londonu, fotografisan je dok izlazi iz aviona sa saudijskim prestolonaslednikom na nedavnim putovanjima u Madrid i Pariz. Takođe je fotografisan u Hjustonu, Bostonu i zgradi Ujedinjenih nacija.
Drugi osumnjičeni je Abdualziz Mohamed al Havsavi, navodno član obezbjeđenja princa Salmana, čiji položaj je objelodanio francuski profesionalac koji je ranije radio sa kraljevskom porodicom.
Thar Galeb al Barbi, treći osumnjičeni je visokopozicionirani kraljevski čuvar koji je zbog svojih sposobnosti prebačen u kasarnu u Džedi, izvijestili su saudijski mediji.
Četvrti osumnjičeni je Muhamad Sad Alzahrani, koji je putovao sa pasošem na ime drugog člana obezbjeđenja kraljevske porodice. On je na snimcima prikazan s oznakom na kojoj piše drugo ime.
Poslednji osumnjičeni je doktor Salah al Tubaigi, šef za forenzičke dokaze u Sekretarijatu za opštu bezbjednost u Saudijskoj Arabiji, koji je putovao u Istanbul kao dio saudijske ekspedicije i navodno isjekao Kašogijevo tijelo.
Ubijanje trajalo
sedam minuta
Al Tubaigi je, kako navodi „Dejli mejl“ studirao patologiju na Univerzitetu u Glazgovu gdje je postao ekspert za obdukcije. Takođe, studirao je i u Australiji, prenose australijski mediji. On je snimljen kako se ukrcava na avion za Istanbul istog dana kada je Kašogi nestao, a imao je i funkciju u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Turski mediji navode da se on čuje na audio-snimku kako predvodi brutalno kasapljenje Kašogijevog tijela.
Njegovo ubijanje je trajalo sedam minuta, navodi anonimni izvor koji tvrdi da je čuo audio-snimak poslednjih trenutaka života Kašogija, zabilježenih na njegovom „Epl“ satu.
Na snimku se čuje kako su ga iz kancelarije generalnog konzula odveli u susjednu prostoriju na sto gdje su ga hirurški isjekli, piše „Dejli mejl“, pozivajući se na „Midl ist aj“.
Navodno se čuju njegovi vrisci, prije nego što su mu dali neku injekciju, nakon čega je utihnuo.
Jedan izvor je naveo da je on rekao drugim ubicama: „Kada radim ovaj posao, slušam muziku. Trebalo bi i vi to da učinite“.
On se nije javno izjasnio o ovim navodima. Niko od osumnjičenih da je učestvovao u ubistvu novinara nije bio dostupan za komentare.
„Njujork tajms“ je objavio da su turske vlasti identifikovale najmanje devet od 15 osumnjičenih koji su povezani sa saudijskim vojnim, vladinim ili bezbjednosnim službama.
Prema pisanju „Tajmsa“, podaci o osumnjičenima su nabavljeni pomoću softvera za prepoznavanje lica, baza podataka dobijenih pomoću brojeva njihovih telefona, lokalnih medija, svjedoka i procurelih dokumenata iz saudijske vlade.
U izveštaju se navodi da su osumnjičeni prebačeni avionom privatne saudijske avio-kompanije koja je direktno povezana sa princom i saudijskim Ministarstvom unutrašnjih poslova.
Živ iskasapljen, rastopljen
kiselinom
Pretpostavlja se da su ostaci nestalog saudijskog kritičara i novinara Džamala Kašogija možda rastopljeni u kiselini pošto je živ iskasapljen, piše „Miror“.
Turske vlasti, koje tragaju za disidentom i građaninom SAD, vjeruju da tijelo možda nikada neće biti pronađeno.
Kašogi je poslednji put viđen unutar konzulata Saudijske Arabije u Istanbulu prije više od dvije nedjelje.
Pretpostavlja se da je živ iskasapljen i obezglavljen od strane 15 plaćenih ubica. Takvog je vjerovanja stručnjak za autopsiju, koji je studirao u Glazgovu, koji želi da ostane anoniman.
On navodi da jedna linija istrage vodi do pretpostavke da je iskorišćena kiselina da se rastvori tijelo novinara, pošto je ubijen. Ova teorija je iskrsla poslije poslednje kolumne Džamala Kašogija u „Vašington postu“.
Njegova kolumna je upozorila da vlasti sa Bliskog istoka imaju „slobodu rukovanja“ medijima, kako bi ih ućutkali. To je uslijedilo pošto je novinar iz Turske Jeni Šafak naveo da su mu saudijski zvaničnici odsjekli prste i zatočili ga unutar konzulata, dok ga je vjerenica čekala ispred.
„Vašington post“ tvrdi da je kolumnu dobio od Kašogijevog asistenta, dan nakon nestanka.
Pod nazivom „Džamal Kašogi: šta je arapskom svijetu najpotrebnije jeste sloboda izražavanja“, kolumna osuđuje kažnjavanje novinara od strane arapskih vlasti i propast međunarodne zajednice, koja ne reaguje.
Kašogi je citirao svog prijatelja, saudijskog pisca, Saleha al Šeija, koji je bio zatočen pet godina, jer je kritikovao saudijski establišment i naveo primjer oduzimanja svih izdanja egipatskih novina „Masri al Joum“ od strane vlasti.
Kolumna sadrži i zabilješku urednice Karen Atje, koja tvrdi da ju je prevedenu primila od Kašogijevog asistenta, dan nakon nestanka.
– Odložili smo objavljivanje, jer smo se nadali da će se Džamal vratiti i da ćemo je zajedno urediti. Sada moram da prihvatim: to se neće desiti. Ovo je poslednji njegov tekst koji ću urediti – dodala je ona.
Navela je da je Kašogi „bio posvećen slobodi u arapskom svijetu“, dodajući da je „najvjerovatnije dao život za tu slobodu“.
Napad botova
Društvena mreža Tviter suspendovala je prije dva dana botove koji su isticali prosaudijske stavove povodom nestanka novinara Džamala Kašogija.
Tviter je postao svjestan postojanja nekih od botova kad je „NBC njuz” predstavio kompaniju sa tabelom sa stotinama naloga koji tvituju iste prosaudijske poruke u isto vrijeme. Listu je sastavio Džoš Rasel, informacioni tehnolog koji je prethodno identifikovao kampanje stranog uticaja na Tviteru i Reditu.
Neimenovani radnik Tvitera rekao je da kompanija gasi naloge zbog kršenja pravila o spemu. Neki od naloga botova koristili su haštag na arapskom jeziku koji je postao globalni Tviter trend u nedjelju. Haštag – ugrubo preveden – znači „svi mi vjerujemo Mohamedu bin Salmanu”, krunskom princu Saudijske Arabije koji se našao pod žestokim kritikama nakon nestanka Kašogija u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. oktobra.
Botovi su puštali poruke tokom vikenda podstičući korisnike da izraze svoje sumnje povodom vijesti da je Kašogi ubijen u konzulatu, kako to tvrde turske vlasti. Stotine prosaudijskih naloga na Tviteru stvoreno je u razmaku od nekoliko minuta 16. i 17. novembra prošle godine. Desetine drugih naloga stvoreno je u toku istog sata na razne datume 2012.
Mnogi botovi, koji su tvitovali i na arapskom i na engleskom, uhvaćeni su kako dijele identične nizove postova sa saudijskim nacionalnim haštagovima.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"