Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sekulić „savjetovao” izvjestioca gdje da uloži pare * Djevojčice neželjene, rođeno 314 dječaka više * Veljovići zaradili 23.000 eura * „Tara” u minusu tri miliona * „Vučica” na Enfildu Kralj u Bavarskoj * Klinički centar CG ispustio favorita * Hamilton: Titula bi mi ove godine još više značila
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
TANjA FAJON, POSLANIK EVROPSKOG PARLAMENTA:
Sprečavanje korupcije, oduzimanje imovine stečene kriminalom, sprečavanje trgovine ljudima i pranja novca i dalje su važni problemi i područja na čijem poboljšanju bi Crna Gora trebalo da radi.

Vic Dana :)

Hvali se Mujo svom jaranu Hasu:
– E moj Haso, gdje ti ja sve nisam bio... Pariz, London, Njujork, Melburn,... takođe ni u Rimu nisam bio!

Dva grobara, posle napornog dana, sjede uz pivo. Kaže jedan drugom:
– Uf, danas smo sahranjivali jednog od 150 kila, izmori nas... Drugi odgovara: – Ma nije to ništa, mi danas sahranjivali nečiju taštu, narod je toliko aplaudirao da smo je tri puta vadili na bis!

Šetaju vuk i zec noću šumom. Stiska se zec uz vuka i govori:
– Jao, kako je strašno u ovoj šumi, stvarno se bojim.
– A kako će tek biti meni kada se budem sam vraćao kući?!

- U meni spava genije, a budala je uvijek budna.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Svijet KINESKI PROJEKAT UGROZIO OSAM ZEMALJA Zamke na putu svile
Dan - novi portal
Kina ulaže u gradnju infrastrukture koja će omogućiti brži put njene robe. „Novi put svile“ prolazi kroz Srbiju i za mnoge zemlje znači dolazak investitora i oživljavanje privrede, ali to sa sobom nosi zavisnost od Kine.
Projekat nazvan „Novi put svile“ je ogroman poduhvat: nastaju dva trgovačka puta kako bi se Kina bolje povezala sa drugim zemljama. Jedan kopneni i jedan pomorski. Rute vode kroz više od 60 zemalja Azije, Evrope i Afrike. Isto tako ogromni su i troškovi. Ta infrastruktura bi trebalo da košta oko bilion (hiljadu milijardi) dolara – riječ je o putevima, lukama i elektranama. To će velikim dijelom biti finansirano preko odgovarajućeg fonda kineske vlade i Azijske investicione banke za infrastrukturu (AIIB). To je multilateralna banka za razvoj koja je osnovana 2014. na inicijativu Kine a danas ima 61 zemlju-članicu.
Novi trgovački putevi, razvoj infrastrukture u slabije razvijenim zemljama i obezbijeđeno finansiranje – kinesko rukovodstvo sprovodi taj projekat kao klasičnu win-win situaciju za sve učesnike.
Ima i kritika. Evropljani se žale da njihove firme nisu zastupljene među onima koje postavljaju infrastrukturu. Jer, „Kina kredite najčešće daje uz uslov da u građevinskim projektima učestvuju firme koje zapošljavaju što više kineskih radnika i koje kupuju i koriste kineske komponente i sirovine“, kaže za DW Tomas Eder sa berlinskog Merkator instituta za kineske studije (Merics). I dodaje da u azijskim i afričkim zemljama „Novog puta svile“ opada udio Evropljana u trgovini i investicijama.


Pakistanski projekat

Drugi aspekt kritike tiče se siromašnih zemalja koje će izgraditi svoju infrastrukturu uz pomoć Kine. One će se zbog tih građevinskih projekata zadužiti i tako će postati ekonomski zavisne, kako je to pokazala studija Centra za globalni razvoj, trusta mozgova iz SAD sa sjedištem u Vašingtonu. Prema toj studiji, sedam zemalja je posebno ugroženo: Pakistan, Tadžikistan, Mongolija, Laos, Maldivi, Džibuti i Crna Gora. Otkako te zemlje učestvuju u projektu Puta svile, njihov javni dug je vrlo povećan. A veliki dio dugova drži Kina.
Kinesko-pakistanski ekonomski koridor (CPEC) važi kao paradni projekat u okviru Novog puta svile. On obuhvata 3.000 kilometara dugu mrežu puteva, pruga, gasovoda i termoelektrana koje se protežu od zapadne Kine do pakistanske obale i nove luke Gvadara. Centar za globalni razvoj procjenjuje čitav investicioni volumen na 62 milijarde dolara. Oko 80 odsto novca bi trebalo da dođe iz Kine, a Peking traži oko pet odsto na ime kamate.
Ovakvi veliki projekti u nekim azijskim zemljama a „posebno u Pakistanu“ mogu da pogoršaju ionako velike probleme sa vođenjem država, „prije svega kada je riječ o ekonomskoj odgovornosti i korupciji“, piše u zajedničkoj studiji stokholmskog instituta za istraživanje mira SIPRI i njemačke Fondacije Fridrih Ebert.
Naravno da obje strane očekuju da će profitirati od projekta. Za Kinu je privredni koridor veza s arapskim izvorima nafte i s afričkim kontinentom na kojem je Kina vrlo aktivna. Pakistan se nada da će ostvariti ubrzan privredi rast i otvoriti mnogo novih radnih mjesta.
Ali, ako se pakistanska privreda ipak bude razvijala sporije nego što je planirano, ta zemlja bi zbog povećanja dugova mogla da se nađe u teškoćama. A kakve posledice to može da ima, pokazao je slučaj Šri Lanke; ona u jednom trenutku više nije mogla da otplaćuje dugove i Kina joj je ponudila otpis duga. Zauzvrat je luka Hambantota iznajmljena kineskom državnom preduzeću na 99 godina.


Evropa „na udaru“

U Evropi su neke zemlje u fokusu Kine zato što preko njih ona želi da prodre na evropsko tržište. Grčka je „kapija Kine ka Evropi“ – rekao je još 2014. kineski premijer Li Kećijang. Kina je u Grčku investirala već više od sedam milijardi eura, i to nije kraj.
Primjer za takvo ulaganje je nekada sporna predaja pirejske luke u ruke kineske firme Cosco 2016. godine. Cosco će od te luke napraviti najveću u Sredozemnom moru, a obrt robe je tamo već bitno povećan zahvaljujući isporukama iz Kine. Oko luke nastaju logistički centri i skladišta – pa tako i nova radna mjesta za Grke. A kineska državna elektrodistribucija je 2016. preuzela udio od 24 odsto u grčkom elektrodistributeru ADMIE. Obje strane stalno naglašavaju da nije riječ samo o ekonomskoj razmjeni, već i kulturnoj razmjeni.


Luka u Pireju

Srbija, za razliku od Grčke, nije članica EU, ali takođe ima bitno mjesto kao koridor kroz Balkan. Najveća tamošnja kineska investicija bio je most Zemun–Borča preko Dunava. Od ukupno 170 miliona koliko je koštao, 145 je finansirala kineska Eksim banka, a građevinske radove je izvela jedna kineska firma.
No, taj most je samo početak većih projekata. Tako bi za 1,6 milijardi evra firme China Railways International i China Construction Company trebalo da sagrade brzu prugu između Beograda i Budimpešte – već danas se premijeri Mađarske i Srbije hvale tim paradnim projektom koji bi trebalo da bude završen 2023. godine.
Kineske kompanije kontrolišu željezaru u Smederevu, firmu sa najvećim potencijalom za izvoz u Srbiji, a bacili su oko i na Rudarsko-topioničarski basen Bor.
I pored rizika, kineske investicije su u mnogim zemljama dobrodošle, jer obećavaju oživljavanje privrede. A Kina sa svojim investicijama ne pokazuje nikakve političke uslove. No, studije Fondacije Fridrih Ebert i SIPRI su pokazale da Kini nisu važni samo trgovina i privreda, već da ona želi da ostvari i politički uticaj. Zato bi Evropljanima bilo od koristi da razrade sopstvenu stratešku viziju da bi mogli da primjereno reaguju na kineski projekat, pišu autori studije. No, takve vizije još nema, tako da se u studiji napominje: „U ovom trenutku, Brisel ne govori jednoglasno i nema strateški odgovor.“

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"