Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Brđanin v.d. direktora, smijenjen Janjušević * Brđanin v.d. direktora, smijenjen Janjušević * Prvo mišljenje VK, pa zakoni o pravosuđu * Istražiti zloupotrebe u Montekargu * Policajci uhapšeni zbog primanja mita * DPS kopirao logo Zvezdine televizije? * Dječji dodatak ne može zamijeniti naknade majkama
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 23-02-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Boris Raonić, predsjednik Građanske alijanse:
Doskorašnja crnogorska pozicija „lidera u evropskim integracijama“ polako blijedi.

Vic Dana :)

Pita učitelj Perica:
- Kada pišemo veliko slovo??
Perica odgovara:
- Kad je neko kratkovid.
Vratio se sin s ispita. Pita ga otac:
- Kako je bilo?
- Veličanstveno i božanstveno!, odgovori sin.
- Kako to?
- Pa veličanstveno jer smo i ja i profesor bili u odjelu, a božanstveno, kad je profesor postavljao pitanje ja se krstio, a kad sam ja odgovaro on se krstio!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Stav - datum: 2021-02-22
Dio društva sjeverno od Alpa
Dan - novi portal
- Autor: Kristof Štrak

To je nezamislivo dugo vremensko razdoblje: ove godine Njemačka bilježi najmanje 1.700 godina jevrejskog života na Rajni i sjeverno od Alpa. Najstariji pisani trag, jedan dekret cara Konstantina od 11. decembra 321. danas se nalazi u Vatikanskoj biblioteci. U tom dopisu, upućenom gradskim vlastima u Kelnu, car je odredio da je u carstvu dopušteno „imenovanje Jevreja u gradsko vijeće”. Očigledno da su se u Kelnu oko toga prepirali.

– 1.700 godina – dugačak most između Antike i sadašnjosti. Koliko je star taj carev dekret pokazuje prisjećanje na jedan drugi datum, koji je dobio veliko značenje za Evropu: godine 321. početkom marta, car Konstantin se pozabavio proslavom vaskrsnuća dan nakon šabata, „Danom Sunca”, i time se pobrinuo za uvođenje neradne nedjelje koja važi do danas.

Konstantin, koji se borio i pobjeđivao širom tada poznatog svijeta i navodno se krstio na samrtnoj postelji 337. godine, vodio je vjersku politiku kao politiku svoje vladavine i sredstvo za davanje identiteta.

Jevreji pripadaju društvu – tako se može sažeti značenje 11. decembra 321. Oni se nisu pojavili jednom kasnije. Tih 1.700 godina su razdoblje s ponekim vrhuncima i mnogim padovima, sa strašnim grozotama. Suživot je rijetko kad bio opušten, a često problematičan. „Tu nije bilo mnogo dobrih dana”, kaže Andrej Kovač, predsjednik udruženja „321 – 2021: 1.700 godina jevrejskog života u Njemačkoj”.

Izopštavanja, progoni i ritualna ubistva, krstaški pohodi, antisemitizam, rasna mržnja – svaki grad u Njemačkoj s bogatom jevrejskom tradicijom ima i strašna sjećanja, koja sežu daleko prije uspona nacionalsocijalizma.

Da, postoje i bogata kultura i veličanstveni uspjesi u nauci – to potvrđuju imena brojnih njemačkih dobitnika Nobelove nagrade jevrejske vjere. Sve to mora biti dio sjećanja svih, a ne samo jevrejske zajednice.

Zato je u ovoj jubilarnoj godini još važniji zajednički pogled unazad i prema naprijed. Jevrejski život u Njemačkoj je 2021. tako raznolik kao nikada – poslije Holokausta. Danas u Njemačkoj opet studiraju budući liberalni, konzervativni i ortodoksni rabini. Postoje etablirane zajednice, naglašeno sekularni život, a i mladi, šareni pokreti s velikim samopouzdanjem.

A nakon doseljavanja Jevreja iz bivšeg Sovjetskog Saveza od 1990. godine, u mnogim jevrejskim opštinama se sprovodi nevjerovatno angažovan – često neprimijećen – rad na integraciji. Ova jubilarna godina želi da istakne to raznoliko vitalno jevrejstvo.

Konstantinov dekret iz 321. godine odnosio se na političko uključivanje jevrejskih građana. U njemačkoj politici su Jevrejke i Jevreji rijetkost – jedna pokrajinska ministarka, jedan gradonačelnik i nekoliko pokrajinskih poslanika ili lokalnih političara.

Jer, oko 200.000 Jevrejki i Jevreja ipak predstavljaju manjinu. Uprkos tome: car je opomenuo gradske vlasti u Kelnu da ih ne izopštavaju. To važi za politiku i tada i danas. Tada je to važilo za Jevreje, a danas važi za sve manjine u političkom sistemu – u Njemačkoj i na međunarodnoj pozornici.

Ova 1.700 godišnjica je razlog za slavlje. Naravno, prvenstveno mogu slaviti Jevrejke i Jevreji u Njemačkoj ili sjeverno od Alpa. Ali cijelo društvo, cijela Njemačka bi trebalo da slavi i podsjeća, slavi i gleda prema naprijed – zahvalna za sve što je postignuto i uvjerena da se neće zaboraviti ono što je prošlo.

Prošlost je prošla, ali ne smije biti zaboravljena – tako se može s pouzdanjem živjeti u zajedničkoj budućnosti.

dw.com


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"