<br />
Pogodite gdje je, u završnim danima upravo minule godine, najviše poskupio benzin, uprkos tome što su cijene sirove nafte iz koje se dobije, najniže u poslednjih 11 godina.
Odgovor će vas, kako se to danas popularno kaže na tabloidnim veb portalima, iznenaditi. Benzin je za čak 50 odsto poskupio u zemlji sa najviše nafte – u Saudijskoj Arabiji.
Novogodišnji poklon tamošnjih vlasti su i skuplje dizel gorivo, ali i struja i voda. Istine radi, sve navedeno je tamo i posle poskupljenja među najjeftinijim u današnjem svijetu, ali je ova vijest svakako značajna, pošto je riječ o najvećem svjetskom proizvođaču i izvozniku nafte.
Razlog za poskupljenje je, ma kako to na prvi pogled bilo nelogično, niska cijena nafte. Zbog te činjenice, Saudijska Arabija je 2015. završila sa najvećim deficitom u svojoj 83-godišnjoj istoriji (Kraljevina je osnovana 1932.) – rupa u budžetu je bila oko sto milijardi dolara.
Skuplje gorivo i komunalije u ovoj godini taj deficit treba donekle da umanje. Nije, inače, riječ o nečem dramatičnom, što žitelji ove petro-države ne mogu sebi da priušte, jer su, sa oko 50.000 ”po glavi” stanovnika godišnje, među najbogatijima na svijetu. Ali odluka o poskupljenju benzina (cijena mu je sada 0,21 euro po litru) je globalno važna vijest, jer je indikator nekih geopolitičkih promjena koje se mogu okarakterisati kao ”tektonske”.
Saudijsko peglanje deficita poskupljenjem benzina šalje značajnu poruku: najveći svjetski proizvođač računa da će nafta još zadugo biti jeftina. Što je nesumnjivi paradoks, jer poništava doskorašnje pravilo da su cijene nafte direktno proporcionalne sa (ne)stabilnošću na Bliskom istoku, najvećem naftnom izvorištu.
Na Bliskom istoku situacija je već nekoliko godina sve samo ne stabilna: građanski rat u Siriji, koji je popločao put za uspon takozvane Islamske države i pokrenuo najveći talas izbjeglica u novijoj istoriji, ruska vojna intervencija koja je povod za strahovanja od slučajnog izbijanja novog svjetskog rata i štošta još – opravdali bi cijenu naftnog barela od barem 100 dolara.
Umjesto toga, naftno bure danas košta između 35 i 37 dolara. Pritom, nijedan proizvođač, pa čak ni glavni naftni kartel, ‘’OPEK’’, ne zavrće slavine na naftnim bušotinama ne bi li smanjivanjem ponude povećao cijene.
Naprotiv, svi naftu ispumpavaju s maksimalnim kapacitetom i učestvuju u utakmici ko će da je proda više – i brže.
Čak je ‘’OPEK’’ prestao da se bavi onim što je glavni razlog njegovog postojanja: da utvrđuje zajedničku cijenu zemalja članica. Svaka od njih danas vodi svoju cjenovnu politiku, ali svi imaju isti cilj: da zadrže sopstveni udio na tržištu i, ako je moguće, da ga povećaju.
Nafte je danas na svjetskoj pijaci u tolikom obilju, da se pojavio problem skladištenja onih količina koje su već ispumpane. U isto vrijeme, tankerski prevoz nikad nije bio jeftiniji.
Situaciju će u ovom pogledu dodatno zakomplikovati odluka SAD da se pridruži klubu velikih izvoznika, kao i povratak Irana na svjetsko tržište, posle ukidanja sankcija koje su protiv njega uvele zapadne sile zbog njegovog nuklearnog programa.
Ovim povodom, u opticaju je i nekoliko ”teorija zavjere” kojima se objašnjava tekuća misterija u naftnom poretku. Po jednoj, Saudijska Arabija, sedmodecenijski saveznik Amerike, niskim cijenama želi da iz igre istisne Rusiju: ono što je, naime, bolno za Saudijce prava je agonija za Ruse, koji su, po učešću nafte u budžetskim prihodima i izvoznim bilansima, takođe ”petrolejska država”.
Iz Moskve, međutim, poručuju da ovako nisku cijenu nafte mogu da izdrže ”na duge staze” (‘’OPEK’’ predviđa da će nafta ponovo koštati 100 dolara za barel tek negdje oko 2040., dok ruski eksperti prognoziraju da će se sadašnja cijena održati oko sedam godina).
Po drugoj teoriji, Saudijska Arabija i Rusija imaju zajednički interes: da iz naftnog biznisa istisnu američke proizvođače, čija tehnologija dobijanja nafte (i gasa) iz škriljaca pri sadašnjim cijenama teško može da bude profitabilna.
Kako god bilo, u toku je prestrojavanje u svjetskom energetskom poretku sa značajnim geopolitičkim posledicama. Svijet će se, po svoj prilici, podijeliti na one koji mogu da proizvode i prodaju po sadašnjoj niskoj cijeni i na one koji to ne mogu.
Borba za opstanak na naftnom tržištu, u kontekstu nekih procjena da će jedan dio naftnih rezervi ostati neiskorišćen, mogla bi da donese nove nestabilnosti – ili da barem spriječi smirivanje postojećih.
Kroz ovu prizmu bi trebalo gledati i na sukob Zapada i Rusije, ali i na nove dimenzije nekih starih savezništava.
A što se nas malih tiče, treba da se pazimo da u ovoj borbi slonova – ne budemo trava!
(Autor je bivši glavni i
odgovorni urednik „Politike’’)
Piše: Milan Mišić