Razlog zbog kog kosovski premijer Ramuš Haradinaj ni posle dvije nedjelje od podnošenja zahtjeva nije dobio vizu SAD leži u tome što američki Stejt department nije spreman za susret s njim, javila je KTV, a prenosi prištinska ,,Koha”.
Odbijanje američkih zvaničnika da se sastanu s Haradinajem je, kako se navodi, posledica odluke parlamenta da ne ratifikuje Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom i inicijative za opoziv odluke o formiranju Specijalnog suda za ratne zločine OVK.
Odluku o formiranju Specijalnog suda donio je kosovski parlament krajem 2015. godine, kada je Haradinajeva Alijansa za budućnost Kosova bila u opoziciji i bila izričito protiv donošenja takve odluke.
Njihovo protivljenje, međutim, naišlo je na oštre reakcije međunarodnih predstavnika u Prištini, posebno ambasadora SAD Grega Delavija, koji ih je upozorio da takav stav može samo da šteti Kosovu.
Kosovski mediji smatraju da je pitanje odlaska Haradinaja, Hašima Tačija i Kadrija Veselija u SAD na Molitveni doručak zapravo pravi test za trojicu političkih lidera s obzirom na to da podržavaju inicijativu za opoziv odluke o formiranju Specijalog suda.
Da je podnio zahtjev za vizu potvrdio je prekjuče na svom fejsbuk profilu i Haradinaj, rekavši da je procedura u toku.
Njegov politički savjetnik Avni Afiri je za KTV rekao da kabinet još nije dobio odgovor na zahtjev Haradinaja da mu se odobri viza za put u SAD, gdje bi, kako su ranije javili kosovski mediji, trebalo da prisustvuje Molitvenom doručku početkom februara.
-Vlada Kosova ne zna da li je viza premijeru Ramušu Haradinaju odbijena, to je u proceduri i još nismo dobili odgovor. Nijednom državnom zvaničniku nije odbijena američka viza, a još manje premijeru- rekao je Arifi.
Iz kabineta Haradinaja su potvrdili da je zahtjev za vizu ambasadi SAD u Prištini podnijet krajem decembra.
KTV je uputila pitanje ambasadi SAD da li je viza za Haradinaja odbijena ili ne, ali, kako se navodi, nije dobila nikakav odgovor.
Tvrdi se istovremeno da je procedura u ambasadi SAD u Prištini takva da, ako se zahtjev kvalifikuje kao traženje diplomatske vize, ona se dobija u roku od jednog dana.
Inače, Haradinaj ne vjeruje da će njegov zahtjev za vizu SAD biti odbijen.
-Trenutke života ili smrti imali smo 24. marta 1998. godine, to se nastavilo do 24. marta 1999. godine, kada su nam Amerika i NATO pritekli u pomoć, i nikada to neću zaboraviti. Čekam na moju vizu... Vjerujem u Kosovo! Vjerujem u Ameriku! Postupak za izdavanje vize je u toku- napisao je Haradinaj na svom fejsbuk profilu.
Potpredsjednica opozicionog pokreta Samoopredjeljenje Donika Kadaj Bujupi izjavila je ranije da je, ako se ispostavi da je tačno da je zahtjev Haradinaja za dobijanje vize SAD odbijen, to dovoljan razlog da premijer podnese ostavku.
Američki stručnjak za Balkan Danijel Server upozorio je da bi opoziv odluke o formiranju Specijalnog suda za ratne zločine OVK imao ozbiljne posledice po Kosovo jer bi, kako je kazao, odnosi sa SAD i EU bili mnogo problematičniji.
Server je za prištinski ,,Zeri’’ ocijenio da kosovski lideri Specijalni sud doživljavaju kao prijetnju, navodi se u pres-klipingu Unmika.
On je, ipak, izrazio nadu da napori da se opozove odluka o formiranju Specijalnog suda neće biti uspješni.
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, Server je rekao da bi takav sporazum trebalo primijeniti u skladu sa odlukom kosovskog Ustavnog suda.
Smatra da Kosovo može mnogo više da dobije primjenom tog programa, nego njegovim napuštanjem.
Kada je riječ o odbijanju kosovskog parlamenta da ratifikuje Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom, potpisan u ljeto 2015. u Beču, Server je ocijenio da je to ,,politički nezrela akcija” jer Kosovo želi da dobije viznu liberalizaciju.(RTS)- M.Nj.
Zasad vizu dobio samo Veseli
Oglasio se i zamjenik Alternative Ilir Deda, poručivši da je ,,odbijanje viza samo jedan korak ka izolaciji kosovskih lidera”.
Nepoznanica je i da li će Hašim Tači putovati na Molitveni doručak u Vašingtonu, a zasad jedini koji ima vizu je Kadri Veseli, rečeno je prištinskim medijima u njegovom kabinetu.
Situacija na Kosovu stabilna
Situacija na Kosovu je mirna i stabilna, a Kfor će nastaviti da osigurava bezbjedno i sigurno okruženje i slobodu kretanja na cijeloj teritoriji, saopštio je Kfor.
Kako se navodi u saopštenju dostavljenom Tanjugu, Kfor u okviru svog mandata održava bliske kontakte i čestu razmjenu informacija sa institucijama u Prištini, Beogradu, susjednim državama i međunarodnim organizacijama.
-Kfor je spreman da preduzme odgovarajuće mjere zajedno sa kosovskom policijom i Euleksom, da očuva bezbjednost na Kosovu ukoliko se pojavi bilo kakva opasnost koja bi mogla da ugrozi bezbjednosnu situaciju- navodi se u saopštenju.