U decembru naredne godine treba da počne obeštećenje građana kojima je imovina oduzeta poslije Drugog svjetskog rata, a ne postoji način da im bude vraćena, navodi direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
– Obeštećenje će biti u obveznicama, koje dospijevaju u roku od 12 godina, a maksimalni iznos koji vlasnik oduzete imovine ili naslednici mogu da dobiju je pola miliona eura, bez obzira na tržišnu vrijednost imovine – rekao je Sekulić.
Procijenjena vrijednost imovine je 13,6 milijardi eura, a Sekulić kaže da je zakonom predviđen fond za obeštećenje od dvije milijarde eura i da je to maksimum koji država može da isplati. Vlada Srbije treba da donese koeficijent za obeštećenje po kojem će se obračunavati konkretni iznosi za isplatu bivšim vlasnicima.
– Dvije milijarde su ogroman novac. Vlada Srbije može da donese drugačiju odluku, ako procijeni da u ovom trenutku naše finansije ne mogu da izdrže taj teret. Može izmjenom zakona da se iznađe neko drugo rješenje, koje bi bilo prihvatljivije za naš budžet – pojasnio je direktor Agencije za restituciju.
Dodao je da niko neće ostati bez neke vrste kompenzacije, ali da sigurno neće biti svi zadovoljni, jer „nijedna država koja je radila proces restitucije nije uspjela da uradi restituciju 100 posto, odnosno da vrati koliko je oduzeto”. Do sada je u postupku restitucije vraćeno oko 6.000 poslovnih objekata, stanova i kuća, gotovo 30.000 hektara poljoprivrednog i šumskog zemljišta, i to samo u građevinskoj restituciji, dok je u crkvenoj restituciji vraćeno više od 50.000 poljoprivrednog i šumskog zemljišta. U Agenciju za restituciju stiglo je više od 86.000 zahtjeva samo u građevinskoj restituciji i do sada ih je riješeno 64 odsto. Srbija je jedina zemlja, dodaje, koja nije zabranila vraćanje imovine Njemcima, ali primjećuje da je od folksdojčera stiglo malo zahtjeva. Time što nije zabranila vraćanje imovine Njemcima Srbija je, smatra, preuzela ogroman rizik, jer su sve zemlje u okruženju to zabranile.
– Vraćanje zemlje strancima u Makedoniji je zabranjeno potpuno, Hrvatska nema reciprocitet u poljoprivrednom zemljištu, Slovenija je dozvolila, pa ograničila vraćanje imovine, u BiH i nema restitucije – podsjeća Sekulić. Dodaje da su svi nalazili načine da ograniče vraćanje imovine strancima.
U Kraljevini Jugoslaviji, podsjeća direktor Agencije za resatituciju, živjelo je 340.000 folksdojčera, u čijem je vlasništvu bilo 600.000 hektara zemlje u Vojvodini.
M.Nj.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.